fbpx
Frankowicze

Kredyty frankowe: Sąd Najwyższy wyda opinię

W najbliższym czasie I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska ma przekazać tamtejszej Izbie Cywilnej pytania prawne dotyczące spornych kwestii w sprawach o kredyty frankowe.

Odpowiedzi mają pomóc nie tylko Frankowiczom, ale również sądom, prawnikom i bankom.

Jak poinformował Aleksander Stępkowski, rzecznik prasowy Sądu Najwyższego, niektóre skierowane do Izby Cywilnej pytania zostały sformułowane wariantowo, tak aby prowadziły do kompleksowej odpowiedzi Sądu Najwyższego na pojawiające się w procesach Frankowiczów problemy prawne.

Klauzule abuzywne

Przypomnijmy, że wcześniej sędzia Manowska skierowała do sądów cywilnych prośbę o przedstawienie najważniejszych problemów i rozbieżności w sprawach Frankowiczów z bankami. W odpowiedzi do Sądu Najwyższego wpłynęło blisko 50 zapytań, z czego znaczna część pochodziła z Sądu Okręgowego w Warszawie.

Najwięcej wątpliwości wzbudziła m.in. kwestia klauzul abuzywnych – w szczególności tego, czy ich obecność ma wpływ na ważność całej umowy, a także zasad rozliczeń stron umowy kredytowej w momencie, gdy sąd stwierdza że umowa jest nieważna lub bezskuteczna.

Zdaniem wielu podmiotów Sąd Najwyższy powinien w powyższych kwestiach wypowiedzieć się jak najszybciej. Rozwiązanie kwestii spornych z pewnością usprawniłaby funkcjonowanie systemu, w którym w dalszym ciągu panuje przekonanie, że warszawski Sąd Okręgowy w Warszawie jest najbardziej przychylny Frankowiczom ze wszystkich sądów okręgowych w naszym kraju.

Należy również zauważyć, że rozbieżności w polskim orzecznictwie dotyczącym Frankowiczów wzbudziło również wątpliwości u urzędników Komisji Europejskiej.

Liczba umów o kredyty we frankach w Polsce

Szacuje się, że w Polsce zawarto nawet 700 tys. umów o kredyty we frankach szwajcarskich. Tymczasem sądy nie nadążają z rozpatrywaniem spraw frankowych. O ile w 2019 r. do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło ich 4,6 tysięcy, to w roku ubiegłym było ich już ponad 17 tysięcy. Drugie tyle jest w trakcie rozpatrywania lub czeka na pierwszą rozprawę.

Przypomnijmy, że uchwała całej Izby Sądu Najwyższego z chwilą jej podjęcia uzyskuje moc zasady prawnej i jak długo nie zostanie zmieniona, wiąże wszystkie składy orzekające Sądu Najwyższego, a siłą autorytetu wszystkie sądy w Polsce (art. 97-88 ustawy o Sądzie Najwyższym).

ul. Cieszyńska 3A lok. 608, 6 piętro
15-371 Białystok

ul. Hoża 86/410
00-682 Warszawa

505 906 905
kontakt@kancelariafenix.pl

Podziel się tym artykułem. Możesz go udostępnić klikając poniżej: