fbpx

Pomoc Frankowiczom

Kredyty frankowe — jak pomagamy Frankowiczom?

Jesteś na naszej stronie, ponieważ cały czas szukasz odpowiedniej kancelarii, która zajmie się Twoją sprawą? 

 

Masz już dosyć reklam wychodzących ze wszystkich miejsc dotyczących “Franków”? 

 

Sprawdź nas i przekonaj się, że nie będziesz potrzebować już porównywać ofert innych kancelarii.

 

Jedną z dziedzin, którą zajmuje się Kancelaria Prawna FENIX, jest pomoc Frankowiczom. Kredyty frankowe stanowią poważny problem dla wielu spłacających. Sprawa ta trafiła nawet do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu, który wydał wyrok korzystny dla polskich kredytobiorców. Teraz na drodze sądowej mogą oni żądać wykreślenia z umów kredytowych niekorzystnych dla nich zapisów, a nawet starać się o unieważnienie umowy. Nasza kancelaria świadczy pomoc dla Frankowiczów, a także osób, które zaciągnęły kredyty w innej obcej walucie, a ich zobowiązanie urosło do nieoczekiwanych rozmiarów. Możemy pomóc Ci nie tylko, gdy jesteś w trakcie spłacania zobowiązania, ale również i po jego zakończeniu, albo wypowiedzeniu umowy kredytowej.

 

Wielu Frankowiczów może czuć się oszukanymi, ponieważ konsekwencje zaciągnięcia kredytu stały się nieprzewidywalne. W filiach naszej kancelarii w Warszawie i Białymstoku funkcjonują oddziały pomocy prawnej – zapraszamy na konsultacje do naszych specjalistów, by otrzymać bezpłatną analizę sprawy. Razem podejmiemy kroki, by odzyskać Państwa pieniądze.

 

Działamy na terenie całej Polski i przeprowadzamy również rozmowy przez telefon / wideoczat.

 

Jesteśmy pewni sukcesu, dlatego przygotowaliśmy specjalną ofertę ograniczoną czasowo. Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną analizę umowy kredytowej oraz poznać warunki współpracy. 

Kredyty frankowe — jak pomagamy Frankowiczom?

Zgodnie z wydaną w dniu 3 października 2019 roku decyzją C-260/18 TSUE — polskie banki nie mogą uzupełniać zawartych umów kredytowych indeksowanych i denominowanych średnim kursem NBP. Ponadto konsument, który zaciągnął kredyt we frankach, może w toku procesu zdecydować o tym, czy nieważność umowy jest dla niego korzystna.

Dało to podstawy do walki o swoje prawa osobom, które mają niekorzystny kredyt we frankach. Kancelaria zajmująca się pomocą kredytobiorcom jak nasza, może teraz:

  • starać się dla nich o unieważnienie umowy kredytowej, czyli wzajemnego zwrócenia świadczeń. Frankowicz oddaje bankowi środki, które pierwotnie od niego otrzymał, bez odsetek i innych kosztów;
  • starać się o wyeliminowanie z umowy klauzul, które przybrały formę niedozwolonych, takich jak waloryzacyjna i ubezpieczeniowa. W praktyce doprowadzamy do tego, że kredyt frankowy zostaje przewalutowany i wyrażony w złotówkach.

Bardzo często przy unieważnianiu kredytu we frankach okazuje się, że konsument dokonał już nadpłaty, a bank musi zwrócić mu nadwyżkę. Podobnie dzieje się przy przewalutowaniu, jeżeli suma wpłaconych na rzecz banku kwot jest wyższa niż nowa wyrażona w polskiej walucie.

Z punktu widzenia kancelarii pomagającej frankowiczom, wyrok TSUE jest więc bardzo korzystny dla kredytobiorców i daje pole manewru w potyczkach sądowych. Do wyboru mamy więc dwie drogi:

  • unieważnienie umowy kredytowej – w niektórych wypadkach wyeliminowanie z umowy klauzuli waloryzacyjnej jest tożsame z anulowaniem całej mowy, w konsekwencji czego strony zobowiązane są do obopólnego zwrócenia świadczeń. Zatem: konsument zwraca bankowi te środki, które pierwotnie otrzymał (z pominięciem odsetek i innych kosztów). W praktyce często okazuje się, że konsument dokonał już nadpłaty, a więc bank musi mu tę nadwyżkę zwrócić;
  • wyeliminowanie z umowy klauzuli waloryzacyjnej i ubezpieczeniowej, które przybrały formę klauzul abuzywnych, czyli niedozwolonych – skutkiem tego jest „odfrankowanie” kredytu, czyli jego przewalutowanie. Działanie takie zakłada, że umowa od początku zawarta była w złotówkach. Kredyt więc wyrażany jest w polskich złotych i oprocentowany tak jak w umowie (na ogół: LIBOR oraz marża), w konsekwencji kwota kredytowa ulega znacznemu obniżeniu. Jeśli suma dokonanych na rzecz banku wpłat przewyższa kwotę wyrażoną w złotówkach, bank zobowiązany jest do zwrócenia konsumentowi nadwyżki.

Rozwiązania te mają zastosowanie tak wobec kredytów indeksowanych (pierwotna kwota kredytu wyrażana w złotówkach i przeliczona na obcą walutę), jak i denominowanych (pierwotna kwota kredytu wyrażona w walucie obcej, a następnie przeliczona na polskie złote). Jeśli chodzi o kredyty denominowane, zdarza się, że konsument nie uzyskuje tej kwoty w złotówkach, o którą wnioskował, co wynika m.in. ze zmiany kursu walut. Na pierwszy rzut oka wygląda więc na to, że postępowanie w tym wypadku może być trudniejsze. Jednak doświadczenie kancelarii pomagającej frankowiczom z Białegostoku czy Warszawy podpowiada, że sytuacja różni się tylko tym, że tor sprawy kierowany jest od razu tak, by unieważniać umowę.

Warunkiem udzielenia pomocy Frankowiczom jest zachowanie terminu przedawnienia – wynosi on w tym wypadku 10 lat od momentu zawarcia umowy kredytowej. Praktycznie więc, możemy wystąpić o zwrot nadpłat z całego dziesięcioletniego okresu. Natomiast w przypadku roszczeń o ustalenie nieważności umowy czy o przewalutowanie kredytu dziesięcioletni limit nie obowiązuje.

Współpracę rozpoczynamy od rozmowy i analizy umowy kredytowej. Wystarczy zadzwonić do nas na numer: 505 905 906 lub wypełnić formularz kontaktowy.

Po rozmowie i dokonaniu analizy umowy kredytowej przygotujemy indywidualny plan działania oraz strategię.

Działania rozpoczniemy od złożenia reklamacji do banku, poprzez wydobycie z banku dokumentacji potrzebnej do redagowania pozwu.

Kolejno zajmujemy się redagowaniem pozwu, przygotowywaniem pism procesowych oraz zapewniamy pełną opiekę prawną, aż do wyroku Sądu drugiej Instancji. Razem z Tobą przejdziemy przez cały proces i będziemy walczyć aby bank zwrócił Ci wszystkie należne pieniądze.

W każdym etapie współpracy Klient jest informowany o kolejnych krokach w sprawie e-mailowo lub telefonicznie.

Bardzo cenimy sobie komunikatywność, precyzyjność, rzetelność w dotrzymywaniu terminów, a przede wszystkim skuteczność.

Bez względu na to, czy korzystają Państwo z pomocy Kancelarii Prawnej FENIX w Warszawie czy w Białymstoku, poszczególne etapy procedury pomocy prawnej dla Frankowiczów wyglądają podobnie:

  • Bezpłatna analiza umowy kredytowej –  nasi specjaliści zapoznają się z umową oraz przygotowują wstępną analizę;
  • Informacja i strategia – wówczas poznasz plan działania, masz czas zadać nurtujące Cię pytania, rozwiać wątpliwości. Przedstawiamy konkretną ofertę współpracy;
  • Kompletowanie dokumentacji – zbieramy wszystkie dokumenty związane z umową, od tego momentu wszelką korespondencję będziemy prowadzić w Twoim imieniu;
  • Przygotowanie reklamacji bankowej – w Twoim imieniu złożymy reklamację do banku, zapewniając pełną opiekę prawną;
  • Prowadzenie postępowania sądowego – przeprowadzimy Cię przez cały proces przygotowania do rozprawy. Przerwiemy bieg przedawnienia. Otrzymasz od nas pełną opiekę prawną oraz pewność, że Twoja sprawa jest w najlepszych rękach.

