Na początku naszej przygody z oddłużaniem, należy ustalić z jakiego tytułu powstało nasze zadłużenie.
Jeżeli jesteśmy już w sytuacji, w której otrzymaliśmy postanowienie od komornika, to bez problemu znajdziemy na nim potrzebne nam informacje. Na takim postanowieniu winno być napisane co jest podstawą prowadzonej egzekucji, a także kto jest wierzycielem. Z takimi informacjami, możemy podjąć próby zmierzające do zawarcia z wierzycielem ugody. W razie wyrażenia zgody na zawarcie takiej ugody, możemy swobodnie ustalić dogodny dla nas plan spłaty zadłużenia, a także wysokość poszczególnych rat. Taka ugoda to bez wątpienia szansa dla dłużnika i należy z nią jak najszybciej wystąpić, gdyż każdy dzień ma ogromne znaczenie w tej kwestii. Im szybciej wniosek o ugodę zostanie złożony u komornika, tym mniejsze będą koszta związane np. ze sporządzeniem operatu szacunkowego nieruchomości.
Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego
W momencie kiedy dojdziemy do porozumienia z wierzycielami, możemy dążyć do tego, by wystosowali do komornika pismo o zawieszenie postępowania. Takie działanie jest dość powszechne, co najważniejsze egzekucje często są zawieszane. Zasadniczym problemem jest jednak ustalenie wysokości rat spłaty. Takie raty muszą satysfakcjonować obie strony i zarazem być ustalone w wysokości, którą będziemy w stanie spłacać.
Należy pamiętać, że ugoda jest dokumentem, który dla swojej ważności wymaga wskazania daty jej zawarcia oraz oznaczenie stron przystępujących do porozumienia. Ugodę należy sporządzić w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej strony. Ugoda powinna się składać z dwóch paragrafów, z których pierwszy odnosić się powinien do toczącego się postępowania egzekucyjnego oraz wysokości zadłużenia z wyszczególnieniem należności głównej i odsetek. W tym samym paragrafie powinniśmy wskazać wysokość rat oraz dzień ich płatności. Drugi paragraf powinien traktować o zobowiązaniu wierzyciela do złożenia wniosku o zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Na końcu ugodę należy oczywiście podpisać.