fbpx

Upadłość konsumencka a hazard

Zdarzają się przypadki, kiedy gra w internetowym kasynie, obstawianie zakładów bukmacherskich czy rozgrywki w pokera na pieniądze, przejmują kontrolę nad życiem człowieka. Coraz większe zaangażowanie i nadmierna słabość do takiej formy rozrywki może okazać się początkiem problemów w życiu osobistym czy zawodowym. Efektem uzależnienia od hazardu w większości wypadków są także potężne długi.

Do stworzenia niniejszego artykułu zainspirowały nas prawdziwe historie naszych klientów, którzy w wyniku uzależnienia od hazardu popadli w olbrzymie zadłużenie, którego nie byli w stanie spłacić. Osoby te z pomocą naszej kancelarii złożyły wnioski o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Pomimo pozytywnego rozpatrzenia wszystkich wniosków przez sąd i niewątpliwego sukcesu w tych przypadkach, pozostaje jednak pytanie: Czy KAŻDY hazardzista ma szansę na ogłoszenie upadłości konsumenckiej i uwolnienie się od długów?

Odpowiedź niestety będzie brzmiała: nie.

Aby móc ogłosić upadłość konsumencką, dłużnik musi spełniać określone przepisami przesłanki pozytywne oraz jednocześnie nie mogą zaistnieć pewne okoliczności określane mianem „przesłanek negatywnych”. Zgodnie z brzmieniem art. 4914 Pr.Upad. sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, jeżeli wykaże, że dłużnik dopuścił do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej poziom w wyniku winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa.

Niewątpliwie zachowanie dorosłej, w pełni świadomej swojego postępowania osoby ze skłonnościami do hazardu, który traktowany jest jako celowa rozrzutność oraz narażanie się na stratę majątku, będzie przez sąd traktowane jako działanie nierozważne lub nieodpowiedzialne. Przyjmuje się, iż konsument obowiązany jest do wykazania ostrożności oraz należytej staranności w prowadzeniu swoich finansów. Świadome, z premedytacją zadłużanie się w celu uzyskania pieniędzy na grę oraz możliwość przewidzenia, że nie będzie się w stanie uregulować zaciągniętych zobowiązań, nie może być przez sąd upadłościowy traktowane w kategorii sytuacji losowej, niemożliwej do przewidzenia.

W jakich przypadkach hazardzista może liczyć na oddłużenie?

Należy zaznaczyć, że każdy wniosek o upadłość konsumencką osoby uzależnionej od hazardu sąd będzie rozpatrywał indywidualnie. Dlatego tak istotne jest rzetelne sporządzenie wniosku z dokładnym uzasadnieniem oraz odpowiednimi załącznikami.

Samo stwierdzenie, że jest się uzależnionym od hazardu, nie wystarczy. Istotne jest tu stwierdzenie wystąpienia hazardu patologicznego. Obowiązująca w Europie klasyfikacja chorób i zaburzeń psychicznych WHO (ICD-10) zalicza hazard patologiczny do osobnego zaburzenia psychicznego (kod choroby F63.0). Polega on na częstym uprawianiu hazardu w jakiejkolwiek formie, który i zupełnie absorbuje mentalnie i behawioralnie chorego, jak i niesie ze sobą zgeneralizowane zagrożenie dla wielu ważnych obszarów życia: zawodowego, rodzinnego, społecznego oraz sytuacji materialnej.

Hazard patologiczny (tzw. przymusowy) zaliczany jest do zaburzeń osobowości oraz zachowania dorosłego. Impulsy oraz nawyki takiej osoby są zaburzone. Patologiczni hazardziści pomimo braku środków pieniężnych wciąż uprawiają hazard, a gra ma pierwszeństwo we wszystkich aspektach ich życia.

Kolejną ważną kwestią jest zaangażowanie patologicznego hazardzisty w leczenie oraz jego determinacja do wyjścia z nałogu. Sąd upadłościowy z pewnością będzie rozpatrywał czy dłużnik podejmował próby leczenia uzależnienia. Pomocne okazać się mogą wszelkiego rodzaju terapie indywidualne czy grupowe, wizyty u psychologów, psychiatrów czy też spotkania Anonimowych Hazardzistów.

Warto zaznaczyć, że nawet jeśli wobec jednego hazardzisty sąd ogłosi upadłość konsumencką, to w sprawie innego hazardzisty takie postanowienie wcale nie musi być analogiczne. Polski system prawa nie jest bowiem precedensowy i każdorazowo sąd rozpatruje dany stan faktyczny indywidualnie.

Co więcej, nawet po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, upadły może być kontrolowany przez wyznaczonego syndyka co do kontynuowania leczenia czy uczęszczania na spotkania Anonimowych Hazardzistów.

Kto może, a kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej?

Podpowiadamy, kto może ogłosić upadłość konsumencką, a kto nie. Dzięki tej procedurze sądowej można zrealizować proces oddłużenia i uwolnić się od obciążeń finansowych. Aby jednak złożyć stosowny wniosek o upadłość, trzeba spełnić pewne kryteria. Z artykułu dowiesz się, jakie oraz kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej. Zapraszamy do lektury! Co to jest upadłość konsumencka?  

Czytaj więcej »

Ile trwa upadłość konsumencka bez majątku?

Podpowiadamy, ile trwa upadłość konsumencka bez majątku. Stanowi ona metodę na definitywne uwolnienie się od niemożliwego do spłaty zadłużenia. Mimo że głównym celem tej procedury jest zaspokojenie roszczeń wierzycieli poprzez sprzedaż majątku osoby zadłużonej, możliwe jest jej przeprowadzenie nawet w sytuacji, gdy dłużnik nie ma cennych aktywów czy źródeł dochodu. Jak zatem wygląda upadłość konsumencka

Czytaj więcej »

Upadłość Getin Noble Bank S.A. – Jak Frankowicze mogą chronić swoje interesy

W obliczu niedawnej upadłości Getin Noble Bank SA, wielu klientów banku, zwanych „Frankowiczami”, może czuć się zaniepokojonych i niepewnych co do swojej sytuacji finansowej. Getin Noble Bank, będący jednym z najbardziej „ufrankowionych” banków na polskim rynku, miał ponad 10 tys. spraw wytoczonych przez kredytobiorców. Ogłoszenie upadłości 20 lipca wprowadza dla konsumentów dodatkowe komplikacje. Obecnie nie

Czytaj więcej »