W naszych zespołach pracują doświadczeni prawnicy z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie prawa i finansów. Ich szerokie kompetencje są gwarantem efektywności.
Skorzystaj ze swoich praw.

Nie jesteśmy zwykłą firmą, tylko kancelarią prawną. Różnica jest taka, że od razu rozmawiasz z radcą prawnym. Pomożemy Ci w przygotowaniu procesu, ustalimy plan i strategię oraz aktywnie razem będziemy walczyć w sądzie, korzystając z wieloletniego doświadczenia naszych prawników i finansistów, którzy od 2015 roku zajmują się sprawami frankowymi, pozwami przeciwko bankom. Nasi prawnicy i finansiści są zaangażowani w cały proces, od początku do końca, a nie tylko na samej rozprawie.

Wieloletnie doświadczenie

Nasi prawnicy prowadzą sprawy przeciwko wszystkim bankom z licznymi sukcesami, które odnosimy dzięki współpracy z finansistami. Każdy z mecenasów w naszej kancelarii posiada ponad 25 letnie doświadczenie.

Brak ukrytych opłat

Po przedstawieniu oferty współpracy, z góry wiesz jakie jest nasze honorarium. Nie ma żadnych ukrytych kosztów, czy „kruczków” prawnych. Na tyle ile się umówimy na początku, tyle będzie Cię to kosztować i ani złotówki więcej.

Osoby, które zaciągnęły kredyt we frankach, mogą zgłaszać się po pomoc telefonicznie lub osobiście do naszych biur w Warszawie i Białymstoku. Pomagamy również w restrukturyzacji przedsiębiorstw, ogłaszaniu upadłości konsumenckiej i uzyskiwaniu odszkodowania. Prawnik z naszej kancelarii podczas konsultacji bezpłatnie przeanalizuje Twoją sprawę i zaproponuje dalsze działania. Zapraszamy do kontaktu!

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń: 505 906 905
Wyślij wiadomość: biuro@kancelariafenix.pl

Aktualności

Porady i dokumenty

Kto może, a kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej?

Podpowiadamy, kto może ogłosić upadłość konsumencką, a kto nie. Dzięki tej procedurze sądowej można zrealizować proces oddłużenia i uwolnić się od obciążeń finansowych. Aby jednak …

CZYTAJ DALEJ
Porady i dokumenty

Ile trwa upadłość konsumencka bez majątku?

Podpowiadamy, ile trwa upadłość konsumencka bez majątku. Stanowi ona metodę na definitywne uwolnienie się od niemożliwego do spłaty zadłużenia. Mimo że głównym celem tej procedury …

CZYTAJ DALEJ
Frankowicze

Upadłość Getin Noble Bank S.A. – Jak Frankowicze mogą chronić swoje interesy

W obliczu niedawnej upadłości Getin Noble Bank SA, wielu klientów banku, zwanych „Frankowiczami”, może czuć się zaniepokojonych i niepewnych co do swojej sytuacji finansowej. Getin …

CZYTAJ DALEJ
Wszystkie artykuły

Upadłość konsumencka a kredyt hipoteczny

Upadłość konsumencka a kredyt hipoteczny – jaka jest między nimi zależność? Kredyt hipoteczny jest popularnym sposobem finansowania nieruchomości, umożliwiającym szybkie pozyskanie środków na zakup wymarzonego …

CZYTAJ DALEJ
Wszystkie artykuły

Syndyk a komornik – czym się różnią ich role i uprawnienia?

Syndyk a komornik – jakie są między nimi różnice i do którego powinni zwracać się wierzyciele pragnący odzyskać swoje pieniądze z majątku dłużnika? Odpowiedzi na …

CZYTAJ DALEJ
Wszystkie artykuły

Syndyk – kto to jest?

Syndyk – kto to jest i jaką funkcję pełni podczas procesu upadłości? Postać syndyka odgrywa kluczową rolę w trakcie ogłaszania upadłości osób fizycznych lub przedsiębiorstw. …

CZYTAJ DALEJ
Wszystkie artykuły

Czy po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej można wziąć kredyt?

Kredyt po upadłości konsumenckiej — czy możliwe jest jego uzyskanie? Podstawą do ogłoszenia bankructwa jest przecież sytuacja, w której osoba fizyczna nie jest w stanie …

CZYTAJ DALEJ
Wszystkie artykuły

Upadłość konsumencka a komornik

Upadłość konsumencka a komornik — jak pierwsze wpływa na działanie drugiego, wyjaśniamy w poniższym wpisie. Osoby zadłużone, wobec których toczy się już postępowanie egzekucyjne, często …

CZYTAJ DALEJ
sądy upadłościowe
Wszystkie artykuły

Wykaz Sądów upadłościowych

Poniżej zamieszczamy wykaz sądów upadłościowych: adresy sądów upadłościowych właściwość miejscowa strony internetowe sądów upadłościowych Sąd Rejonowy w Białymstoku VIII Wydział Gospodarczy adres: ul. Mickiewicza 103, …

CZYTAJ DALEJ
Wszystkie artykuły

Wiosenne Sprzątanie Długów

Wiosenne Sprzątanie Długów – Dni otwarte w Białymstoku. Cieszyńska 3a – 6 piętro

CZYTAJ DALEJ
Porady i dokumenty

Zamieszczanie, usuwanie i wyszukiwanie danych w KRZ

Krajowy Rejestr Zadłużonych prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości w systemie elektronicznym jest jawny i bezpłatny, więc każdy może zapoznać się z jego treścią. Wprowadzono go ustawą …

CZYTAJ DALEJ
Wszystkie artykuły

Upadłość konsumencka a praca za granicą

Upadłość konsumencka a praca za granicą — czy takie połączenie jest możliwe? Tak! O tym, jak i gdzie można się starać o ogłoszenie bankructwa i …

CZYTAJ DALEJ
Porady i dokumenty

Jak wyjść z długów w 5 krokach?

Zadłużenie to poważny powód do zmartwień, dlatego podpowiemy Ci jak wyjść z długów w kilku krokach. Wystarczy dobry plan działania, by pozbyć się ich szybko …

CZYTAJ DALEJ
Upadłość Konsumencka

Upadłość konsumencka W 2023

Jak wypełnić wniosek o ogłoszenie Upadłości Konsumenckiej w 2023 roku Upadłość Konsumencka W powyższym materiale wideo Mariusz Szałański  – radca prawny, licencjonowany doradca restrukturyzacyjny oraz …

CZYTAJ DALEJ
Upadłość Konsumencka

Jak wypełnić wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Jak Wypełnić Wniosek O Ogłoszenie Upadłości Konsumenckiej Jak Wypełnić Wniosek O Ogłoszenie Upadłości Konsumenckiej Upadłość Konsumencka W poprzednich artykułach wyjaśnialiśmy m.in. czym jest upadłość konsumencka …

CZYTAJ DALEJ
Umowy frankowe

Frankowicze: Sąd Najwyższy nie wydał Orzeczenia w sprawie Kredytów Frankowych

Frankowicze: Sąd Najwyższy Nie Wydał Orzeczenia W Sprawie Kredytów Frankowych Umowy Frankowe Sędziowie Sądu Najwyższego po pięciogodzinnym posiedzeniu Izby Cywilnej, na którym szukali odpowiedzi na …

CZYTAJ DALEJ
Upadłość Konsumencka

Warunki Ogłoszenia Upadłości Konsumenckiej

    To pytanie zadaje sobie wiele osób mających problem z zadłużeniem, które powzięły informacje na temat instytucji upadłości konsumenckiej. Przepisy ustawy Prawo upadłościowe są …

CZYTAJ DALEJ
Porady i dokumenty

Co to jest KRZ i jak uzyskać do niego dostęp?

W artykule opisujemy, co to jest KRZ i jak uzyskać do niego dostęp. Dłużnicy mają teraz obowiązek założenia w nim konta, a wielu z nich …

CZYTAJ DALEJ
Porady i dokumenty

Dlaczego warto ogłosić upadłość konsumencką? Poznaj 5 powodów

Dlaczego warto ogłosić upadłość konsumencką? Powody, dla których opłaca się to zrobić i korzyści z niej wynikające przedstawiamy w poniższym artykule. Dla osób zadłużonych jest to …

CZYTAJ DALEJ
Porady i dokumenty

Jak odzyskać pieniądze za kredyt we frankach?

Kredyty frankowe, które urosły do niespodziewanych rozmiarów są problemem dla wielu spłacających. Jak odzyskać pieniądze z kredytu we frankach? Wszystko zależy od etapu, na którym …

CZYTAJ DALEJ
Porady i dokumenty

Jak wyjść z długów? Pomoc z zadłużeniem

Nie wiesz, jak wyjść z długów? Oddłużanie to proces stopniowy, zwłaszcza jeśli kwota, z jaką zalegasz, jest spora, a zaległości w spłacie trwają od dłuższego czasu. …

CZYTAJ DALEJ
Porady i dokumenty

Jak działa upadłość konsumencka?

Zastanawiasz się, jak działa upadłość konsumencka? To pytanie zadaje coraz więcej osób, które nie mogą sobie poradzić ze spłatą kredytów, pożyczek czy zapłatą wszystkich powinności. Jeśli …

CZYTAJ DALEJ
Porady i dokumenty

Jak ogłosić upadłość konsumencką? Odpowiadamy

Jak ogłosić upadłość konsumencką? Ta kwestia może zainteresować osoby borykające się z długami niemożliwymi do spłacenia. Z roku na rok coraz więcej dłużników decyduje się …

CZYTAJ DALEJ
przedawnienie zadłużenia upadłość konsumencka
Porady i dokumenty

Sprawozdanie z wykonania Planu Spłaty Wierzycieli – wzór do pobrania (WZÓR DO POBRANIA)

Każdy upadły, któremu Sąd ustalił Plan Spłaty Wierzycieli ma obowiązek złożenia sprawozdania z wykonywania planu do 30 kwietnia bieżącego roku. Jednym z bardzo ważnych etapów …

CZYTAJ DALEJ
upadłość konsumencka wniosek
Porady i dokumenty

Jak wypełnić wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

W poprzednich artykułach wyjaśnialiśmy m.in. czym jest upadłość konsumencka oraz jak wygląda cała procedura upadłości. W niniejszym artykule opisujemy na co zwrócić uwagę podczas sporządzania …

CZYTAJ DALEJ
Porady i dokumenty

Upadłość konsumencka w praktyce 2021

  W powyższym materiale wideo Mariusz Szałański  – radca prawny, licencjonowany doradca restrukturyzacyjny oraz syndyk – wyjaśnia jak w 2021 r . wygląda upadłość konsumencka …

CZYTAJ DALEJ
warunki-ogloszenia-upadlosci-konsumenckiej
Upadłość

Warunki ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Upadłość konsumencka to złożony proces. Jakie są warunki ogłoszenia upadłości konsumenckiej? To pytanie zadaje sobie wiele osób mających problem z zadłużeniem, które powzięły informacje na …

CZYTAJ DALEJ
Sąd Najwyższy
Frankowicze

Frankowicze: Sąd Najwyższy nie wydał orzeczenia w sprawie kredytów frankowych

Sędziowie Sądu Najwyższego po pięciogodzinnym posiedzeniu Izby Cywilnej, na którym szukali odpowiedzi na pytania dotyczące kredytów frankowych, zdecydowali o odroczeniu jej bez terminu i przesłaniu …

CZYTAJ DALEJ
Frankowicze
Frankowicze

Frankowicze: Związek Banków Polskich o zagrożeniach dla sektora bankowego

11 kwietnia 2021 r. Izba Cywilna Sądu Najwyższego w pełnym składzie ma wydać uchwałę w sprawie sześciu pytań – zadanych przez pierwszą prezes SN – …

CZYTAJ DALEJ
Frankowicze
Frankowicze

Sąd Najwyższy: roszczenia banku i klienta się nie kompensują

Po rozstrzygnięciu w Izbie Cywilnej sprawy dotyczącej kredytów walutowych Sąd Najwyższy podtrzymał stanowisko, że roszczenia banku i konsumenta są niezależne, nie ulegają automatycznie wzajemnej kompensacji. …

CZYTAJ DALEJ
przesłanki do ogłoszenia upadłość i konsumenckiej
Upadłość

Ile trwa upadłość konsumencka?

Przepisy prawa nie podają sztywnych terminów co do przeprowadzenia upadłości konsumenckiej. Czas trwania postępowania jest ściśle uzależniony od indywidualnej sytuacji osoby składającej wniosek o upadłość. …

CZYTAJ DALEJ
Frankowicze

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytów frankowych

Organ uznał, że skutki stwierdzenia przez sąd istnienia nieuczciwego warunku w umowie podlegają przepisom prawa krajowego, przy czym kwestia utrzymywania się w mocy takiej umowy …

CZYTAJ DALEJ
Restrukturyzacja

Znaczący wzrost liczby upadłości w Polsce

Do 30 kwietnia 2021 r. w Monitorze Sądowym i Gospodarczym opublikowano 17 638 ogłoszeń związanych z toczącymi się postępowaniami upadłościowymi. Z danych Centralnego Ośrodka Informacji …

CZYTAJ DALEJ
restrukturyzacja
Restrukturyzacja

Coraz więcej restrukturyzacji firm

W lutym 2021 roku mieliśmy do czynienia z 134 otwartymi restrukturyzacjami, podczas gdy w marcu było ich już 165. Celem restrukturyzacji jest przede wszystkim uzdrowienie …

CZYTAJ DALEJ
restrukturyzacja
Restrukturyzacja

Co daje restrukturyzacja firmy?

Jednym z najbardziej skutecznych instrumentów, które może uchronić zadłużoną firmę przed upadłością, jest jej restrukturyzacja. Głównym celem restrukturyzacji jest zawarcie porozumienia z wierzycielami, w ramach …

CZYTAJ DALEJ
Frankowicze
Frankowicze

Frankowicze: TSUE wypowie się w sprawie kredytów frankowych

29 kwietnia 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowie na pytania zadane przez polski sąd okręgowy. Eksperci są zdania, że orzeczenie to będzie miało duży …

CZYTAJ DALEJ
restrukturyzacja firm
Restrukturyzacja

Rekordowa liczba restrukturyzacji firm w 2021 r.

W drugim kwartale 2021 r. otwarte postępowania restrukturyzacyjne może ogłosić nawet 400 przedsiębiorstw. Jak czytamy w raporcie MGW Corporate Consulting Group, w pierwszym kwartale 2021 …

CZYTAJ DALEJ
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Frankowicze

Frankowicze: TSUE zajmie się przedawnieniem bankowych roszczeń

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 29 kwietnia 2021 r. będzie mieć kluczowy wpływ na kwestię przedawnienia roszczeń banków za korzystanie z kapitału po stwierdzeniu …

CZYTAJ DALEJ
sejm upadłość konsumencka
Upadłość

Upadłość konsumencka: Częściowa informatyzacja postępowań od 1 lipca 2021 r.

20 kwietnia 2021 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych, która wprowadza częściową informatyzację postępowań dotyczących upadłości konsumenckiej. Celem zmian jest dostosowanie rozwiązań …

CZYTAJ DALEJ
łętowska-sprawy-frankowe
Frankowicze

Prof. Ewa Łętowska: banki złamały prawo w sprawach frankowych

– Wybitni ekonomiści nie rozumieją, jak działa i na czym polega ochrona konsumenta w Europie i w Polsce – uważa odnosząc się do swojej niedawnej …

CZYTAJ DALEJ
restrukturyzacja gospodarstwa rolnego w województwie podlaskim
Restrukturyzacja

Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego w województwie podlaskim

Przedstawiamy historię podlaskich rolników, którzy dzięki właściwie przeprowadzonemu procesowi restrukturyzacji zdołali uratować prowadzone przez siebie gospodarstwo. Do naszej kancelarii trafiło małżeństwo rolników, którzy posiadają gospodarstwo …

CZYTAJ DALEJ
upadłość firmy
Upadłość

Rośnie ryzyko upadłości firm oraz wzrost ich zaległości

Gwałtownie przyrasta liczba firm, które oceniają, że istnieje realne ryzyko zamknięcia lub upadłości ich biznesów. Gdy w październiku 2020 r. mówiła o tym co dziesiąta …

CZYTAJ DALEJ
uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne
Restrukturyzacja

Popularność uproszczonych postępowań restrukturyzacyjnych wzrasta

Najszybsze i najsprawniejsze postępowanie restrukturyzacyjne o zasadniczo pozasądowym charakterze cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Uproszczone postępowania pozasądowe stanowią obecnie 69% wszystkich postępowań, …

CZYTAJ DALEJ
Narodowy Bank Polski Frankowicze
Frankowicze

Frankowicze: NBP zaangażuje się tylko w systemowe rozwiązanie kredytów frankowych

Z wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego wynika, że banki nie są zainteresowane wspólnym rozwiązaniem problemu, jakim są kredyty w CHF. Adam Glapiński uważa, że tylko …

CZYTAJ DALEJ
nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych
Upadłość

Upadłość konsumencka: Sejmowa komisja chce usprawnić procedurę

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zarekomendowała wprowadzenie poprawek do projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Przygotowane przez rząd przepisy mają usprawnić postępowania w …

CZYTAJ DALEJ
Frankowicze

Frankowicze: Ponowna zmiana terminu posiedzenia składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego

I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska zarządziła przesunięcie na dzień 11 maja 2021 r. terminu posiedzenia składu Izby Cywilnej SN w sprawie III CZP 11/21, …

CZYTAJ DALEJ
upadłość konsumencka
Upadłość

Upadłość konsumencka: kto może z niej skorzystać?

Ze specjalnej procedury, jaką jest upadłość konsumencka, mogą skorzystać osoby, które nie są w stanie regulować swoich zobowiązań od co najmniej 3 miesięcy. Z upadłości …

CZYTAJ DALEJ
upadłość konsumencka
Upadłość

Upadłość konsumencka: 4,7 tys. bankrutów w pierwszym kwartale 2021 r.

Tylko w marcu 2021 r. polskie sądy ogłosiły łącznie aż 1,6 tys. upadłości konsumenckich. W ciągu trzech pierwszych miesięcy 2021 r. w \”Monitorze Sądowym i …

CZYTAJ DALEJ
Frankowicze
Frankowicze

Frankowicze: Wydział frankowy w warszawskim sądzie okręgowym już działa

Od 1 kwietnia 2021 r. w Sądzie Okręgowym w Warszawie funkcjonuje specjalny wydział, który ma przyspieszyć sprawy i ujednolicić orzeczenia związane z kredytami frankowymi. Przewodniczącym …

CZYTAJ DALEJ
Wszystkie artykuły

Przedawnienie długu – terminy i skutki

Polskie prawo przewiduje możliwość uniknięcia przez dłużnika spłacania zadłużeń, jeśli wierzyciel przez kilka lat nie żąda ich spłaty. Przedawnienie długu polega na ustaniu prawnej możliwości …

CZYTAJ DALEJ
upadłość konsumencka
Upadłość

Upadłość konsumencka: czy warto z niej skorzystać?

Osoby fizyczne, znajdujące się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, powinny rozważyć możliwość złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Rozwiązanie to może okazać się dla nich …

CZYTAJ DALEJ
Frankowicze Komisja Nadzoru Finansowego
Frankowicze

Frankowicze: KNF ma propozycję dla sektora bankowego

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego proponuje, by banki, które przystąpią do projektu ugód z Frankowiczami, mogły stosować niższe wagi ryzyka dla swojego portfela kredytów walutowych. Zgodnie …

CZYTAJ DALEJ
upadłość konsumencka odrzucenie wniosku
Upadłość

Upadłość konsumencka: Kiedy sąd odrzuci wniosek o upadłość?

Od 24 marca 2020 r. jedyną przesłanką ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest zaistnienie stanu niewypłacalności, tj. posiadanie zadłużenia, którego dłużnik nie jest w stanie spłacić. Wniosek …

CZYTAJ DALEJ
Frankowicze ugoda z bankiem
Frankowicze

Frankowicze: Pójście na ugodę z bankiem wciąż mało korzystne

Dla większości Frankowiczów proces sądowy w dalszym ciągu jest bardziej korzystny niż zawarcie ugody z bankiem. Z proponowanych przez banki ugód w dalszym ciągu wyłania …

CZYTAJ DALEJ
upadłość konsumencka lockdown
Upadłość

Upadłość konsumencka: Twardy lockdown może wpłynąć na wzrost liczby upadłości

Od 27 marca 2021 r. w Polsce na dwa tygodnie zostają zaostrzone restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Nowe regulacje z pewnością zmienią sytuację osób znajdujących …

CZYTAJ DALEJ
Frankowicze
Frankowicze

Frankowicze: Banki nie dają szans na zawarcie masowych ugód?

Na skutek polityki \”słabego złotego\” w ciągu minionych 10 lat frank szwajcarski umocnił się do euro o ok. 18%, podczas gdy do złotego – około …

CZYTAJ DALEJ
upadłość konsumencka
Upadłość

Upadłość konsumencka: Co powinien zawierać wniosek o upadłość?

Wniosek dłużnika o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej powinien zostać złożony na formularzu zgodnie ze wzorem określonym rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości. Przygotowywany przez upadłego …

CZYTAJ DALEJ
Komitet Stabilności Finansowej
Frankowicze

Frankowicze: Zwiększone ryzyko prawne w ocenie KSF

\”W ocenie Komitetu zwiększyło się ryzyko prawne związane z portfelem mieszkaniowych kredytów walutowych\” – czytamy w komunikacie opublikowanym po posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej, które odbyło …

CZYTAJ DALEJ
upadłość konsumencka
Upadłość

Upadłość konsumencka: Polacy nie radzą sobie z długami

Z raportu InfoDług przygotowanego na podstawie danych z baz Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej wynika, że na 1 tys. dorosłych Polaków 89-ciu …

CZYTAJ DALEJ
Frankowicze
Frankowicze

Frankowicze: \”Uchwała frankowa\” przeniesiona na kwiecień 2021 r.

25 marca 2021 r. nie odbędzie się posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, której celem było rozstrzygnięcie zagadnień prawnych związanych z kredytami frankowymi. Zostało one przeniesione …

CZYTAJ DALEJ
Frankowicze
Frankowicze

Frankowicze: \”Uchwała frankowa\” przeniesiona na kwiecień 2021 r.

25 marca 2021 r. nie odbędzie się posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, której celem było rozstrzygnięcie zagadnień prawnych związanych z kredytami frankowymi. Zostało one przeniesione …

CZYTAJ DALEJ
upadłość konsumencka
Upadłość

Upadłość konsumencka: Lockdown zwiększy ich liczbę?

W najbliższych tygodniach okaże się, czy problemy finansowe Polaków będą miały przełożenie na liczbę składanych wniosków o ogłoszenie rozwiązania, jakim jest upadłość konsumencka. 17 marca …

CZYTAJ DALEJ
Frankowicze
Frankowicze

Frankowicze: Porównanie sytuacji kredytobiorców z różnych lat jest skomplikowane

Frankowicze ze stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu twierdzą, że wyliczenie sumy kredytu do spłacenia i miesięcznej raty po ugodzie KNF czy odfrankowieniu umowy, jest tak skomplikowane, …

CZYTAJ DALEJ
upadłość konsumencka
Upadłość

Upadłość konsumencka: Aż 54 proc. Polaków spłaca kredyt lub pożyczkę

Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że aż 54% Polaków spłaca kredyty lub pożyczki. Stąd już tylko krok do rozwiązania jakim jest upadłość konsumencka. Uzyskane …

CZYTAJ DALEJ
Frankowicze
Frankowicze

Frankowicze: Opłata za korzystanie z kapitału nie należy się bankom

Frankowicze ze stowarzyszenia „Stop Bankowemu Bezprawiu\” przedstawili swoje stanowisko na temat sześciu pytań prawnych dotyczących spraw frankowych, którymi 25 marca 2021 r. zajmie się Sąd …

CZYTAJ DALEJ
upadłość konsumencka mieszkanie
Upadłość

Upadłość konsumencka a mieszkanie

Nieruchomość mieszkaniowa lub gruntowa podlega sprzedaży w celu pokrycia długów osoby objętej upadłością konsumencką. We wniosku o upadłość konsumencką dłużnik musi podać wykaz majątku (również …

CZYTAJ DALEJ
przewalutowanie kredytu
Frankowicze

Frankowicze: Przewalutowanie kredytu to koszt 30-234 mld złotych

Frankowicze a przewalutowanie kredytu – Związek Banków Polskich obliczył ile kosztowałoby przewalutowanie kredytu we frankach szwajcarskich. Z analizy zagadnienia jakim są Frankowicze a przewalutowanie kredytu …

CZYTAJ DALEJ
upadłość konsumencka nowelizacja
Upadłość

Upadłość konsumencka: Nowelizacja postępowania od 1 lipca 2021 r.

Upadłość konsumencką czeka kolejna nowelizacja. Rada Ministrów przyjęła bowiem projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych, zakładający usprawnienie postępowania upadłościowego wobec osób fizycznych. Jak informuje …

CZYTAJ DALEJ
Sąd Najwyższy
Frankowicze

Frankowicze: Sąd Najwyższy z uzasadnieniem uchwały dotyczącej wzajemnych rozliczeń

Sąd Najwyższy przedstawił pisemne uzasadnienie uchwały Izby Cywilnej, dotyczące wzajemnych rozliczeń w przypadku unieważnienia umowy o kredyt walutowy. Na posiedzeniu 16 lutego 2021 r. Sąd …

CZYTAJ DALEJ
upadłość konsumencka osoby fizycznej bez majątku
Upadłość

Upadłość konsumencka osoby fizycznej bez majątku

Na gruncie aktualnie obowiązujących przepisów upadłość konsumencka osoby fizycznej bez majątku jest możliwa. Pozbawienie dłużnika chcącego ogłosić upadłość konieczności posiadania majątku jest w pełni adekwatne …

CZYTAJ DALEJ
Frankowicze
Frankowicze

Frankowicze: Ugoda czy walka z bankiem w sądzie?

Frankowicze coraz częściej decydują się na walkę z bankiem w sądzie w sprawach o kredyty frankowe. Powód jest prosty – jest to dużo bardziej korzystne …

CZYTAJ DALEJ
upadłość konsumencka
Upadłość

Upadłość konsumencka: w 2021 będzie ich więcej

Upadłość konsumencka coraz częściej okazuje się rozwiązaniem dla osób, które mają problemy ze spłatą zobowiązań finansowych nie tylko wobec banków, lecz również dostawców mediów oraz …

CZYTAJ DALEJ
Frankowicze
Frankowicze

Frankowicze dostają od banków niekorzystne propozycje ugód

Istotna zmiana w działaniu banków w sprawach Frankowiczów – coraz częściej proponują one kredytobiorcom zawarcie ugody. Duża liczba spraw sądowych przegrywanych przez banki – zwłaszcza w …

CZYTAJ DALEJ
Upadłość konsumencka
Upadłość

Upadłość konsumencka: Rekordowa liczba upadłości w drugiej połowie 2020 r.

Upadłość konsumencka w drugim półroczu 2020 r. była rekordowa pod względem liczby przypadków – sądy orzekły ją wobec 8,4 tysiąca osób. Z danych Krajowego Rejestru …

CZYTAJ DALEJ
ugody banków z Frankowiczami
Frankowicze

Ugody banków z Frankowiczami – czy warto?

Santander Bank Polska, Bank Millennium, PKO Bank Polski i mBank rozpatrują możliwości ugody z Frankowiczami. Wcześniej banki opublikowały wyliczenia dotyczące skutków przewalutowania kredytów hipotecznych powiązanych …

CZYTAJ DALEJ
Upadłość

Upadłość konsumencka: Rok 2021 może okazać się rekordowy

Z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej wynika, że w 2020 r. w Polsce ogłoszono 13 084 upadłości konsumenckich. Rok 2021 może okazać się rekordowy pod …

CZYTAJ DALEJ
Frankowicze

Frankowicze: Banki tworzą propozycje ugód

Spór na linii banki i Frankowicze trwa. Banki zamierzają przedstawić własny kształt ugód z Kredytobiorcami. Nie mają na to zbyt wiele czasu, bo już 25 …

CZYTAJ DALEJ
Frankowicze

Zwrot wszystkich zapłaconych rat – Sąd Najwyższy ponownie potwierdza

W związku z wykonywaniem umowy kredytu dotkniętej nieważnością, osobie spłacającej kredyt przysługuje roszczenie o zwrot wpłaconych środków pieniężnych jako świadczenia nienależnego. 16 lutego 2021 r. Sąd …

CZYTAJ DALEJ
Upadłość

Odpowiedzialność małżonka za długi

Standardowym ustrojem majątkowym w Polsce jest ustawowa wspólność majątkowa – o ile małżonkowie w odrębnej umowie nie postanowili inaczej. Oznacza to, że od dnia ślubu …

CZYTAJ DALEJ
Upadłość

Upadłość konsumencka i jej konsekwencje

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez niewypłacalnego dłużnika ma liczne konsekwencje – powoduje przede wszystkim utratę przez dłużnika prawa do zarządzania i rozporządzania swoim majątkiem. Czynności prawne, …

CZYTAJ DALEJ
Frankowicze

Raiffeisen Bank pozywa państwa Dziubaków

Bank, który zawarł z małżeństwem umowę kredytową na 400 tysięcy złotych teraz domaga się od niego blisko dwa razy tyle. 3 października 2019 roku Trybunał …

CZYTAJ DALEJ
Upadłość

Upadłość konsumencka i jej formy

Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe przeznaczone wyłącznie dla osób prywatnych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Upadłość konsumencka została umożliwiona do realizacji tylko tym osobom, które …

CZYTAJ DALEJ
Upadłość

Upadłości konsumenckich w 2021 r. może być nawet 15 tysięcy

Rok 2021 może okazać się rekordowy pod względem liczby upadłości konsumenckich. Pandemia COVID-19 spowodowała, że wielu Polaków znalazło się w trudnej sytuacji finansowej. Z najnowszych …

CZYTAJ DALEJ
Frankowicze

Banki nie przedstawiły dla NBP żadnych propozycji w sprawie kredytów frankowych

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński poinformował, że banki nie przedstawiły mu żadnej konkretnej deklaracji w sprawie przewalutowania kredytów frankowych. Pod koniec stycznia 2021 r. …

CZYTAJ DALEJ
Upadłość

Upadłość konsumencką w styczniu 2021 w Polsce ogłosiło półtora tysiąca osób

Upadłość konsumencką w Polsce w ostatnich trzech miesiącach 2020 r. ogłosiło łącznie 5055 r. konsumentów. Z danych opublikowanych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej wynika, że …

CZYTAJ DALEJ
Porady i dokumenty

Upadłość konsumencka w praktyce: Darmowy Ebook

Pobierz bezpłatny ebook: Upadłość konsumencka w pigułce. Praktyki, przykłady oraz wiedza specjalistów od oddłużania Komu polecamy ten poradnik: W szczególności polecamy go osobom, które: 1. Mają …

CZYTAJ DALEJ
Upadłość

Upadłość konsumencka a alimenty

Upadłość konsumencka – zarówno bieżące, jak i zaległe zobowiązania alimentacyjne w takim przypadku nie ulegają umorzeniu. Alimenty nie mogą zostać umorzone w postępowania upadłościowym. Określa …

CZYTAJ DALEJ
Narodowy Bank Polski Frankowicze
Frankowicze

Banki proszą NBP o pomoc w sprawach frankowych

Banki, które przez wiele lat udzielały kredytów we frankach szwajcarskich, wysłały do członków zarządu Narodowego Banku Polskiego list z prośbą o wsparcie NBP w razie …

CZYTAJ DALEJ
Frankowicze

Frankowicze kontra Bank Millennium

Frankowicze kontra Bank Millennium – w Sądzie Okręgowym w Warszawie zakończyła się kolejna sprawa o ustalenie nieważności umowy kredytu indeksowanego we frankach szwajcarskich. W sprawie …

CZYTAJ DALEJ
Frankowicze
Frankowicze

Operacje swapowe banków były nieuczciwe

Operacje swapowe, których przez wiele lat dokonywały polskie banki, były nieuczciwe. Jak wykazuje w swoim artykule dla \”Dziennika Gazety Prawnej\” Marek Rzewuski, wiceprezes Stowarzyszenia Stop …

CZYTAJ DALEJ
Frankowicze

Frankowicze czekają aż Sąd Najwyższy odpowie na pytania

Frankowicze czekają – Sąd Najwyższy już niebawem odpowie na najważniejsze pytania dotyczące sporów o kredyty frankowe. 29 stycznia 2021 r. Małgorzata Manowska, pierwsza prezes Sądu Najwyższego, …

CZYTAJ DALEJ
Frankowicze

Rzecznik finansowy broni Frankowiczów

Dr hab. Mariusz Jerzy Golecki, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Rzecznik Finansowy, po raz pierwszy przedstawił swoje stanowisko w odniesieniu do pytań prejudycjalnych skierowanych przez polski …

CZYTAJ DALEJ
Frankowicze
Frankowicze

Analiza kredytu we frankach szwajcarskich

Do naszej kancelarii zgłosiła się pani Anna z prośbą o przeanalizowanie zaciągniętego przez nią w sierpniu 2006 roku kredytu we frankach szwajcarskich. Kwota kredytu w …

CZYTAJ DALEJ
Frankowicze
Frankowicze

Kredyty frankowe: Sąd Najwyższy wyda opinię

W najbliższym czasie I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska ma przekazać tamtejszej Izbie Cywilnej pytania prawne dotyczące spornych kwestii w sprawach o kredyty frankowe. …

CZYTAJ DALEJ
Frankowicze

Frankowicze wygrywają z bankami w sporach o umowy kredytowe

W sądach znajduje się obecnie około 24,5 tys. spraw dotyczących umów o kredyty frankowe. W ponad 90% spraw rozstrzygnięcia sądu są korzystne dla klientów. Co …

CZYTAJ DALEJ
Frankowicze

Frankowicze: Wyrok TSUE w sprawie państwa Dziubak

Frankowicze mają powody do zadowolenia. 3 października 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z siedzibą w Luksemburgu wydał wyrok w sprawie państwa Dziubak – pierwszej …

CZYTAJ DALEJ
Sąd Najwyższy
Frankowicze

Sąd Najwyższy zajmie się kredytami frankowymi

Sąd Najwyższy zajmie się problemem niesprawiedliwej denominacji kredytów frankowych. – W dalszym ciągu analizujemy problem niesprawiedliwej denominacji kredytów frankowych, który będzie podstawą do zmniejszenie spłaty …

CZYTAJ DALEJ
Frankowicze

Kredyty frankowe: kary finansowe dla trzech banków

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na BNP Paribas, Millennium i Santander Bank znaczne kary pieniężne. Chodzi o nałożone jesienią 2020 r. kary za niedozwolone …

CZYTAJ DALEJ
przewalutowanie kredytu
Frankowicze

Frankowicze mogą pozwać bank

Frankowicze w akcji – po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przed polskimi sądami zapada więcej wyroków korzystnych dla frankowych kredytobiorców. 19 listopada 2020 r. wyrok …

CZYTAJ DALEJ
Upadłość

Upadłość konsumencka – mity

Upadłość konsumencka i jej mity. Jest ich mnóstwo. Wybraliśmy 8 najbardziej popularnych – i w poniższym artykule rozprawiamy się z nimi. Od dłuższego czasu, całym …

CZYTAJ DALEJ
jak wyjść z długów praktyczny poradnik o upadłości konsumenckiej
Porady i dokumenty

Jak wyjść z długów – praktyczny poradnik po upadłości konsumenckiej

Zauważyliśmy, że bardzo dużo osób nie wie czym w ogóle jest upadłość konsumencka, kto może skorzystać z tego przywileju i jakie są korzyści. Dlatego w …

CZYTAJ DALEJ
upadłość konsumencka lokal mieszkalny
Upadłość

Upadłość spółdzielni mieszkaniowej krok po kroku

Zgodnie z prawem spółdzielczym upadłość spółdzielni mieszkaniowej ogłaszana jest w razie niewypłacalności, kiedy dochodzi do trwałego zaprzestania spłacania długów lub występuje nadwyżka pasywów nad aktywami. …

CZYTAJ DALEJ
upadłość konsumencka odpowiedzialność małżonka
Upadłość

Upadłość konsumencka małżonków w świetle nowelizacji prawa upadłościowego

Często zadłużenie dotyczy obojga małżonków, którzy pozostają w ustawowej wspólności majątkowej. Zaistnienie upadłości konsumenckiej małżonków bez wątpienia wpływa na prawne i majątkowe relacje między nimi. …

CZYTAJ DALEJ
rejestry BIG, BIK, KRD
Upadłość

Upadłość osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą

Upadłość osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą to jedno z zagadnień, które uległo zmianie w 2020 r., wraz z nowelizacją upadłościowego. Zamiarem resortu sprawiedliwości było wprowadzenie …

CZYTAJ DALEJ
upadłość konsumencka lokal mieszkalny
Upadłość

Upadłość majątkowa – zmiany w prawie upadłościowym

Nowelizacja prawa upadłościowego a upadłość majątkowa 24 marca 2020 roku weszła w życie – po półrocznym vacatio legis – ustawa z 30 sierpnia 2019 roku …

CZYTAJ DALEJ
Upadłość konsumencka pieniądze na wynajem mieszkania
Upadłość

Konsekwencje upadłości konsumenckiej – co trzeba wiedzieć?

Po nowelizacji prawa upadłościowego w 2020 roku konsekwencje upadłości konsumenckiej będą związane z trybem, w którym prowadzone będzie postępowanie upadłościowe. Poniżej przyglądamy się tym kwestiom …

CZYTAJ DALEJ
upadłość konsumencka masa upadłości składniki wyłączenia
Upadłość

Upadłość działalności gospodarczej – co muszą wiedzieć właściciele jednoosobowych firm

Zgodnie z dotychczasowym prawem, upadłość działalności gospodarczej przedsiębiorca mógł ogłosić po zamknięciu działalności, czyli de facto była ona narzędziem dla osób fizycznych. Tymczasem, po tym, …

CZYTAJ DALEJ
upadlosc-konsumencka-zawieszenie-splaty-koronawirus
Porady i dokumenty

Koronawirus podstawą do zawieszenia spłaty rat kredytowych

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Do naszej kancelarii zgłosił się pan Andrzej – właściciel firmy transportowej przewożącej dzieci do szkół. Odkąd zamknięto szkoły, firma nie ma zamówień na usługi. Pan …

CZYTAJ DALEJ
mariusz-szalanski-upadlosc-konsumencka
Porady i dokumenty

Nowa upadłość konsumencka od marca 2020 roku | Najważniejsze powody dla których lepiej złożyć wniosek przed nowelizacją

Czy nowe prawo pomoże większej liczbie konsumentów w odzyskaniu kontroli nad swoimi finansami i rozpoczęciu nowej drogi życia bez długów? Zapytaliśmy współpracującego z naszą kancelarią …

CZYTAJ DALEJ
wezwanie-upadlosc-konsumencka-fenix
Porady i dokumenty

Ile komornik może zabrać z pensji w 2020 roku?

Komornik w postępowaniu egzekucyjnym najczęściej stosuje metodę zajęcia kwoty z wynagrodzenia dłużnika. W poniższym artykule opisujemy ile komornik maksymalnie może zabrać z pensji w 2020 …

CZYTAJ DALEJ
skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej
Upadłość

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej i jej skutki

Instytucja upadłości konsumenckiej jest przeznaczona dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i umożliwia uwolnienie się od długów przy jednoczesnej utracie majątku. Głównym warunkiem ogłoszenia upadłości …

CZYTAJ DALEJ
przesłanki do ogłoszenia upadłość i konsumenckiej
Upadłość

Upadłość konsumencka – przesłanki

Aby wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej mógł zostać uwzględniony przez sąd, zaistnieć muszą niezbędne ku temu okoliczności. Przesłanki ogłoszenia upadłości konsumenckiej można podzielić na dwie …

CZYTAJ DALEJ
upadłość konsumencka a hazard
Upadłość

Upadłość konsumencka a hazard

Zdarzają się przypadki, kiedy gra w internetowym kasynie, obstawianie zakładów bukmacherskich czy rozgrywki w pokera na pieniądze, przejmują kontrolę nad życiem człowieka. Coraz większe zaangażowanie …

CZYTAJ DALEJ
upadłość konsumenta a sklepy
Upadłość

Upadłość konsumencka a długi

O dobrodziejstwie, jakim jest upadłość konsumencka, dowiaduje się coraz więcej osób niewypłacalnych, które straciły możliwość skutecznej spłaty swoich zobowiązań. Perspektywa umorzenia długów i rozpoczęcia życia …

CZYTAJ DALEJ
ogloszenie-upadlosci-konsumenckiej-a-wlasciwosc-sadu
Upadłość

Upadłość konsumencka a właściwość sądu

Upadłość konsumencka, a właściwość sądu – który sąd jest właściwy do rozpatrzenia danej sprawy? Sporo osób zainteresowanych tematyką oddłużenia często zadaje pytanie: gdzie należy złożyć …

CZYTAJ DALEJ
upadlosc-transgraniczna
Upadłość

Upadłość transgraniczna

Problemy z zadłużeniem często są powodem, dla którego Polacy opuszczają nasz kraj i osiedlają się w innych państwach w celu odnalezienia lepszego jutra. Niestety, mimo …

CZYTAJ DALEJ
ogłoszenie-upadłosci-konsumenckiej-a-wzgledy-slusznosci
Upadłość

Upadłość konsumencka a względy słuszności

Z pojęciem upadłości konsumenckiej ściśle związane są kolejne dwa pojęcia – względy słuszności i względy humanitarne. Są to tzw. klauzule generalne, czyli pojęcia niedookreślone, których …

CZYTAJ DALEJ
upadlosc-konsumencka-a-bik
Upadłość

Upadłość konsumencka a BIK

Upadłość konsumencka a BIK – czym jest Biuro Informacji Kredytowej i jaki ma wpływ na upadłość konsumencką? Aby rozpocząć przygotowywanie do złożenia wniosku o upadłość …

CZYTAJ DALEJ
ogloszenie-upadlosci-konsumenckiej-a-kredyt-hipoteczny
Upadłość

Upadłość konsumencka a kredyt hipoteczny

Kredyty hipoteczne są popularną formą finansowani kupna domu, mieszkania bądź działki. Ich zaletą jest to, że szybko możemy sfinansować tak duży wydatek jak zakup nieruchomości. …

CZYTAJ DALEJ
czym jest upadłość konsumencka
Wszystkie artykuły

Co to jest upadłość konsumencka?

Nie jest tajemnicą, że świadomość prawna Polaków nie stoi na wysokim poziomie. Wpływ na to ma wiele czynników takich jak np. brak podstawowej edukacji prawnej …

CZYTAJ DALEJ
kto-moze-oglosic-upadlosc-konsumencka
Wszystkie artykuły

Upadłość konsumencka – kto może?

Kiedy możemy ogłosić upadłość konsumencką? Czy spełniamy wszelkie ustawą przewidziane wymagania? Na te pytania, postaram się udzielić odpowiedzi w poniższym artykule. Na początku zajmijmy się …

CZYTAJ DALEJ
Plusy i minusy upadłości konsumenckiej
Wszystkie artykuły

Upadłość konsumencka – za i przeciw

Zadłużenie, a w konsekwencji często niewypłacalność uczestników obrotu prawnego staje się wizytówką współczesnego społeczeństwa. Sytuacja ta odnosi się do przedsiębiorców, państw, gmin, jak również do …

CZYTAJ DALEJ
ogłoszenie upadłości konsumenckiej ile trwa
Wszystkie artykuły

Upadłość konsumencka – jak długo trwa?

W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie jak długo trwa upadłość konsumencka. Osoby zainteresowane złożeniem wniosku o upadłość konsumencką na organizowanych przez nas bezpłatnych konsultacjach mogą …

CZYTAJ DALEJ
upadlosc-konsumencka-a-depresja
Wszystkie artykuły

Upadłość konsumencka a depresja

Częstym zjawiskiem, które zauważyliśmy przy praktyce związanej z procesem upadłości konsumenckiej, są niejednokrotnie pojawiające się zaburzenia depresyjne u dłużników, które mają związek z ich niewypłacalnością. …

CZYTAJ DALEJ
upadłość konsumencka dokumenty do wniosku
Wszystkie artykuły

Upadłość konsumencka – jakie dokumenty należy skompletować?

Jeżeli rozważamy rozwiązanie jakim jest upadłość konsumencka to jakie dokumenty powinniśmy skompletować? Wiele osób w momencie kiedy zaczyna się interesować zagadnieniem upadłości konsumenckiej, po wstępnym …

CZYTAJ DALEJ
ogloszenie-upadlosci-przez-czlonka-zarzadu
Wszystkie artykuły

Upadłość konsumencka członka zarządu

Bycie członkiem zarządu spółki wiąże się z silną pozycją w samej spółce. Niestety, dodatkowo związane jest z pewnym ryzykiem oraz obowiązkami, które ciążą na członkach …

CZYTAJ DALEJ
upadlosc-konsumencka-a-dzialalnosc-gospodarcza
Wszystkie artykuły

Upadłość konsumencka a jednoosobowa działalność gospodarcza

Upadłość konsumencka a jednoosobowa działalność gospodarcza – jakie są relacje jednego względem drugiego? Upadłość konsumencka, jak sama nazwa wskazuje jest instytucją zarezerwowaną dla konsumentów, czyli …

CZYTAJ DALEJ
co z alimentami po ogłoszeniu upadłości
Upadłość

Upadłość konsumencka a alimenty

Upadłość konsumencka a alimenty – jakie są konsekwencje? Ogłoszenie upadłości konsumenckiej niewypłacalnego dłużnika rodzi obawy wierzycieli co do możliwości ich odpowiedniej spłaty przez upadły podmiot. …

CZYTAJ DALEJ
upadłośc konsumencka paragraf
Wszystkie artykuły

Upadłość konsumencka – nowa ustawa

Nowa ustawa wprowadza zmiany w pojęciu jakim jest upadłość konsumencka. Grupa posłów partii rządzącej zgłosiła projekt zmiany ustawy Prawo Upadłościowe w zakresie  upadłości konsumenckiej. Wystarczy, …

CZYTAJ DALEJ
kancelaria-prawna-fenix-zespół
Wszystkie artykuły

Dlaczego powstała nasza kancelaria?

Nasza kancelaria to zespół profesjonalistów. Jeśli aktualnie jesteś szczęśliwą osobą, nie masz problemów, nie obsługujesz żadnych kredytów, zarabiasz dobre pieniądze i stać Cię na godziwe życie …

CZYTAJ DALEJ
Porady i dokumenty

Względy humanitarne w upadłości konsumenckiej

Termin względów słuszności i względów humanitarnych nie został wyjaśniony w ustawie. Pojęcia te należą do grupy tzw. klauzul generalnych, pojęć wartościujących, które odwołując się do …

CZYTAJ DALEJ
Upadłość konsumencka pieniądze na wynajem mieszkania
Wszystkie artykuły

Upadłość konsumencka, a zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych upadłego

Zgodnie z brzmieniem Art. 49113 Prawo upadłościowe 1. Jeżeli w skład masy upadłości wchodzi lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny, w którym zamieszkuje upadły, a konieczne …

CZYTAJ DALEJ
tajemnica bankowa upadłość konsumencka
Porady i dokumenty

Tajemnica bankowa w prawie bankowym

Zagadnienie tajemnicy bankowej ma podstawowe znaczenie dla praktyki prawniczej, z uwagi na znaczenie i wpływ banków w obecnej gospodarce. Z punktu widzenia tej tematyki, kluczowe są regulacje art. 104, 105 oraz 105a ustawy Prawo bankowe. Na wstępie warto …

CZYTAJ DALEJ
Upadłość konsumencka plan spłaty wierzycieli
Wszystkie artykuły

Plan spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej

Upadłość konsumencka składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich dotyczy spieniężenia majątku konsumenta i ma na celu wstępną spłatę wierzycieli. Ustawodawca przewiduje jednak, że …

CZYTAJ DALEJ
Upadłość konsumencka nieuczciwy kontrahent
Porady i dokumenty

Nieuczciwy kontrahent przyczyną niewypłacalności

Nieuczciwy kontrahent może pojawić się niespodziewanie i wpłynąć na kondycję finansową przedsiębiorstwa. Spora część naszych klientów prowadziła kiedyś własną działalność gospodarczą. Pomimo aktywności na różnych …

CZYTAJ DALEJ
kancelaria fenix współpraca upadłość konsumencka
Porady i dokumenty

Współpraca z naszą kancelarią

Jak rozpocząć? Wszystko zaczyna się od Twojego zgłoszenia, czy to poprzez nasz – formularz kontaktowy, -wiadomość na profilu na facebooku, -czy też telefon pod numer …

CZYTAJ DALEJ
upadłość konsumencka lokal mieszkalny
Wszystkie artykuły

Wkład spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego a upadłość konsumencka

Rozważania na temat tego, czy wkład spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego wchodzi w skład masy upadłościowej i w rezultacie podlega spieniężeniu przez syndyka, rozpocząć …

CZYTAJ DALEJ
upadłość konsumencka masa upadłości składniki wyłączenia
Porady i dokumenty

Masa upadłości – składniki i wyłączenia

Co do zasady, na masę upadłości składa się cały majątek upadłego, który należy do niego w dniu ogłoszenia upadłości oraz został nabyty w toku postępowania …

CZYTAJ DALEJ
czym się zajmuje windykator i co może zrobić windykacja
Porady i dokumenty

Windykator – co może i czym się zajmuje?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które mają długi. Często można spotkać się z sytuacją, kiedy to w imieniu wierzyciela, z dłużnikiem kontaktuje się tzw. …

CZYTAJ DALEJ
rejestry BIG, BIK, KRD
Porady i dokumenty

Rejestry monitorujące dłużników – czy to coś strasznego?

Rejestry monitorujące dłużników to przydatne narzędzia, z których z pewnością warto skorzystać. Będąc klientem instytucji takiej jak bank, SKOK etc., często spotykamy się z takimi …

CZYTAJ DALEJ
przedawnienie zadłużenia upadłość konsumencka
Porady i dokumenty

Przedawnienie

Przedawnienie to instytucja, która od lat stanowi koło ratunkowe dla wielu dłużników. Niestety, wiele osób nie korzystało z niej, mimo istnienia stosownych regulacji prawnych. Było …

CZYTAJ DALEJ
upadłość konsumencka odpowiedzialność małżonka
Porady i dokumenty

Odpowiedzialność małżonka

Odpowiedzialność małżonka – na czym polega i kiedy można o niej mówić? Ustawowa wspólność majątkowa nie zawsze oznacza wspólność długów Ustawowa małżeńska wspólność majątkowa związana …

CZYTAJ DALEJ
Ogłoszenie upadłości a majątek dłużnika
Porady i dokumenty

Majątek dłużnika po ogłoszeniu upadłości

Podstawowym pojęciem związanym z upadłością jest tzw. masa upadłości. Zgodnie z przepisami prawa upadłościowego, po ogłoszeniu upadłości dłużnika, majątek należący do niego w dniu ogłoszenia …

CZYTAJ DALEJ
umowy kredytowe zawierające klauzule abuzywne
Porady i dokumenty

Klauzule abuzywne

Klauzule abuzywne – czym są i kiedy się je stosuje? Co zrobić kiedy podpisaliśmy wzorzec umowy, a jego postanowienia stawiają nas w niekorzystnej sytuacji? Chyba …

CZYTAJ DALEJ
Rolnik upadłośc konsumencka
Porady i dokumenty

Egzekucja rolnika

Egzekucja rolnika / egzekucja komornicza rolnika – na czym polega i u kogo można ją przeprowadzić? Postępowanie egzekucyjne wiąże się ze stresem, lękiem, prowadzi bardzo …

CZYTAJ DALEJ
egzekucja upadłość konsumencka
Porady i dokumenty

Egzekucja a upadłość

W naszej pracy bardzo często mamy styczność z osobami, które nie mają pojęcia z czym wiąże się upadłość konsumencka. Świadomość ludzi w tym zakresie jest …

CZYTAJ DALEJ
upadłość konsumencka przelew nie tylko pieniężny
Porady i dokumenty

Przelew może być nie tylko pieniężny

Powszechną praktyką w instytucjach bankowych jest zabezpieczenie kredytu lub pożyczki. Związane jest to z tym, że bank chce mieć jakąś formę zabezpieczenia na wypadek, gdyby …

CZYTAJ DALEJ
nakaz zapłaty sprzeciw
Porady i dokumenty

Sprzeciw od nakazu – wzór wniosku

Sprzeciw od nakazu – wzór wniosku Wzór wniosku do pobrania znajdziesz poniżej Pobierz

CZYTAJ DALEJ
Upadłośc konsumencka spłata zadłużenia w ratach
Porady i dokumenty

Spłacenie zadłużenia w ratach

Na początku naszej przygody z oddłużaniem, należy ustalić z jakiego tytułu powstało nasze zadłużenie. Jeżeli jesteśmy już w sytuacji, w której otrzymaliśmy postanowienie od komornika, …

CZYTAJ DALEJ
względy słusznościowe w upadłości konsumenckiej
Porady i dokumenty

Względy słusznościowe

Względy słusznościowe – czym są? Zajmując się prawem upadłościowym, nie sposób nie natknąć się na pojęcie względów humanitarnych oraz słusznościowych, które uregulowane są w art. …

CZYTAJ DALEJ
upadłość konsumencka najczęstrze pytania i odpowiedzi
Upadłość

Upadłość konsumencka: najczęściej zadawane pytania

Celem upadłości konsumenckiej jest oddłużenie konsumenta, a także zaspokojenie wierzycieli. Oddłużanie polega na spieniężeniu majątku dłużnika (w przypadku, kiedy go posiada) oraz na ustaleniu planu …

CZYTAJ DALEJ
upadłość konsumencka syndyk zabiera wynagrodzenie
Wszystkie artykuły

Gdy syndyk zabiera całe wynagrodzenie

Otrzymywane przez upadłego wynagrodzenie za pracę, podlega potrąceniu w postępowaniu upadłościowym jak i w postępowaniu egzekucyjnym. Oczywiście o wysokości potrącenia decyduje wiele czynników, między innymi …

CZYTAJ DALEJ
upadłość konsumencka a ustruj majątkowy w małżeństwie
Wszystkie artykuły

Ustrój majątkowy małżeński i jego znaczenie w upadłości konsumenckiej

Ustrój majątkowy małżeński – jakie jest jego znaczenie w upadłości konsumenckiej? W przypadku upadłości konsumenckiej, bardzo istotne jest to w jakim ustroju majątkowym małżeńskim, pozostają …

CZYTAJ DALEJ
komornik a upadłość konsumencka
Upadłość

Upadłość konsumencka czy komornik?

Upadłość konsumencka czy komornik – podobieństwa i różnice Postępowanie egzekucyjne Postępowanie upadłościowe następuje niezależnie od woli dłużnika, jest przymusowa, każdy dłużnik może być podmiotem tego …

CZYTAJ DALEJ
Upadłość konsumencka ile syndyk może zająć wynagrodzenia
Wszystkie artykuły

Ile wynagrodzenia za pracę może zająć syndyk?

W dniu ogłoszenia upadłości, cały nasz majątek staje się masą upadłości, która następnie w całości przeznaczana jest na pokrycie wszelkich kosztów postępowania, a także na …

CZYTAJ DALEJ
świadomość konsumencka upadłość
Porady i dokumenty

Czym jest świadomość konsumencka?

Według Słownika języka polskiego świadomość to stan psychiczny, w którym jednostka zdaje sobie sprawę ze zjawisk wewnętrznych, takich jak własne procesy myślowe, oraz zjawisk zachodzących …

CZYTAJ DALEJ

Opinie

NIE ZWLEKAJ!

Umów bezpłatną rozmowę

Z zespołem rzetelnych profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem prawnym i finansowym.