Sprawdź czy w Twojej sytuacji upadłość konsumencka jest dobrym rozwiązaniem na wyjście z długów.
Wypełnij nasz test upadłościowy i dowiedz się co możesz zrobić, aby polepszyć swoją sytuację.
Kliknij poniżej w przycisk, aby przejść do testu:
W 2020 roku zmianie ulega szereg przepisów z zakresu prawa upadłościowego, między innymi tych dotyczących upadłości osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Zamiarem resortu sprawiedliwości było wprowadzenie ułatwień dla przedsiębiorców, którzy popadli w zadłużenie, by także oni mieli do dyspozycji narzędzie, dzięki któremu będą mogli wyjść na prostą. Z tego wpisu dowiesz się, jak to wygląda w praktyce.
Dotychczas przedsiębiorca, który chciał ogłosić upadłość, musiał najpierw zamknąć działalność i wystąpić z wnioskiem upadłościowym jako osoba fizyczna. By wniosek został rozpatrzony, musiały być spełnione dwa warunki:
Dawne przepisy traktowały wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą tak samo – co działało ze szkodą dla tych, którzy prowadzili mikroprzedsiębiorstwa.
Nowe przepisy wprowadzają możliwość ogłoszenia upadłości osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą na zasadach obowiązujących konsumentów, o ile działalność ta wpisana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zatem właściciele jednoosobowych firm będą wnioskować o upadłość konsumencką i tak jak oni, będą mogli skorzystać z wprowadzonych zmian.
Ponadto, zniesione zostały warunki ogłoszenia upadłości osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Po nowelizacji prawa upadłościowego dla sądu nie będą miały znaczenia trzy istotne wcześniej kwestie:
To wszystko sprawia, że do ogłoszenia upadłości wystarczające będzie samo ustalenie, że dłużnik stał się niewypłacalny. W konsekwencji cała procedura odbywać się będzie szybciej i obejmie większe grono uprawnionych do skorzystania z niej osób.
Plusem nowych przepisów jest bez wątpienia to, że ustawodawca przewidział zabezpieczenie dłużnika po ogłoszeniu upadłości osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w postaci zapewnienia środków na opłacanie lokalu przez okres dwóch lat. Warunkiem jednak jest, by w skład masy upadłościowej wchodziła nieruchomość mieszkalna – to z jej sprzedaży będą pochodziły środki przeznaczone na wynajem.
Do minusów należy natomiast zaliczyć to, że po przeprowadzeniu postępowania upadłościowego sąd zdecyduje o tym, jaka część długów zostanie umorzona i jak będzie wyglądał plan spłaty. Wspomnieliśmy, że przyczyny powstania zadłużenia nie będą brane pod uwagę przy wszczynaniu postępowania upadłościowego, ale z pewnością będą miały znaczenie na tym etapie. Można powiedzieć, że długość okresu spłaty ma być swoistą karą – w sytuacji, w której dłużnik swoim działaniem przyczynił się do powstania lub powiększenia zadłużenia, musi się liczyć z tym, że okres spłaty wierzycieli może wynieść nawet 84 miesiące. Natomiast w sytuacji, kiedy do zadłużenia doszło z przyczyn niezależnych, okres spłaty może być minimalny – 36 miesięcy.
W wyjątkowych okolicznościach, jak przewlekła choroba uniemożliwiająca podjęcie zatrudnienia, by uregulować wierzytelności, będą mogły one zostać całkowicie umorzone bez planu spłaty lub umorzone warunkowo.
Reasumując, upadłość osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą daje drobnym przedsiębiorcom nadzieję na oddłużenie z zastosowaniem przepisów o upadłości konsumenckiej. To rozwiązanie oznacza większe pole manewru, ale jednocześnie nie jest pozbawione pułapek. Jednak dzięki nowym przepisom możliwość wyjścia z kryzysowej sytuacji staje się realna i dostępna dla szerokiego grona mikroprzedsiębiorców, którym z różnych przyczyn nie powidło się w interesach.
Sprawdź czy w Twojej sytuacji upadłość konsumencka jest dobrym rozwiązaniem na wyjście z długów. Wypełnij nasz test upadłościowy i dowiedz się co możesz zrobić, aby polepszyć swoją sytuację. Kliknij poniżej w przycisk, aby przejść do testu: