fbpx

Upadłość konsumencka: Twardy lockdown może wpłynąć na wzrost liczby upadłości

Od 27 marca 2021 r. w Polsce na dwa tygodnie zostają zaostrzone restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Nowe regulacje z pewnością zmienią sytuację osób znajdujących się w kłopotach finansowych, poważnie rozważających ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Nowe przepisy będą obowiązywały do 9 kwietnia 2021 r. Zgodnie z nimi wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. mkw. zostaną zamknięte. Podobnie centra i galerie handlowe, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych oraz księgarni. Ponadto w placówkach handlowych, na targu lub poczcie oraz w kościołach będą obowiązywały nowe limity osób. Zamknięte zostaną również salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne, żłobki i przedszkola (z wyjątkiem niektórych placówek). Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego.

Upadłość konsumencka a lockdown

Wiele wskazuje na to, że w drugim kwartale 2021 roku – kiedy przedsiębiorcom skończą się już otrzymane od rządu pieniądze i zaczną rozliczać uzyskane pożyczki – czeka nas kolejna fala zwolnień. Prawdopodobnie wtedy też po raz kolejny wzrośnie bezrobocie. Zjawisko to może być najbardziej widoczne w województwach śląskim i mazowieckim i małopolskim, co jest spowodowane strukturą gospodarczą tych terenów.

Analitycy są przekonani, że osoby, które stracą pracę – lub utracą część zarobków – w efekcie trzeciego lockdownu, z pewnością będą brały pod uwagę rozwiązanie, jakim jest upadłość konsumencka. Z analiz przeprowadzonych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej wynika, że w styczniu 2021 r. ogłoszoną ją w stosunku do 1505 osób. Ośrodek szacuje, że w całym 2021 r. upadłości konsumenckich powinno być łącznie około 20 tysięcy.

W 2020 r. sądy najczęściej ogłaszały upadłość konsumencką osób w przedziale wiekowym 40-49 lat (23,86%), 30-39 lat (22,03%) oraz 60-69 lat (19,08%). Warto w tym miejscu przypomnieć, że więcej osób zaczęło spełniać kryteria ogłoszenia upadłości po tym, jak w marcu 2020 r. z przepisów zniknął zapis o braku zawinienia dłużnika w doprowadzeniu do niewypłacalności.

Kto może, a kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej?

Podpowiadamy, kto może ogłosić upadłość konsumencką, a kto nie. Dzięki tej procedurze sądowej można zrealizować proces oddłużenia i uwolnić się od obciążeń finansowych. Aby jednak złożyć stosowny wniosek o upadłość, trzeba spełnić pewne kryteria. Z artykułu dowiesz się, jakie oraz kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej. Zapraszamy do lektury! Co to jest upadłość konsumencka?  

Czytaj więcej »

Ile trwa upadłość konsumencka bez majątku?

Podpowiadamy, ile trwa upadłość konsumencka bez majątku. Stanowi ona metodę na definitywne uwolnienie się od niemożliwego do spłaty zadłużenia. Mimo że głównym celem tej procedury jest zaspokojenie roszczeń wierzycieli poprzez sprzedaż majątku osoby zadłużonej, możliwe jest jej przeprowadzenie nawet w sytuacji, gdy dłużnik nie ma cennych aktywów czy źródeł dochodu. Jak zatem wygląda upadłość konsumencka

Czytaj więcej »

Upadłość Getin Noble Bank S.A. – Jak Frankowicze mogą chronić swoje interesy

W obliczu niedawnej upadłości Getin Noble Bank SA, wielu klientów banku, zwanych „Frankowiczami”, może czuć się zaniepokojonych i niepewnych co do swojej sytuacji finansowej. Getin Noble Bank, będący jednym z najbardziej „ufrankowionych” banków na polskim rynku, miał ponad 10 tys. spraw wytoczonych przez kredytobiorców. Ogłoszenie upadłości 20 lipca wprowadza dla konsumentów dodatkowe komplikacje. Obecnie nie

Czytaj więcej »