fbpx

Frankowicze: Banki tworzą propozycje ugód

Spór na linii banki i Frankowicze trwa. Banki zamierzają przedstawić własny kształt ugód z Kredytobiorcami. Nie mają na to zbyt wiele czasu, bo już 25 marca 2021. zbierze się Izba Cywilna Sądu Najwyższego, która ma rozstrzygnąć rozbieżności w orzecznictwie dotyczącym spraw frankowych.

Dotychczas z roszczeniami przeciwko bankom wystąpiło mniej niż 10% Frankowiczów. Jednak w drugim kwartale 2021 r. sytuacja ta może ulec gwałtownej zmianie, a sądy zaleje fala pozwów.

Wiele wskazuje na to, że banki zdały wreszcie sobie sprawę, że w ich interesie jest opracowanie ugód, które będą satysfakcjonowały Frankowiczów. Rozstrzygnięcie najważniejszych rozbieżności orzeczniczych przez Sąd Najwyższy na korzyść kredytobiorców może bowiem doprowadzić do poważnych skutków w funkcjonowaniu instytucji finansowych. O rekordowo dużej liczbie spraw skierowanych przez Frankowiczów przeciwko bankom może zadecydować również sytuacja gospodarcza w Polsce. Jeżeli kredytobiorcy będą mieli problemy ze spłatą rat, z pewnością zaczną występować do sądu lub zaprzestaną spłaty kredytów.

Dotychczas w odpowiedzi na korzystne dla Frankowiczów rozstrzygnięcia wiele banków próbowało zastraszać swoich kredytobiorców informując ich o  możliwych przyszłych roszczeniach z tytułu korzystania z kapitału banku w przypadku uznania umowy za nieważną. Jak się okazuje, banki robiły to bezprawnie, co potwierdzają kolejne orzeczenia sądów w tym zakresie.

Czy zawarcie przedsądowej ugody z bankiem jest jednak korzystne dla Frankowiczów? Zdaniem ekspertów – nie. Zgodnie z ich treścią kredytobiorcy muszą bowiem zrzec się dalszych roszczeń związanych z umową, które są znacznie wyższe niż korzyści wynikające z proponowanej ugody. Obecnie środowisko prawnicze stoi na stanowisku, że rozpatrywanie jakiejkolwiek propozycji ugody powinno nastąpić po tym jak bank otrzyma pozew z sądu – dopiero wtedy można zacząć analizować taką propozycję pod kątem opłacalności.

Czy oczekiwana uchwała Sądu Najwyższego, mająca na celu ujednolicenie stanowiska sądów w zakresie rozliczeń stron w sytuacji stwierdzenia nieważności umowy, zmieni sytuację Frankowiczów? Pozostaje mieć nadzieję, że tak. O tym, czy kredytobiorcy masowo ruszą do sądów by walczyć o swoje prawa przekonamy się już niebawem.

ul. Cieszyńska 3A lok. 608, 6 piętro
15-371 Białystok

ul. Hoża 86/410
00-682 Warszawa

505 906 905
kontakt@kancelariafenix.pl

Podziel się tym artykułem. Możesz go udostępnić klikając poniżej: