fbpx
Frankowicze

Frankowicze: Wydział frankowy w warszawskim sądzie okręgowym już działa

Od 1 kwietnia 2021 r. w Sądzie Okręgowym w Warszawie funkcjonuje specjalny wydział, który ma przyspieszyć sprawy i ujednolicić orzeczenia związane z kredytami frankowymi.

Przewodniczącym składu sędziowskiego został Tomasz Niewiadomski, a jego zastępcą jest Piotr Bednarczyk. W wydziale orzekać będzie dwunastu sędziów, lecz ich liczba może ulec zmianie w zależności od wpływających spraw. Orzekać mają przede wszystkim sędziowie, którzy otrzymali nominacje do Sądu Okręgowego w Warszawie w lutym 2021 r., a także sędziowie delegowani z sądów rejonowych i ci, którzy wyrazili wolę pracy w wydziale.

Wydział frankowy Sądu Okręgowego w Warszawie

Do wydziału mają wpływać wszystkie pozwy skierowane przeciwko bankom po 1 kwietnia 2021 roku. Jednostka zajmie się wyłącznie sprawami z zakresu roszczeń z umów walutowych, denominowanych lub indeksowanych do waluty obcej, zawartych przez konsumentów. Większość Frankowiczów ma nadzieję, że dzięki nowoutworzonemu wydziałowi efekty pracy sądu będą już wkrótce widoczne w postaci ujednoliconej linii orzeczniczej.

Tylko w trzech pierwszych miesiącach 2021 r. Polacy złożyli ponad 5 tys. pozwów, których przedmiotem była umowa kredytowa we franku szwajcarskim. Dla porównania, w całym 2020 roku takich pozwów było 30 tysięcy. Ponad połowę z nich skierowano do Sądu Okręgowego w Warszawie – zgodnie z właściwością miejscową (w stolicy zarejestrowana jest większość banków). Na chwilę obecną (kwiecień 2021 r.) w sądzie tym prowadzonych jest ponad 21 tys. spraw, w tym ponad 400 w drugiej instancji.

 

 

 

 

 

ul. Cieszyńska 3A lok. 608, 6 piętro
15-371 Białystok

ul. Hoża 86/410
00-682 Warszawa

505 906 905
kontakt@kancelariafenix.pl

Podziel się tym artykułem. Możesz go udostępnić klikając poniżej: