fbpx

Frankowicze: NBP zaangażuje się tylko w systemowe rozwiązanie kredytów frankowych

Z wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego wynika, że banki nie są zainteresowane wspólnym rozwiązaniem problemu, jakim są kredyty w CHF.

Adam Glapiński uważa, że tylko jednemu bankowi w Polsce zależy na \”dynamicznym\” rozwiązaniu problemu kredytów frankowych. – Nie istnieje jednak możliwość pomocy publicznej udzielonej przez bank centralny dla jednego banku – zaznaczył i przypomniał, że kluczowa dla sprawy będzie uchwała Sądu Najwyższego. Ta zaś odwleka się w czasie – SN przełożył bowiem termin posiedzenia Izby Cywilnej, która ma odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące kredytów walutowych.

– Nasza rola jest żadna, póki kwestie nie dojrzały do rozwiązań o charakterze systemowym. Jeśli będzie rozwiązanie kredytów walutowych o charakterze systemowym, na które zgodzą się banki, klienci, to wtedy oczywiście możemy się tam pojawić, z powodów takich, że będzie to miało wymiar makroekonomiczny – powiedział Glapiński. – Wszystko co było do przeanalizowania mamy w banku przeanalizowane. Monitorujemy, co się dzieje w bankach, w kredytach, jesteśmy gotowi – dodał.

Balcerowicz o kredytach frankowych

Tymczasem prof. Leszek Balcerowicz prowadzi polemikę z pierwszą rzecznik praw obywatelskich, prof. Ewą Łętowską na temat prawa, w tym ochrony konsumentów i umów o kredyty powiązane z kursem waluty obcej. Zdaniem Balcerowicza niesprawiedliwe jest to, że ci, którzy nie ulegli łatwym i kuszącym kredytom frankowym, tylko zaciągnęli zobowiązania w złotym, teraz mają za to cierpieć. – To kwestia elementarnej sprawiedliwości. Czy jeśli upowszechni się to, co orzekają najbardziej skrajni sędziowie, to czy będzie sprawiedliwe dla tych, którzy wzięli kredyty w złotych? Ci sędziowie to dziesiątka osób mianowanych przez PiS-owską KRS – wskazał były wicepremier  w wypowiedzi dla radia TOK FM. Jednocześnie zaznaczył, że jego zdaniem dochodzi do złej interpretacji prawa, a także częściowego ignorowania istniejących zapisów. – Dochodzi do absurdalnych logicznie interpretacji Kodeksu Cywilnego. Istnieją dwie przesłanki, które pozwalają na uznanie klauzuli za abuzywną. Z jakiegoś powodu te dwie przesłanki są traktowane jako jedna. Abstrahuje się od innych przepisów prawa i artykułu 32. konstytucji. Jeżeli ktoś idzie do sądu, to sędziowie powinni znać prawo i mieć elementarną wiedzę o rzeczywistości, w której orzeka – dodał Balcerowicz.

Kto może, a kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej?

Podpowiadamy, kto może ogłosić upadłość konsumencką, a kto nie. Dzięki tej procedurze sądowej można zrealizować proces oddłużenia i uwolnić się od obciążeń finansowych. Aby jednak złożyć stosowny wniosek o upadłość, trzeba spełnić pewne kryteria. Z artykułu dowiesz się, jakie oraz kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej. Zapraszamy do lektury! Co to jest upadłość konsumencka?  

Czytaj więcej »

Ile trwa upadłość konsumencka bez majątku?

Podpowiadamy, ile trwa upadłość konsumencka bez majątku. Stanowi ona metodę na definitywne uwolnienie się od niemożliwego do spłaty zadłużenia. Mimo że głównym celem tej procedury jest zaspokojenie roszczeń wierzycieli poprzez sprzedaż majątku osoby zadłużonej, możliwe jest jej przeprowadzenie nawet w sytuacji, gdy dłużnik nie ma cennych aktywów czy źródeł dochodu. Jak zatem wygląda upadłość konsumencka

Czytaj więcej »

Upadłość Getin Noble Bank S.A. – Jak Frankowicze mogą chronić swoje interesy

W obliczu niedawnej upadłości Getin Noble Bank SA, wielu klientów banku, zwanych „Frankowiczami”, może czuć się zaniepokojonych i niepewnych co do swojej sytuacji finansowej. Getin Noble Bank, będący jednym z najbardziej „ufrankowionych” banków na polskim rynku, miał ponad 10 tys. spraw wytoczonych przez kredytobiorców. Ogłoszenie upadłości 20 lipca wprowadza dla konsumentów dodatkowe komplikacje. Obecnie nie

Czytaj więcej »