Od 27 marca 2021 r. w Polsce na dwa tygodnie zostają zaostrzone restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Nowe regulacje z pewnością zmienią sytuację osób znajdujących się w kłopotach finansowych, poważnie rozważających ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Nowe przepisy będą obowiązywały do 9 kwietnia 2021 r. Zgodnie z nimi wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. mkw. zostaną zamknięte. Podobnie centra i galerie handlowe, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych oraz księgarni. Ponadto w placówkach handlowych, na targu lub poczcie oraz w kościołach będą obowiązywały nowe limity osób. Zamknięte zostaną również salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne, żłobki i przedszkola (z wyjątkiem niektórych placówek). Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego.
Upadłość konsumencka a lockdown
Wiele wskazuje na to, że w drugim kwartale 2021 roku – kiedy przedsiębiorcom skończą się już otrzymane od rządu pieniądze i zaczną rozliczać uzyskane pożyczki – czeka nas kolejna fala zwolnień. Prawdopodobnie wtedy też po raz kolejny wzrośnie bezrobocie. Zjawisko to może być najbardziej widoczne w województwach śląskim i mazowieckim i małopolskim, co jest spowodowane strukturą gospodarczą tych terenów.
Analitycy są przekonani, że osoby, które stracą pracę – lub utracą część zarobków – w efekcie trzeciego lockdownu, z pewnością będą brały pod uwagę rozwiązanie, jakim jest upadłość konsumencka. Z analiz przeprowadzonych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej wynika, że w styczniu 2021 r. ogłoszoną ją w stosunku do 1505 osób. Ośrodek szacuje, że w całym 2021 r. upadłości konsumenckich powinno być łącznie około 20 tysięcy.
W 2020 r. sądy najczęściej ogłaszały upadłość konsumencką osób w przedziale wiekowym 40-49 lat (23,86%), 30-39 lat (22,03%) oraz 60-69 lat (19,08%). Warto w tym miejscu przypomnieć, że więcej osób zaczęło spełniać kryteria ogłoszenia upadłości po tym, jak w marcu 2020 r. z przepisów zniknął zapis o braku zawinienia dłużnika w doprowadzeniu do niewypłacalności.