fbpx
restrukturyzacja

Coraz więcej restrukturyzacji firm

W lutym 2021 roku mieliśmy do czynienia z 134 otwartymi restrukturyzacjami, podczas gdy w marcu było ich już 165.

Celem restrukturyzacji jest przede wszystkim uzdrowienie przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca powinien rozpocząć proces restrukturyzacji swojej firmy najpóźniej w momencie gdy dostrzega zagrożenie jej niewypłacalnością. Niestety bardzo często dzieje się to zbyt późno, czyli w chwili, gdy dług już istnieje, a wierzyciel puka do drzwi. Bardzo często przedsiębiorcy powstrzymują się od podjęcia czynności restrukturyzacyjnych obawiając się, że dowiedzą się o nich ich kontrahenci – a to wpłynie negatywnie na możliwości dalszej współpracy. Ich wątpliwości często budzi również to, jak na proces restrukturyzacyjny zareagują ich pracownicy.

Doradca restrukturyzacyjny może włączyć się w proces restrukturyzacji już na etapie tworzenia wniosku o otwarcie postępowania. Jednak warto jest się z nim spotkać odpowiednio wcześniej, chociażby po to, by wspólnie wybrać rodzaj postępowania, jaki dla danej firmy będzie najlepszy.

Obecnie (według stanu prawnego na dzień 1 maja 2021 r.) do wyboru mamy 4 tryby restrukturyzacji oraz tzw. uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Jest ono możliwe do przeprowadzenia pod warunkiem, że obwieszczenie o otwarciu takiego postępowania ukaże się do 30 czerwca 2021 roku.

Pamiętajmy, że udana restrukturyzacja firmy powinna w pierwszej kolejności opierać się na złożeniu we właściwym terminie wniosku o rozpoczęcie restrukturyzacji oraz wyborze właściwego trybu postępowania. Ważne jest to, by zidentyfikować jaki jest realny problem przedsiębiorstwa i znaleźć skuteczny sposób nie tylko na zawarcie układu z wierzycielami, lecz również na uzdrowienie biznesu.

ul. Cieszyńska 3A lok. 608, 6 piętro
15-371 Białystok

ul. Hoża 86/410
00-682 Warszawa

505 906 905
kontakt@kancelariafenix.pl

Podziel się tym artykułem. Możesz go udostępnić klikając poniżej: