fbpx

Upadłość konsumencka: Rok 2021 może okazać się rekordowy

Z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej wynika, że w 2020 r. w Polsce ogłoszono 13 084 upadłości konsumenckich. Rok 2021 może okazać się rekordowy pod tym względem.

Dla porównania, w 2019 r. sądy ogłosiły upadłość 7944 osób fizycznych. Oznacza to, że w 2020 liczba upadłości konsumenckich wzrosła niemal dwukrotnie. Rekordowy okazał się grudzień 2020 r. – liczba upadłości konsumenckich ogłoszonych w tym miesiącu sięgnęła wówczas aż 1809 osób.

Biorąc pod uwagę informacje publikowane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, każdego miesiąca sądy w Polsce ogłaszają około 1090 upadłości konsumenckich. Z informacji Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej wynika, że średnia wieku osób, które występują z wnioskiem o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, to 51 lat. Najczęściej sądy ogłaszają upadłość osób w przedziale wiekowym od 40 do 49 lat (23,86% wszystkich złożonych wniosków), 30-39 lat (22,03% wniosków) oraz 60-69 lat (19,08% wniosków).

W 2020 r. wnioski o ogłoszenie upadłości konsumenckiej najczęściej były składane najczęściej przez mieszkańców województwa mazowieckiego (2161 wniosków), śląskiego (2154 wnioski), wielkopolskiego (1210 wnioski) oraz kujawsko-pomorskiego (1065 wniosków).

Eksperci szacują, że w związku z dokonaną w 2020 r. zmianą w zapisie o braku zawinienia dłużnika w doprowadzeniu do niewypłacalności oraz wciąż rozszerzającą się pandemią koronawirusa, rok 2021 może okazać się rekordowy pod kątem liczby ogłoszonych upadłości konsumenckich w Polsce. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy ma być uruchomienie z dniem 1 lipca 2021 r. systemu teleinformatycznego, który ułatwi składanie wniosków oraz usprawni przebieg postępowania. Jest to długo wyczekiwana zmiana, w szczególności wśród praktyków prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego.

Przypomnijmy, że sąd może orzec o prowadzeniu postępowania upadłościowego wedle przepisów dedykowanych dla upadłości konsumenckiej (tryb uproszczony), bądź wedle przepisów ogólnych.

Osoby zainteresowane ogłoszeniem upadłości konsumenckiej zachęcamy do zapoznania się z ofertą usług świadczonych przez naszą kancelarię. W imieniu naszych Klientów przygotowujemy pełną dokumentację i wniosek. Na naszym koncie posiadamy dziesiątki przeprowadzonych postępowań upadłościowych na terenie całego kraju.

Kto może, a kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej?

Podpowiadamy, kto może ogłosić upadłość konsumencką, a kto nie. Dzięki tej procedurze sądowej można zrealizować proces oddłużenia i uwolnić się od obciążeń finansowych. Aby jednak złożyć stosowny wniosek o upadłość, trzeba spełnić pewne kryteria. Z artykułu dowiesz się, jakie oraz kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej. Zapraszamy do lektury! Co to jest upadłość konsumencka?  

Czytaj więcej »

Ile trwa upadłość konsumencka bez majątku?

Podpowiadamy, ile trwa upadłość konsumencka bez majątku. Stanowi ona metodę na definitywne uwolnienie się od niemożliwego do spłaty zadłużenia. Mimo że głównym celem tej procedury jest zaspokojenie roszczeń wierzycieli poprzez sprzedaż majątku osoby zadłużonej, możliwe jest jej przeprowadzenie nawet w sytuacji, gdy dłużnik nie ma cennych aktywów czy źródeł dochodu. Jak zatem wygląda upadłość konsumencka

Czytaj więcej »

Upadłość Getin Noble Bank S.A. – Jak Frankowicze mogą chronić swoje interesy

W obliczu niedawnej upadłości Getin Noble Bank SA, wielu klientów banku, zwanych „Frankowiczami”, może czuć się zaniepokojonych i niepewnych co do swojej sytuacji finansowej. Getin Noble Bank, będący jednym z najbardziej „ufrankowionych” banków na polskim rynku, miał ponad 10 tys. spraw wytoczonych przez kredytobiorców. Ogłoszenie upadłości 20 lipca wprowadza dla konsumentów dodatkowe komplikacje. Obecnie nie

Czytaj więcej »