fbpx

Upadłość konsumencka: Aż 54 proc. Polaków spłaca kredyt lub pożyczkę

Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że aż 54% Polaków spłaca kredyty lub pożyczki. Stąd już tylko krok do rozwiązania jakim jest upadłość konsumencka.

Uzyskane z kredytów i pożyczek środki są przeznaczane głównie na zakup sprzętu RTV/AGD lub remont czy wyposażenie mieszkania. Tylko co czwarta osoba przed zaciągnięciem długu sprawdza, czy będzie mogła bez problemów spłacać swoje zobowiązania finansowe. W najgorszej sytuacji pozostają osoby, które zaciągają pożyczki czy kredyty na spłatę aktualnych zobowiązań – to aż 13% spośród wszystkich zadłużonych.

Najbardziej zadłużeni Polacy mieszkają na Mazowszu (14,89 mld zł), a kolejne miejsca w zestawieniu zajmują mieszkańcy Górnego Śląska (10,86 mld zł) i Dolnego Śląska (7,49). Najmniejsze zaległości mają natomiast mieszkańcy województw: podlaskiego (1,62 mld zł), opolskiego (również 1,882 mld zł) i świętokrzyskiego (1.,72 mld zł). Najwięcej niesolidnych dłużników mieszka w województwie śląskim (ponad 390 tys.), mazowieckim (369,4 tys.) oraz dolnośląskim (275,4 tys.). Najmniej zaległości mają dłużnicy mieszkający na Podlasiu, Opolszczyźnie i w Świętokrzyskiem – odpowiednio 61,7 tys., 66,7 tys. i 71 tys. osób.

Analitycy z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej szacują, że w 2020 r. będziemy mieli do czynienia z ok. 20 000 upadłości konsumenckich w skali roku i prawdopodobnie poziom ten będzie się utrzymywać w kolejnych latach. Póki co pandemia nie wpływa na wzrost liczby upadłości konsumenckich – widać to m.in. w raportach Biura Informacji Kredytowej czy Biura Informacji Gospodarczej. Największe problemy z wypłacalnością niezmiennie mają mieszkańcy miast. Wśród tych, którzy wcześniej widnieli w Krajowym Rejestrze Długów to niemal 4,5 tysiąca osób. Mniej niż co dwudziesty mieszka na wsi (17%) wszystkich upadłości.

Bardzo często zdarza się, że nieświadomi, a zarazem potrzebujący szybkiej gotówki klienci przyciągani łatwością i szybkością w wypłacie pieniędzy, brakiem zbędnych formalności i dyskrecją decydują się na wzięcie pożyczki nie wiedząc, że poza jej zwrotem będą musieli ponieść dodatkowe bardzo wysokie koszty, o których przy zawarciu umowy nikt im nie mówił. Poprzez swoje kolejne działania wpadają oni w spiralę zadłużenia i mają problemy z windykatorami firm pożyczkowych. W takiej sytuacji niezbędna okazuje się pomoc sprawdzonej kancelarii prawnej.

Kto może, a kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej?

Podpowiadamy, kto może ogłosić upadłość konsumencką, a kto nie. Dzięki tej procedurze sądowej można zrealizować proces oddłużenia i uwolnić się od obciążeń finansowych. Aby jednak złożyć stosowny wniosek o upadłość, trzeba spełnić pewne kryteria. Z artykułu dowiesz się, jakie oraz kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej. Zapraszamy do lektury! Co to jest upadłość konsumencka?  

Czytaj więcej »

Ile trwa upadłość konsumencka bez majątku?

Podpowiadamy, ile trwa upadłość konsumencka bez majątku. Stanowi ona metodę na definitywne uwolnienie się od niemożliwego do spłaty zadłużenia. Mimo że głównym celem tej procedury jest zaspokojenie roszczeń wierzycieli poprzez sprzedaż majątku osoby zadłużonej, możliwe jest jej przeprowadzenie nawet w sytuacji, gdy dłużnik nie ma cennych aktywów czy źródeł dochodu. Jak zatem wygląda upadłość konsumencka

Czytaj więcej »

Upadłość Getin Noble Bank S.A. – Jak Frankowicze mogą chronić swoje interesy

W obliczu niedawnej upadłości Getin Noble Bank SA, wielu klientów banku, zwanych „Frankowiczami”, może czuć się zaniepokojonych i niepewnych co do swojej sytuacji finansowej. Getin Noble Bank, będący jednym z najbardziej „ufrankowionych” banków na polskim rynku, miał ponad 10 tys. spraw wytoczonych przez kredytobiorców. Ogłoszenie upadłości 20 lipca wprowadza dla konsumentów dodatkowe komplikacje. Obecnie nie

Czytaj więcej »