Sprawdź czy w Twojej sytuacji upadłość konsumencka jest dobrym rozwiązaniem na wyjście z długów.
Wypełnij nasz test upadłościowy i dowiedz się co możesz zrobić, aby polepszyć swoją sytuację.
Kliknij poniżej w przycisk, aby przejść do testu:
24 marca 2020 roku weszła w życie – po półrocznym vacatio legis – ustawa z 30 sierpnia 2019 roku o zmianie ustawy – Prawo upadłościowe i innych ustaw, podpisana przez prezydenta we wrześniu ub.r.. Została ona skonstruowana tak, by ułatwić ogłaszanie upadłości majątkowej większej liczbie osób, które nie są w stanie spłacać swoich długów. Według szacunków resortu sprawiedliwości w Polsce nawet 2 miliony osób nie radzą sobie ze spłacaniem długów z powodu choroby, utraty pracy czy podobnie niezależnych od nich okoliczności. Dokument ten wnosi szereg zmian, które omawiamy poniżej.
Na podstawie obowiązujących przed nowelizacją przepisów upadłość majątkowa była przewidzianym dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej postępowaniem sądowym wszczynanym w chwili, kiedy osoba ta stawała się niewypłacalna. Celem takiego działania było oddłużenie osoby niewypłacalnej uzależnione jednak od tego, jak długo zwlekano z uregulowaniem zobowiązania oraz od jego wysokości. Skutkiem ogłoszenia upadłości było umorzenie w całości lub w części długów osoby niewypłacalnej.
Ze statystyk wynika, że zainteresowanie instytucją upadłości majątkowej w Polsce rośnie – wystarczy spojrzeć na poniższe dane:
Widać więc, że niemal w połowie przypadków ogłaszana jest upadłość majątkowa. Niestety, kwestie praktyczne zaczęły działać na niekorzyść dłużników – czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy systematycznie ulegał wydłużeniu. Z tego względu resort sprawiedliwości zaproponował przebudowę zasad upadłości między innymi po to, by odciążyć sądy.
Jak wspomnieliśmy, nowe przepisy mają usprawnić całą procedurę. W praktyce oznacza to, że część upadłości przeprowadzana będzie bez powoływania sędziego komisarza, co w efekcie odciąży sądownictwo. Z punktu widzenia wierzycieli istotne jest to, że będą oni mogli zgłaszać swoje wierzytelności bezpośrednio do syndyka – w ten sposób powstawanie listy wierzytelności również odbywać się będzie szybciej. Z kolei syndycy zyskają możliwość poszukiwania majątku dłużnika poprzez komorników sądowych.
W momencie rozpoczęcia postępowania upadłościowego majątek należący do konsumenta trafia pod nadzór syndyka, co oznacza, że zadłużony traci nad nim kontrolę. Syndyk dokonuje likwidacji majątku – ruchomości i nieruchomości. Zadłużony może jedynie samodzielnie nabywać produkty potrzebne do codziennego funkcjonowania.
Upadłość majątkowa w 2020 roku niesie też zmiany w kwestii podstaw jej ogłaszania. Dotychczas sąd ogłaszał upadłość pod warunkiem, że do niewypłacalności nie doszło w wyniku rażącego niedbalstwa. Konieczność określenia przyczyny powstania długów eliminowała sporą część wniosków upadłościowych już na wstępnym etapie.
Obecnie przyczyny zaistnienia niewypłacalności nie będą rozpatrywane przy otwarciu postępowania, ale dopiero później – po przeprowadzeniu upadłości majątkowej już po sprzedaży majątku, czyli na etapie ustalania planu spłaty wierzycieli. Oznacza to więc, że sam fakt zaistnienia niewypłacalności wystarczy, by ogłosić upadłość, o ile dopełniło się wszelkich kwestii formalnych. Natomiast to, jak do niej doszło, będzie miało znaczenie przy postanawianiu, czy oddłużenie będzie całkowite, czy częściowe. Szczególnie istotny jest fakt, że nawet stwierdzenie rażących zaniedbań nie zamknie drogi do oddłużenia, ale wpłynie na wyznaczenie długości spłaty zobowiązania. Zobrazujmy to tak: ten, kto swoim postępowaniem doprowadził do powstania zadłużenia, będzie je spłacał w okresie od 3 do 7 lat. Natomiast w przypadku osób, które ogłosiły upadłość na podstawie niezależnych od nich przyczyn, okres spłaty zadłużenia wyznaczany będzie na okres 3 lat. Do odmowy oddłużenia dojdzie natomiast najprawdopodobniej w sytuacji, kiedy dłużnik celowo trwonił majątek.
Zgodnie z nowymi przepisami, całkowite umorzenia nie będą zbyt częste. To rozwiązanie zarezerwowane jest dla dłużników, którzy nie tylko nie posiadają majątku, ale jednocześnie zostają uznani za stale niezdolnych do spłacania zaciągniętych zobowiązań – na przykład w wyniku choroby czy kalectwa, które uniemożliwiają im podjęcie pracy zarobkowej w chwili obecnej i w przyszłości.
Ustawodawca wprowadził szereg zmian w znowelizowanym prawie upadłościowym. Mają one na celu ułatwienie uzyskiwania upadłości majątkowej.
Teoretycznie od 2020 roku uzyskanie upadłości majątkowej powinno być łatwiejsze, ponieważ będzie się odbywało niemal automatycznie po dopełnieniu wszelkich kroków proceduralnych, ale nie oznacza to, że zadłużenie zniknie. Przeciwnie – trzeba będzie na to zapracować, wykonując rozłożone na lata plany spłat. Bez wątpienia jednak nowelizacja prawa upadłościowego daje wielu osobom różne możliwości odzyskiwania kontroli nad swoimi finansami i rozpoczynania życia bez długów. Te rozwiązania wypadają bardzo korzystnie, jeśli się bierze pod uwagę fakt, że w długofalowej perspektywie zadłużenie prowadzi problemów rodzinnych, depresji – utrata majątku to tylko jedna strona całej sytuacji.
Sprawdź czy w Twojej sytuacji upadłość konsumencka jest dobrym rozwiązaniem na wyjście z długów. Wypełnij nasz test upadłościowy i dowiedz się co możesz zrobić, aby polepszyć swoją sytuację. Kliknij poniżej w przycisk, aby przejść do testu: