fbpx

Dlaczego warto ogłosić upadłość konsumencką? Poznaj 5 powodów

Dlaczego warto ogłosić upadłość konsumencką? Powody, dla których opłaca się to zrobić i korzyści z niej wynikające przedstawiamy w poniższym artykule. Dla osób zadłużonych jest to ogromna szansa, by stanąć na własnych nogach, a czasem jedyna możliwość wyeliminowania narastających wciąż długów.

Co to jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to specjalna procedura sądowa, z której mogą skorzystać osoby fizyczne niemogące poradzić sobie ze spłatą swoich zobowiązań. Postępowanie przed  sądem prowadzi do całkowitego zaspokojenia wierzycieli z majątku dłużnika, a gdy go nie posiada na umorzeniu długów w całości lub części.

Upadłości można dokonać więcej niż raz w życiu, pod warunkiem że między jedną a drugą minęło co najmniej 10 lat. Ważną zmianę wprowadziła od dnia 24 marca 2020 roku nowelizacja ustawy Prawo Upadłościowe. Zgodnie z nią o ogłoszenie bankructwa konsumenckiego mogą starać się nawet osoby, które do swojej niewypłacalności doprowadziły rażącym niedbalstwem lub umyślnie. Mają one jedynie mieć wydłużony do 7 lat czas na spłatę wierzycieli.

Jakie obowiązki ma konsument podczas upadłości? Art. 57 par. 1 Prawa Upadłościowego z  28 lutego 2003 r. określa, że: Upadły jest obowiązany wskazać i wydać syndykowi cały swój majątek, a także wydać dokumenty dotyczące jego działalności, majątku oraz rozliczeń, w szczególności księgi rachunkowe, inne ewidencje prowadzone dla celów podatkowych i korespondencję. Wykonanie tego obowiązku upadły potwierdza w formie oświadczenia na piśmie, które składa sędziemu-komisarzowi. Oprócz tego jest on zobowiązany do udzielania syndykowi oraz sędziemu komisarzowi niezbędnych wyjaśnień dotyczących posiadanego majątku.

Dlaczego warto ogłosić upadłość konsumencką?

Po co ogłasza się upadłość konsumencką? Instytucja ta pozwala w całości rozwiązać problem zadłużenia, a upadły otrzymuje szansę na nowy start z czystym kontem. Warto z niej skorzystać, jeśli długi stały się już niemożliwe do spłacenia. Trwanie w sytuacji pozornie bez wyjścia z dłużnikami żądającymi spłaty zobowiązań prowadzić może do problemów w życiu osobistym, depresji i zepchnięcia na margines społeczny.

Plusy ogłoszenia upadłości konsumenckiej to przede wszystkim całkowite uwolnienie się od długów i brak obaw o utratę dachu nad głową. Według obowiązujących przepisów, jeśli dom lub mieszkanie dłużnika jest poddawane licytacji, musi on mieć zapewnione  środki finansowe wystarczające na wynajem mieszkania przez okres od 12 do 24 miesięcy. Oczywiście dłużnik, który nie posiada żadnego majątku w postaci nieruchomości czy ruchomości również może ogłosić upadłość konsumencką. Można wtedy przystąpić do odbudowy swojego majątku, w czym powinno pomóc zdobyte doświadczenie życiowe. Wszystkie zobowiązania i podejmowane od tej pory decyzje mogą być trafniejsze.

Jakie zalety ogłoszenia upadłości można jeszcze wymienić? Poniżej 5 powodów, dla których warto z niej skorzystać.

Pozbycie się komorników i zajęć egzekucyjnych

Ogłoszenie upadłości powoduje zawieszenie postępowań komorniczych, które po uprawomocnieniu się orzeczenia zostaną umorzone. Miejsce komornika zajmie syndyk, który będzie pilnował realizacji planu spłaty wierzycieli dopasowanego do możliwości upadłego. Po zakończeniu planowej spłaty sąd umorzy resztę niespłaconych długów.

Oszczędność pieniędzy

Ten powód trafia chyba najlepiej do każdego dłużnika. Umorzenie niespłaconej części długów przez sąd to zawsze spora oszczędność. Konieczność spłaty całości zobowiązań jeszcze pogarszałaby sytuację materialną bankruta. W dodatku ogłoszenie upadłości powoduje zaprzestanie naliczania przez wierzycieli odsetek od niespłaconych długów. To również duża ulga, bo często mogą one wynosić tyle, co kwota główna do spłaty, a nawet ją przewyższać.

Pozostawienie spadkobierców bez długów

Wielu zadłużonych martwi się co się, że po ich śmierci dzieci i współmałżonkowie pozostaną z ich długami do spłacenia. Jeśli nie poradzą sobie z procedurami sądowymi i nie zdążą odrzucić spadku lub nie odrzucą go w całości, będzie to dla nich spore obciążenie. Dlatego warto skorzystać z instytucji bankructwa konsumenckiego również z troski o najbliższych.

Możliwość rozpoczęcia wszystkiego od początku

Upadłość konsumencka to możliwość nowego startu życiowego. Czysta karta, brak zadłużenia i zdobyte doświadczenie życiowe dają dużą szansę, że popełnione wcześniej błędy już się nie powtórzą. Poza tym zrzucenie z siebie obciążenia psychicznego, jakie bez wątpienia powodowały długi to duża ulga i radość z odzyskanego spokoju.

Możliwość podjęcia lepiej płatnej pracy

Wielu dłużników zniechęconych 50% zajęciem swojej pensji przez komornika, nie szuka lepszej posady, zadowalając się najniższą krajową lub nawet pracą na czarno. Ustalenie planu spłaty przez sąd zmienia tę sytuację. Znalezienie lepiej płatnego zajęcia nie powoduje bowiem podwyższenia planu spłaty.

Podsumowanie

Wiesz już, dlaczego warto ogłosić upadłość konsumencką. Kompleksowe rozwiązanie problemu zadłużenia oraz perspektywa nowego życiowego startu z czystym kontem są bardzo kuszące i warte przebrnięcia przez całe postępowanie sądowe. Jeśli zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem, a nie wiesz, czy w Twoim przypadku jest ono możliwe, umów się z nami na bezpłatną konsultację.

Nasza kancelaria prawna specjalizuje się w oddłużaniu osób fizycznych, dzięki nam już tysiące osób rozpoczęło nowe, wolne od długów życie. Pomagamy również osobom, które spłacają kredyty frankowe lub starają się o różnego rodzaju odszkodowania. Prawnik podczas pierwszego spotkania dokładnie analizuje dokumentację przedstawioną przez klienta i przedstawia możliwe strategie działania. Z nami przejście przez wszystkie procedury jest proste i bezpieczne. Prowadzimy również skuteczne restrukturyzacje przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych, które pomogły wielu przedsiębiorcom i rolnikom wyjść z finansowych tarapatów.

 

Jak pobrać raport BIK

Zakładanie konta w portalu BIK Kliknij tutaj aby założyć konto w BIK Aby skorzystać z usług BIK, należy założyć konto w portalu BIK i potwierdzić tożsamość. Twoje dane kredytowe nie mogą dostać się w niepowołane ręce. Dlatego BIK musi mieć pewność, że jesteś tą osobą, za którą się podajesz. W tym celu w trakcie procesu

Czytaj więcej »
Prawnicy upadłość konsumencka oddłużanie

Upadłość konsumencka a alimenty

Upadłość konsumencka a alimenty to zależność, która z pewnością znajduje się w kręgu zainteresowania zarówno osób uprawnionych do świadczeń, jak i zobowiązanych. Sprawy alimentacyjne należą do najczęściej rozstrzyganych przez sądy rodzinne. Część osób uchyla się od ich płacenia pomimo posiadanych środków, ale w wielu przypadkach niewystarczające dochody lub zadłużenie są przyczyną braku możliwości ich regulowania.

Czytaj więcej »