fbpx

Upadłość konsumencka: 4,7 tys. bankrutów w pierwszym kwartale 2021 r.

Tylko w marcu 2021 r. polskie sądy ogłosiły łącznie aż 1,6 tys. upadłości konsumenckich.

W ciągu trzech pierwszych miesięcy 2021 r. w \”Monitorze Sądowym i Gospodarczym\” opublikowano 4726 ogłoszeń dotyczących upadłości konsumenckiej. To ponad dwukrotnie więcej niż w 2020 r. Wówczas upadłość konsumencką ogłaszało co miesiąc około 600-700 osób fizycznych.

Liczba upadłości konsumenckich wzrasta systematycznie od czerwca 2020 r. Wówczas miesięczna liczba upadłości zaczęła przekraczać 1 tys. Przebijanie następnych symbolicznych barier miało miejsce w kolejnych miesiącach – W lipcu 2020 r. liczba bankructw zwiększyła się do 1500 przypadków, w październiku było ich już 1600, a w grudniu – 1800.

Upadłość konsumencka 2021

Oprócz pandemii na zwiększenie liczby upadłości konsumenckich wpływ miała nowelizacja prawa upadłościowego, która weszła w życie w marcu 2020 r. Zgodnie z obowiązującymi przepisami umyślne doprowadzenie do niewypłacalności nie stanowi już przeszkody do ogłoszenia upadłości przez osobę fizyczną – wina dłużnika ma znaczenie tylko w określaniu warunków oddłużenia. Ponadto plan spłaty dla dłużników, którzy umyślnie lub przez zaniedbanie doprowadzili do niewypłacalności, nie może trwać mniej niż 3 lata i dłużej niż 7 lat.

Z analiz opracowanych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej wynika, że w całym 2021 r. będziemy mieli do czynienia z ok. 20 tys. przypadkami upadłości konsumenckich.

Dane zawarte w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wskazują, że w I kwartale 2021 r. ogłoszono upadłość 122 przedsiębiorstw, zaś 433 wpisy to ogłoszenia o rozpoczęciu postępowania restrukturyzacyjnego.

Kto może, a kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej?

Podpowiadamy, kto może ogłosić upadłość konsumencką, a kto nie. Dzięki tej procedurze sądowej można zrealizować proces oddłużenia i uwolnić się od obciążeń finansowych. Aby jednak złożyć stosowny wniosek o upadłość, trzeba spełnić pewne kryteria. Z artykułu dowiesz się, jakie oraz kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej. Zapraszamy do lektury! Co to jest upadłość konsumencka?  

Czytaj więcej »

Ile trwa upadłość konsumencka bez majątku?

Podpowiadamy, ile trwa upadłość konsumencka bez majątku. Stanowi ona metodę na definitywne uwolnienie się od niemożliwego do spłaty zadłużenia. Mimo że głównym celem tej procedury jest zaspokojenie roszczeń wierzycieli poprzez sprzedaż majątku osoby zadłużonej, możliwe jest jej przeprowadzenie nawet w sytuacji, gdy dłużnik nie ma cennych aktywów czy źródeł dochodu. Jak zatem wygląda upadłość konsumencka

Czytaj więcej »

Upadłość Getin Noble Bank S.A. – Jak Frankowicze mogą chronić swoje interesy

W obliczu niedawnej upadłości Getin Noble Bank SA, wielu klientów banku, zwanych „Frankowiczami”, może czuć się zaniepokojonych i niepewnych co do swojej sytuacji finansowej. Getin Noble Bank, będący jednym z najbardziej „ufrankowionych” banków na polskim rynku, miał ponad 10 tys. spraw wytoczonych przez kredytobiorców. Ogłoszenie upadłości 20 lipca wprowadza dla konsumentów dodatkowe komplikacje. Obecnie nie

Czytaj więcej »