fbpx
upadłość konsumencka najczęstrze pytania i odpowiedzi

Upadłość konsumencka: najczęściej zadawane pytania

Celem upadłości konsumenckiej jest oddłużenie konsumenta, a także zaspokojenie wierzycieli. Oddłużanie polega na spieniężeniu majątku dłużnika (w przypadku, kiedy go posiada) oraz na ustaleniu planu spłaty wierzycieli. W przypadku osób skrajnie ubogich, sąd może odstąpić od ustalania takiego planu. W przypadku osób nie posiadających majątku, postępowanie jest znacząco krótsze, gdyż wtedy nie trzeba go spieniężać.

Rodzaje upadłości

Istnieją dwa rodzaje upadłości. Upadłość gospodarcza (w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą), a także konsumencka (w przypadku osób, nie prowadzących działalności gospodarczej). Należy pamiętać, że jeśli podczas prowadzenia działalności wystąpią problemy z płynnością finansową, a my nie złożymy wniosku o upadłość gospodarczą, możemy mieć problemy w przyszłości z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej. Trzeba przyznać, że sądy nieprzychylnie patrzą na osoby, które nie dopełniły obowiązku w odpowiednim czasie.

Gdzie będę mieszkać, gdy syndyk spienięży moje mieszkanie?

Spokojnie, celem upadłości konsumenckiej jest oddłużenie konsumenta, nie przysłowiowe puszczenie kogoś w skarpetkach. Chodzi o to, by dłużnik po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, mógł normlanie funkcjonować w społeczeństwie. Jeśli masz mieszkanie, które z pewnością będzie spieniężone, nie martw się na zapas. Istnieje możliwość, dzięki której Sąd może przydzielić Tobie kwotę odpowiadającą przeciętnemu czynszowi najmu mieszkania w tej samej lub sąsiedniej miejscowości na okres od roku do dwóch lat. Wysokość kwoty zależy od sytuacji, a także ilości osób na utrzymaniu.

Czy syndyk zabiera całe wynagrodzenie?

Oczywiście w skład masy upadłościowej wchodzi wynagrodzenie dłużnika, jednakże jego konkretna część nie podlega zajęciu. Sąd pozostawi takie środki na utrzymanie rodziny. To, jaka część wynagrodzenia jest chroniona, określają przepisy prawa pracy. Alimenty można potrącać do wysokości trzech piątych twojego wynagrodzenia, a inne zobowiązania do jego połowy. Dłużnikowi musi jednak pozostać kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 1530 zł. Jeśli tyle właśnie zarabiasz, kwota ta będzie wolna od zajęcia.

Jak długo trwa plan spłaty?

Po pierwsze należy jeszcze raz wspomnieć, że sąd może odstąpić od ustalania planu spłaty w przypadku, kiedy konsument jest w fatalnej sytuacji majątkowej. Jeśli jednak Sąd uzna, że jesteś w stanie zaspokajać wierzycieli, ustanowi plan spłaty na okres nie dłuższy niż 36 miesięcy. W tym czasie wierzyciele nie mogą prowadzić egzekucji tych należności, które powstały przed ogłoszeniem upadłości. Po wykonaniu planu spłaty sąd umarza pozostałe zobowiązania i oddłuża konsumenta.

Jakie zobowiązania podlegają umorzeniu?

Umorzeniu nie podlegają alimenty ani zobowiązania wynikające z rent z tytułu odszkodowania za spowodowanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, a także różnego rodzaju zadośćuczynienia. Sąd nieprzychylnie patrzy również na osoby starające się o upadłość konsumencką i posiadające długi z okresu prowadzenia działalności gospodarczej.

Więcej praktycznych porad na temat upadłości konsumenckiej znaleźć można w naszej bazie wiedzy https://kancelariafenix.pl/upadlosc/

ul. Cieszyńska 3A lok. 608, 6 piętro
15-371 Białystok

ul. Hoża 86/410
00-682 Warszawa

505 906 905
kontakt@kancelariafenix.pl

Podziel się tym artykułem. Możesz go udostępnić klikając poniżej: