Upadłość konsumencka osób fizycznych jest procedurą sądową, którą z powodzeniem przeprowadzić mogą tylko doświadczeni prawnicy – tacy, jak ci, których mieszkańcy Łodzi znajdą w kancelarii Fenix. Naszym zadaniem w takich sprawach jest zapewnienie Klientów, że rozwiązanie ich problemów odbędzie się po ich myśli, w taki sposób by poprawić ich finansową sytuację, słowem – by mogli zacząć od nowa po odzyskaniu płynności finansowej i uwolnieniu od długów i wierzycieli. Służą temu: restrukturyzacja zaciągniętych zobowiązań lub doprowadzenie do umorzenia w procesie ogłaszania upadłości konsumenckiej. Dzięki naszej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu w praktykowaniu prawa upadłościowego, wiemy, jak całą procedurę przeprowadzić skutecznie.
W tym miejscu należy dokładnie wyjaśnić, co to jest upadłość konsumencka. Zgodnie z Ustawą z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe, pełna nazwa tej procedury przybiera brzmienie „postępowanie upadłościowe wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej”. Ma ona zastosowanie w przypadku osób fizycznych, to znaczy takich, które nie są przedsiębiorcami, czyli nie prowadzą działalności gospodarczej, a które stały się niewypłacalne w wyniku okoliczności innych niż rażące zaniedbania czy niefrasobliwość w działaniu. Ustawa podaje, że niewypłacalność należy rozumieć jako brak możliwości spłacania zaciągniętych przez siebie rozwiązań finansowych, wynikający z braku środków czy majątku zbyt małego, aby pozwolił na ich pokrycie.
By zobrazować, jak w ostatnich latach upowszechniło się wnioskowanie o upadłość konsumencką, wystarczy przywołać statystyki. Do roku 2014 w kraju ogłaszano nie więcej niż 100 upadłości konsumenckich w ciągu roku. Rok 2014 był tu więc przełomowy – wtedy właśnie wprowadzona została nowelizacja przepisów prawa upadłościowego. Od tego momentu ilość pozytywnie rozpatrywanych wniosków upadłościowych wobec osób fizycznych zaczęła wzrastać – w dwóch kolejnych latach po nowelizacji została podwojona, a obecnie szacuje się, że w najbliższych latach może zapadać nawet 10 tysięcy takich decyzji w ciągu roku. Skala zjawiska pokazuje, jak skutecznym jest ono rozwiązaniem, z powodzeniem wykorzystywanym także przez mieszkańców Łodzi.
Kiedy wystąpić o upadłość konsumencką
O upadłość konsumencką można wnioskować, gdy wyczerpaliśmy już inne sposoby oddłużenia. Ustawodawca przewidział, że wobec osób fizycznych, dochodzących umorzenia zobowiązań finansowych, którym nie mogą sprostać, nie będą stosowane niektóre przepisy ujęte w ogólnej części prawa upadłościowego, a dokładnie:
Zgodnie z brzmieniem ustawy, tym, co warunkuje wystąpienie z wnioskiem o upadłość konsumencką jest fakt niewypłacalności, którą można udowodnić stosownymi dokumentami.
Warto dodać w tym miejscu, że wniosek o upadłość konsumencką osoby fizycznej może być złożony przez tę osobę lub jej wierzycieli.
Kto uzyska upadłość konsumencką a komu zostanie odmówiona
Zobaczmy teraz, jak ogłosić upadłość konsumencką. Zgodnie z polskim prawem, upadłość może być orzeczona względem konsumenta, który spełnia dwa warunki:
Zanim dojdzie do orzeczenia, sąd zweryfikuje okoliczności, w jakich doszło do powstania niewypłacalności. Możemy wyróżnić dwie grupy przyczyn, które doprowadziły do zaistnienia niepłynności finansowej – jedne działają na korzyść dłużnika, drugie spowodują oddalenie wniosku.
Przyczynami, które w postępowaniu procesowym zaliczone zostaną do pozytywnych przesłanek ogłoszenia upadłości konsumenckiej, będą:
Negatywnie zinterpretowane będą natomiast takie przyczyny niewypłacalności, które wiązać można z działaniem samego zadłużonego, mowa tu o:
Powodem odrzucenia wniosku o upadłość konsumencką będzie także to, że wobec danego konsumenta już wcześniej toczyło się takie postępowanie, które:
Wniosek o upadłość konsumencką zostanie oddalony także wtedy, kiedy sąd ustali, że podane w nim informacje były nieprawdziwe bądź niekompletne.
Przygotowanie wniosku o upadłość konsumencką
Obowiązujący od 2016 roku formularz wniosku o upadłość konsumencką ma formułę opracowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości i jest dostępny na stronach internetowych. Z tytułu jego złożenia poniesiemy opłatę, której wysokość wynosi 30 zł.
W takim wniosku powinny znaleźć się określone informacje:
Istotne jest, by informacje te podać bardzo dokładnie i rzetelne. Jeśli bowiem ważne kwestie nie zostaną ujęte we wniosku, nie będą uwzględnione w postępowaniu upadłościowym, co w konsekwencji oznacza, że zatajona część zadłużenia nie zostanie umorzona.
Dalej wskazujemy:
Ponadto warto zawrzeć we wniosku informacje o tym, że konsument wykazywał dobrą wolę w kontaktach z wierzycielami, to znaczy: podejmował próby kontynuacji spłacania zadłużenia, a także przestawił wierzycielom swoją sytuację finansową i poinformował o utracie płynności finansowej.
Formularz jest tak skonstruowany, że można go uzupełnić samodzielnie. Nasze doświadczenie w pracy z mieszkańcami Łodzi pokazuje jednak, że korzystniejsze dla konsumentów jest przygotowanie tego pisma razem z prawnikiem. Jego znajomość prawa upadłościowego pozwala na uniknięcie szeregu drobnych potknięć, które po zsumowaniu mogą sprawić, że wniosek zostanie oddalony z powodu uchybień formalnych czy merytorycznych. Obiektywnie patrzący prawnik tak przedstawi historię finansową swojego Klienta, by jasne było, że to nie jego działania, a czynniki życiowe, doprowadziły do powstania niewypłacalności. Specjalista zadba też o to, by przedstawione informacje były zgodne z prawdą, ponieważ tylko transparentność jest warunkiem powodzenia dochodzenia upadłości konsumenckiej.
Kompletny wniosek może być złożony w sądzie – pamiętajmy jednak, że od tego momentu postępowanie upadłościowe należy uważać za wszczęte.
Upadłość konsumencka pod opieką prawników z Łodzi
Na procedurę upadłości konsumenckiej składa się kilka etapów – na każdym z nich towarzyszymy naszym Klientom, dając poczucie bezpieczeństwa i pewność, że wszystko przebiega na ich korzyść.
1. POSTĘPOWANIE W PRZEDMIOCIE OGŁOSZENIA UPADŁOŚCI
Zaczyna się: ze złożeniem w sądzie wniosku o ogłoszenie upadłości.
Kończy się: albo w momencie ogłoszenia przez sąd upadłości, albo w chwili oddalenia wniosku, co oznacza zakończenie postępowania.
Przedmiotem postępowania jest: zweryfikowanie przez sąd, czy dłużnik spełnia warunki upadłości, do których zaliczamy:
Można powiedzieć, że na tym etapie chodzi o zbadanie moralności płatniczej dłużnika.
Na niekorzyść dłużnika będzie działać wykrycie sytuacji takich jak:
W oczach sądu tylko zachowania finansowe określane jako transparentne zostaną zakwalifikowane jako pozytywne przesłanki, na podstawie których można uzyskać upadłość konsumencką.
2. WŁAŚCIWE POSTĘPOWANIE UPADŁOŚCIOWE
Zaczyna się: kiedy sąd ogłosi upadłość.
Kończy się: dwojako:
1) gdy nastąpi spłata wierzycieli ze środków pozyskanych ze spieniężenia majątku dłużnika oraz jego dochodów, co określane jest wykonaniem ostatecznego planu podziału masy upadłościowej,
2) kiedy zostanie zatwierdzona lista wierzytelności w sytuacji, gdy dłużnik nie posiadał majątku.
Przedmiotem postępowania jest: stworzenie masy upadłościowej, która posłuży do zaspokojenia finansowych roszczeń wierzycieli. W tym celu powoływany jest syndyk, którego rolą jest ustalenie, co składa się na masę upadłościową (ruchomości, nieruchomości, akcje i udziały, masa spadkowa) i określenie jej wartości, a także sporządzenie listy wierzytelności. W dalszej kolejności dochodzi do spieniężenia istniejącego majątku i rozdzielnia tej sumy między wierzycieli. Część środków przeznaczona też będzie na pokrycie kosztów postępowania sądowego. Gdy proces zostaje zakończony, sąd wydaje orzeczenie o zakończeniu postępowania upadłościowego.
Na tym etapie zmienia się sytuacja prawna dłużnika, który od tej pory nazywany jest upadłym, co wpływa na jego możliwości dysponowania własnym majątkiem i kierowania finansami – pierwsze zostają mu odebrane, a drugie ograniczone. Mimo restrykcyjności tej sytuacji upadły nie pozostaje bez ochrony. Oznacza ona, że zawieszeniu ulegają wszystkie postępowania, których przedmiotem była masa upadłościowa: egzekucyjne, administracyjne, administracyjno-sądowe, sądowe.
Ponadto, gdy spieniężona zostaje nieruchomość, będąca dotychczasowym miejscem zamieszkania upadłego, część środków z masy upadłościowej przeznaczona jest na wynajęcie innego lokalu mieszkaniowego w ciągu kolejnego roku lub dwóch lat. Stanowi to zabezpieczenie przez popadnięciem w bezdomność. Innym rodzajem zabezpieczenia jest zapewnienie możliwości wykonywania pracy zarobkowej na przykład poprzez niespieniężanie ruchomości takiej jak samochód, którego wartość użytkowa (zależna na przykład od miejsca zamieszkania i rodzaju wykonywanej pracy) jest większa niż wartość pieniężna.
