fbpx
Frankowicze Komisja Nadzoru Finansowego

Frankowicze: KNF ma propozycję dla sektora bankowego

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego proponuje, by banki, które przystąpią do projektu ugód z Frankowiczami, mogły stosować niższe wagi ryzyka dla swojego portfela kredytów walutowych.

Zgodnie z propozycją UKNF kredyty walutowe miałyby w dużo mniejszym stopniu ciążyć na bankowych kapitałach – jeśli tylko rezerwy na ugody z klientami będą odpowiednio duże. \”Ugody mają prowadzić do przewalutowania kredytów CHF na złotowe, więc docelowo ich waga ryzyka i tak spadłaby do poziomu 35%. Komisji chodzi o okres przejściowy, czyli czas między podjęciem decyzji o przystąpieniu do programu ugód przez bank a ich faktycznym przeprowadzeniem\” – napisano w komunikacie.

Aby skorzystać z możliwości stosowania niższych wag, banki musiałyby spełnić kilka warunków. Pierwszym z nich jest podjęcie decyzji o przystąpieniu do ugód przez władze banku, a drugim – wyliczenie kosztów ugód i zawiązanie rezerw. Jeżeli rezerwy będą mniejsze niż 20% wartości portfela kredytowego, bank nie będzie mógł skorzystać z propozycji Komisji Nadzoru Finansowego.

Z wyliczeń Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że średni poziom rezerw na ugody nie powinien przekroczyć 35%. I tak, w przypadku rezerw bankowych na poziomie 20% waga ryzyka spadłaby ze 150 do 100%. Przy rezerwach na poziomie 28% wartości kredytów waga ryzyka wynosiłaby 75%. Z kolei w sytuacji gdy rezerwy wynosiłyby 35%, waga ryzyka mogłaby spaść nawet do 50%.

Póki co ze strony UKNF mogą padać jedynie sugestie, bo to nie on decyduje o tym, jak dużym obciążeniem mogą być kredyty dla bankowych kapitałów. Kwestię tą reguluje rozporządzenie ministra finansów, które powinno być poprzedzone rekomendacją Komitetu Stabilności Finansowej (oprócz przewodniczącego KNF wchodzą do niego szefowie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, resortu finansów i Narodowego Banku Polskiego). Tymczasem minister finansów nie chce na razie się wypowiadać w tej sprawie – tłumaczy on, że czeka na orzeczenie Sądu Najwyższego, które nastąpi 13 kwietnia 2021 r. Izba Cywilna SN ma wówczas odpowiedzieć na sześć pytań, które mogą ukształtować orzecznictwo w sprawach frankowych.

ul. Cieszyńska 3A lok. 608, 6 piętro
15-371 Białystok

ul. Hoża 86/410
00-682 Warszawa

505 906 905
kontakt@kancelariafenix.pl

Podziel się tym artykułem. Możesz go udostępnić klikając poniżej: