

Upadłość konsumencka, a właściwość sądu – który sąd jest właściwy do rozpatrzenia danej sprawy?
Sporo osób zainteresowanych tematyką oddłużenia często zadaje pytanie: gdzie należy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Niniejszy artykuł ma na celu udzielenie odpowiedzi na to pytanie.
Sąd upadłościowy
Art. 18 Pr.Upad. stanowi, że sprawy z zakresu ogłoszenia upadłości rozpoznawane są przez sąd upadłościowy. Sądem upadłościowym jest sąd rejonowy (sąd gospodarczy), który jest właściwy do rozpoznania sprawy o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Siedziba sądu rejonowego (gospodarczego) znajduje się w mieście będącym siedzibą sądu okręgowego. Najczęściej jest to miasto, które w 1975 r., po podziale administracyjnym, pełniło funkcję miasta wojewódzkiego. Obecnie w Polsce znajduje się 45 okręgów sądowych i również tyle sądów gospodarczych. Nie każdy sąd rejonowy z wydziałem gospodarczym jest jednak sądem upadłościowym. Po ostatnich zmianach w całej Polsce sądów upadłościowych jest 29.
Właściwość miejscowa sądu
Zgodnie z brzmieniem art. 19 ust. 1 PrUpad: „Sprawy o ogłoszenie upadłości rozpoznaje sąd właściwy dla głównego ośrodka podstawowej działalności dłużnika”.
Natomiast ust. 1c wspomnianego artykułu stanowi, że: „W przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą lub zawodową domniemywa się, że głównym ośrodkiem jej podstawowej działalności jest główne miejsce wykonywania działalności gospodarczej lub zawodowej; w przypadku każdej innej osoby fizycznej domniemywa się, że głównym ośrodkiem podstawowej działalności jest miejsce zwykłego pobytu tej osoby”.
Kwestią, która może stanowić trudności, jest rozstrzygnięcie do sądu upadłościowego w której miejscowości powinniśmy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Kluczowe znaczenie w przypadku fizycznych osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej ma tzw. miejsce zwykłego pobytu. „Zwykły pobyt” nie należy do pojęć języka prawnego. Chodzi tu o miejsce, w którym dana osoba rzeczywiście aktualnie: przebywa, mieszka, pracuje czy odbiera korespondencję. Każdorazowo do sądu należeć będzie określenie, jak długo dany dłużnik musi znajdować się w danym miejscu, żeby uznać to za miejsce jego zwykłego pobytu. Z pewnością zwykły pobyt trzeba odróżnić od pobytu związanego z delegacją z pracy, z wypoczynkiem czy od pobytu okazjonalnego.
Nie ma obowiązku, by osoba ta była w tym miejscu zameldowana. Jeśli nie jest się pewnym, który sąd upadłościowy będzie właściwy do złożenia wniosku, pomocna może okazać się strona internetowa sądu rejonowego w naszym mieście lub mieście w pobliżu naszej miejscowości. Żeby mieć pewność złożenia wniosku do właściwego sądu, można także zadzwonić do Biura Obsługi Interesanta w najbliższym sądzie rejonowym. Zostaną nam wskazane istotne dane m.in dotyczące adresu sądu.
Wysłanie wniosku do sądu niewłaściwego
Co w przypadku, gdy źle sprawdziliśmy właściwość sądu i wniosek został wysłany do złego sądu upadłościowego? W takiej sytuacji sąd niewłaściwy przekaże sprawę do sądu właściwego. Na postanowienie w przedmiocie przekazania sprawy do innego sądu nie można składać zażalenia. Sąd, do którego trafiła sprawa, jest związany tym postanowieniem.
Natomiast w sytuacji, gdy sąd niewłaściwy dokonałby czynności związanych z postępowaniem upadłościowym, takie czynności pozostałyby w mocy.
Brak miejsca zwykłego pobytu w Rzeczpospolitej Polskiej
W przypadku braku „miejsca zwykłego pobytu” w Polsce osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, zainteresowanej złożeniem wniosku o upadłość konsumencką, właściwy będzie sąd, w którego obszarze mieści się majątek dłużnika. Zaznaczyć należy, że łącznik miejsca położenia majątku dłużnika ma zastosowanie w ustaleniu właściwości sądu tylko w przypadku, gdy żaden z poprzednich łączników nie posłużył do jej ustalenia.
SĄDY UPADŁOŚCIOWE W POLSCE
WYKAZ SĄDÓW UPADŁOŚCIOWYCH