Przepisy ustawy odnoszą się także do sytuacji, w której upadły pozostaje w związku małżeńskim. Upadłość konsumencka automatycznie wpływa na sytuację współmałżonka. W jego interesie więc w chwili ogłoszenia upadłości konsumenckiej powstaje rozdzielność majątkowa. W praktyce oznacza to, że zgromadzony dotychczas, wspólny majątek zostaje częścią masy upadłościowej i zostaje spieniężony. W takiej sytuacji współmałżonek ma prawo dochodzenia na etapie postępowania upadłościowego swojego udziału w tym majątku. Wyjątkiem jest tu rozdzielność majątkowa między małżonkami, o ile powstała ona minimum dwa lata przed wszczęciem postępowania o upadłość konsumencką. Jeśli natomiast powstała w ciągu roku przez złożeniem wniosku, będzie uznana za nieważną.
3. WYKONANIE PLANU SPŁATY WIERZYCIELI
Zaczyna się: automatycznie po zakończeniu postępowania upadłościowego – nie trzeba w tym celu składać odrębnego wniosku, sąd z urzędu wyda postanowienie o ustaleniu planu spłaty.
Kończy się: kiedy plan spłaty zostanie wykonany.
Przedmiot postępowania: wykonywanie planu spłaty wierzycieli oznacza, że upadły będzie w sposób ratalny spłacał wierzycieli przez okres do 3 lat (może on zostać wydłużony o 1,5 roku w szczególnych wpadkach) po ogłoszeniu postanowienia sądu, w którym zawarto także to, jaka część zadłużenia po wykonaniu planu zostanie umorzona. Nadzór nad całym procesem sprawowany jest już nie przez syndyka, ale przez sąd i wierzycieli. Jeśli natomiast sąd ustalił, że upadły nie jest w stanie dokonywać jakichkolwiek spłat, do oddłużenia dojdzie z pominięciem świadczeń względem wierzycieli.
JESZCZE KILKA SŁÓW O ODDŁUŻENIU W WYNIKU UPADŁOŚCI KONSUMENCKIEJ
Podsumujmy: do oddłużenia upadłego dochodzi w 3 sytuacjach:
- po wykonaniu planu spłaty wierzycieli,
- gdy sąd postanowi o zakończeniu postępowania upadłościowego bez ustalania planu spłaty, co ma miejsce wtedy, kiedy upadły znajduje się w sytuacji uniemożliwiającej jakiekolwiek spłaty,
- kiedy dochodzi do uchylenia planu spłaty w wyniku trwałej utraty możliwości wykonywania planu spłaty przez upadłego z zastrzeżeniem, że doprowadziły do tego niezależne od niego okoliczności (na przykład przewlekła choroba).
Od tego momentu upadły wolny jest od wszelkich zobowiązań wobec wierzycieli.
Współpraca z łodzianami występującymi o upadłość konsumencką
Kancelaria Fenix specjalizuje się w rozwiązywaniu prawnych problemów Klientów z Łodzi. Dbamy zawsze o to, by sprawy toczyły się pomyślnie dla naszych Klientów, którzy utracili płynność finansową, a więc zgodnie z ich oczekiwaniami. Wystąpienie o ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest decyzją na ogół trudną, ale jeśli cały proces zostanie przeprowadzony w rzetelny i profesjonalny sposób, przyniesie zadłużonej osobie korzystne wyjście z patowej sytuacji finansowej. Dokładamy wszelkich starań, by stres związany z tym postępowaniem był dla naszych Klientów minimalny. Sprzyja temu świadomość tego, że ich sprawami zajmują się wykwalifikowani łódzcy prawnicy, którzy biegle poruszają się w meandrach prawa i mają doświadczenie w prowadzeniu tego typu spraw.
Zaczynamy działać na korzyść naszych Klientów już od pierwszego spotkania. W czasie jego trwania Ty przedstawiasz nam swoją historię finansową – tu ważne są wszelkie szczegóły i detale, które w ostatecznym kontekście mogą mieć wpływ na to, jak sąd będzie postrzegał Twój przypadek. Warto się do tego spotkania przygotować, wziąć ze sobą wszelkie dokumenty finansowe i majątkowe – to pozwoli nam zacząć działać niezwłocznie. Po kompleksowym przeanalizowaniu dokumentów przedstawimy optymalną dla Ciebie strategię wyjścia z zadłużenia poprzez wystąpienie o upadłość konsumencką lub poprzez zrestrukturyzowanie zobowiązań finansowych. Jeśli zdecydujesz, że chcesz z nami współpracować, będziemy Cię reprezentować w sądzie. Zwracamy szczególną uwagę na to, by nasi Klienci byli świadomi tego, co się dzieje na poszczególnych etapach postępowania i jaki ma to wpływ na ich sytuację prawną i finansową. Asystujemy Ci w każdej chwili, to my pilnujemy terminów i wszystkich formalności. Ty masz natomiast pewność, że wszystko odbywa się zgodnie z literą prawa.
Po zakończeniu działań masz już czystą historię finansową, zaczynasz nowy etap w swoim życiu – bez zadłużenia. Daje nam satysfakcję to, że możemy pomóc.