fbpx

Jak działa upadłość konsumencka?

Zastanawiasz się, jak działa upadłość konsumencka? To pytanie zadaje coraz więcej osób, które nie mogą sobie poradzić ze spłatą kredytów, pożyczek czy zapłatą wszystkich powinności. Jeśli długi są tak duże, że od co najmniej trzech miesięcy uniemożliwiają regulowanie własnych zobowiązań i utrzymanie się, upadłość konsumencka może być dobrym rozwiązaniem. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak działa i kiedy warto się na nią zdecydować.

Na czym polega upadłość konsumencka?

Na początku warto powiedzieć, co to jest upadłość konsumencka. To specjalna procedura sądowa, przeznaczona dla osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, które nie są w stanie poradzić sobie ze spłatą zobowiązań, przez co stają się niewypłacalne.

Na czym polega upadłość konsumencka? Postępowanie sądowe ma na celu doprowadzenie do oddłużenia, polegającego na całkowitym spłaceniu wierzycieli z majątku dłużnika lub w sytuacji, gdy upadły nie posiada majątku na umorzeniu jego długów w całości, bądź części. Instytucja bankructwa konsumenckiego osób fizycznych pozwala w całości rozwiązać problem ich zadłużenia. Po ogłoszeniu upadłości były dłużnik, dostaje szansę na nowy start z czystym kontem.

Można jej dokonać częściej niż raz w życiu, ale od ostatniej upadłości musi minąć co najmniej 10 lat. Od 24 marca 2020 roku wskutek nowelizacji ustawy Prawo Upadłościowe, mogą się o nią starać również konsumenci, którzy do swojej niewypłacalności doprowadzili poprzez rażące niedbalstwo, a nawet umyślnie. Jednak osoby te będą miały dłuższy plan spłaty wierzycieli, który może trwać do 7 lat.

Jak działa i co daje upadłość konsumencka?

Podstawowym celem upadłości konsumenckiej jest oddłużenie upadłego oraz częściowe zaspokojenie roszczeń wierzycieli poprzez przeprowadzenie jednego postępowania. W trakcie trwania sprawy sądowej dłużnik nie może sam sprzedawać majątku, powinien za to przyjmować do jego składu wszystko, co mu się będzie w tym czasie należało, np. spadek. Jeśli pracuje, nie powinien także sam się zwalniać.

Jeśli sąd rozpatrujący sprawę uzna, że dłużnik może upaść, wydaje:

  • orzeczenie o likwidacji jego majątku, po którym syndyk sprawdza listę wierzycieli i sprzedaje majątek dłużnika,
  • orzeczenie ustanawiające plan spłaty długów, który może ustalić na 12, 24 lub 36 miesięcy, a jeśli zadłużenie nastąpiło z winy upadłego nawet na 7 lat.

Jeśli sytuacja materialna dłużnika jest tak trudna, że nie jest on w stanie uregulować nawet rozłożonych na raty zobowiązań, oraz nie posiada żadnego majątku, wówczas sąd może umorzyć jego zobowiązania w całości.

W trakcie trwania postępowania o ogłoszenie upadłości, dłużnik musi liczyć się z pewnymi niedogodnościami, jakimi są:

  • trudności w zaciąganiu nowych zobowiązań w bankach lub instytucjach pozabankowych,
  • utrata możliwości samodzielnego zarządzania swoim majątkiem, którego składniki wchodzą w skład masy upadłościowej, ale tylko w trakcie pracy syndyka,
  • likwidacja jego majątku i ograniczony dostęp do środków pieniężnych, które są zajmowane przez syndyka na poczet spłaty wierzycieli,
  • możliwość utraty nieruchomości, w tym domu lub mieszkania przeznaczonego do licytacji.

Wiesz już, jak działa upadłość konsumencka i jakie konsekwencje musi znieść dłużnik w trakcie trwania postępowania. Jednak korzyści, jakie może odnieść, ogłaszając bankructwo, są tego warte. Już samo wszczęcie postępowania upadłościowego wstrzymuje wszystkie toczące się przeciwko niemu postępowania egzekucyjne lub windykacyjne.

Kiedy i dlaczego warto ogłosić upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencką warto ogłosić, jeśli posiada się długi niemożliwe do spłacenia. Długotrwałe trwanie w sytuacji bez wyjścia z dłużnikami wydzwaniającymi wciąż o spłatę zobowiązań może prowadzić do problemów osobistych, depresji, a nawet zepchnięcia na margines społeczny.

Co daje ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Dzięki ogłoszeniu upadłości osoba fizyczna może całkowicie uwolnić się od długów. Nie musi też martwić się, że zostanie bez dachu nad głową. Zgodnie z prawem w przypadku licytacji domu lub mieszkania dłużnika, należy zapewnić mu środki finansowe wystarczające na wynajem mieszkania przez okres od 12 do 24 miesięcy. Upadły może cieszyć się z odzyskanego spokoju i przystąpić do odbudowy utraconego majątku. Zdobyte doświadczenie powinno sprawić, że w przyszłości będzie podejmował lepsze decyzje finansowe i trafniej zaciągał zobowiązania.
Życie po upadłości konsumenckiej może całkowicie powrócić do normalności.

Podsumowanie

Odpowiedzi na pytania o upadłość konsumencką — co to jest i na czym polega, nie są już dla Ciebie tajemnicą. Przed jej zastosowaniem warto spróbować innych możliwości spłaty długów, np. wynegocjowania w drodze polubownej z wierzycielami warunków spłaty dostosowanych do swojej sytuacji życiowej i możliwości finansowych. Upadłość jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które wykorzystały bez skutku wszystkie inne możliwości wyjścia z długów lub nie mają dostatecznych środków pieniężnych, by spłacić wierzycieli.

Jeśli zastanawiasz się, czy sprawdzi się ona w Twoim przypadku, zapraszamy na bezpłatne konsultacje. Nasza kancelaria prawna specjalizuje się w oddłużaniu osób fizycznych. Skutecznie pomogliśmy już tysiącom klientów rozpocząć nowe, wolne od długów życie.

Pomagamy również osobom, które mają kredyty frankowe oraz starają się o różnego rodzaju odszkodowania. Prawnik z naszej kancelarii dokładnie analizuje dokumenty, odpowiada na pytania i przedstawia klientom gotowe rozwiązania. Przeprowadzamy także restrukturyzacje przedsiębiorstw, dzięki którym wiele firmy wyszło z kłopotów finansowych.

Kto może, a kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej?

Podpowiadamy, kto może ogłosić upadłość konsumencką, a kto nie. Dzięki tej procedurze sądowej można zrealizować proces oddłużenia i uwolnić się od obciążeń finansowych. Aby jednak złożyć stosowny wniosek o upadłość, trzeba spełnić pewne kryteria. Z artykułu dowiesz się, jakie oraz kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej. Zapraszamy do lektury! Co to jest upadłość konsumencka?  

Czytaj więcej »

Ile trwa upadłość konsumencka bez majątku?

Podpowiadamy, ile trwa upadłość konsumencka bez majątku. Stanowi ona metodę na definitywne uwolnienie się od niemożliwego do spłaty zadłużenia. Mimo że głównym celem tej procedury jest zaspokojenie roszczeń wierzycieli poprzez sprzedaż majątku osoby zadłużonej, możliwe jest jej przeprowadzenie nawet w sytuacji, gdy dłużnik nie ma cennych aktywów czy źródeł dochodu. Jak zatem wygląda upadłość konsumencka

Czytaj więcej »

Upadłość Getin Noble Bank S.A. – Jak Frankowicze mogą chronić swoje interesy

W obliczu niedawnej upadłości Getin Noble Bank SA, wielu klientów banku, zwanych „Frankowiczami”, może czuć się zaniepokojonych i niepewnych co do swojej sytuacji finansowej. Getin Noble Bank, będący jednym z najbardziej „ufrankowionych” banków na polskim rynku, miał ponad 10 tys. spraw wytoczonych przez kredytobiorców. Ogłoszenie upadłości 20 lipca wprowadza dla konsumentów dodatkowe komplikacje. Obecnie nie

Czytaj więcej »