fbpx
ugody banków z Frankowiczami

Ugody banków z Frankowiczami – czy warto?

Santander Bank Polska, Bank Millennium, PKO Bank Polski i mBank rozpatrują możliwości ugody z Frankowiczami. Wcześniej banki opublikowały wyliczenia dotyczące skutków przewalutowania kredytów hipotecznych powiązanych z kursem franka szwajcarskiego według propozycji Komisji Nadzoru Finansowego.

Przy założeniu, że 100 proc. aktualnych kredytobiorców dokonałoby konwersji kredytów walutowych zgodnie z propozycją KNF, kwoty które musiałyby wypłacić banki, są liczone są w miliardach złotych.

W raporcie rocznym Bank Millennium podał, że koszt przewalutowania kredytów hipotecznych według propozycji KNF to kwota 4,1-5,1 mld złotych. Z kolei Santander Bank Polska poinformował, że strata banku wyniosłaby ok. 2,7 mld złotych.

Wcześniej swoje wyliczenia przedstawił PKO Bank Polski. W przypadku tego banku wpływ na kapitały własne przewalutowania kredytów walutowych według propozycji Komisji Nadzoru Finansowego to 6,1-6,7 mld złotych, w tym 4,9-5,5 mld złotych dla kredytów obecnie spłacanych. Z kolei mBank łączny potencjalny wpływ przewalutowania kredytów walutowych oszacował na 4,7 mld złotych w przypadku konwersji tylko portfela aktywnego i 5,4 mld złotych w przypadku konwersji 100% portfela aktywnego i spłaconego.

Łącznie w przypadku wymienionych wyżej czterech banków potencjalny koszt przewalutowania wynosiłby od 17,6 mld złotych do 20,7 mld złotych.

W najbliższych dniach w bankach mają być zwoływane walne zgromadzenia z porządkiem obrad uwzględniającym ugody, co nie znaczy, że na pewno zapadną na nich konkretne decyzje. Obecnie prowadzone są konsultacje z KNF oraz Ministerstwem Finansów.

Na początku lutego 2021 r. Zarząd Narodowego Banku Polskiego poinformował, że może rozważyć ewentualne zaangażowanie w proces przewalutowania mieszkaniowych kredytów frankowych na złote, na zasadach i według kursów rynkowych, przy spełnieniu przez banki szeregu warunków brzegowych. NBP zależy przede wszystkim na tym, aby złoty nie był zbyt mocny oraz by nie ulegał zbyt dużym wahaniom.

Przypomnijmy, że na 25 marca 2021 r. wyznaczono posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Zajmie się ona zagadnieniami prawnymi dotyczącymi kredytów walutowych w związku z ujawnionymi rozbieżnościami w wykładni przepisów prawa w orzecznictwie Sądu Najwyższego i sądów powszechnych.

ul. Cieszyńska 3A lok. 608, 6 piętro
15-371 Białystok

ul. Hoża 86/410
00-682 Warszawa

505 906 905
kontakt@kancelariafenix.pl

Podziel się tym artykułem. Możesz go udostępnić klikając poniżej: