fbpx

Frankowicze dostają od banków niekorzystne propozycje ugód

Istotna zmiana w działaniu banków w sprawach Frankowiczów – coraz częściej proponują one kredytobiorcom zawarcie ugody.

Duża liczba spraw sądowych przegrywanych przez banki – zwłaszcza w pierwszej instancji – oznacza dla nich duże koszty. Tymczasem Komisja Nadzoru Finansowego naciska na nie, by oferowały ugody Frankowiczom – de facto chodzi o to, by ochronić cały polski sektor bankowy.

Jak się okazuje, większość składanych przez banki propozycji ugód polega na potraktowaniu kredytów hipotecznych tak, jakby od samego początku były kredytami w złotych. Najwięcej na takim rozwiązaniu zyskaliby więc Frankowicze, którzy swoje umowy kredytowe podpisali w 2008 roku, gdy kurs franka szwajcarskiego znajdował się na poziomie 2 złotych (dziś jest to 4,12 zł). Problem jest jednak dużo bardziej złożony- mimo, że na chwilę obecną istnieje silna potrzeba wdrożenia jednego systemowego rozwiązania, każdy z banków proponuje Frankowiczom własną wersję ugody.

Należy pamiętać o tym, że podpisując ugodę z bankiem możemy doprowadzić do braku możliwości ewentualnego postępowania sądowego w przyszłości. Ponadto w propozycjach ugód banki nie wspominają o rozliczeniu poczynionych już nadpłat. Warto też wiedzieć, że przy zmianie oprocentowania rata kredytu również może ulec zmianie, co będzie skutkowało wzrostem całego zobowiązania.

Eksperci są zgodni – banki proponują Frankowiczom takie warianty ugód, by stracić jak najmniej. Dlatego też każdą złożoną przez bank propozycję warto jest rozważyć, ale nie należy od razu się na nią zgadzać. Z pewnością warto jest przekazać taką sprawę do analizy wyspecjalizowanej kancelarii prawnej. Jak dotąd w większości przypadków kredytobiorcy po konsultacji z radcą prawnym Kancelarii Fenix oraz dokładnym przyjrzeniu się propozycjom ugody rezygnowali z dalszych rozmów z bankiem i decydowali się na wstąpienie na drogę sądową. Walcząc w sądzie o swoje prawa Frankowicze mogą bowiem zyskać znacznie więcej.

Kto może, a kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej?

Podpowiadamy, kto może ogłosić upadłość konsumencką, a kto nie. Dzięki tej procedurze sądowej można zrealizować proces oddłużenia i uwolnić się od obciążeń finansowych. Aby jednak złożyć stosowny wniosek o upadłość, trzeba spełnić pewne kryteria. Z artykułu dowiesz się, jakie oraz kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej. Zapraszamy do lektury! Co to jest upadłość konsumencka?  

Czytaj więcej »

Ile trwa upadłość konsumencka bez majątku?

Podpowiadamy, ile trwa upadłość konsumencka bez majątku. Stanowi ona metodę na definitywne uwolnienie się od niemożliwego do spłaty zadłużenia. Mimo że głównym celem tej procedury jest zaspokojenie roszczeń wierzycieli poprzez sprzedaż majątku osoby zadłużonej, możliwe jest jej przeprowadzenie nawet w sytuacji, gdy dłużnik nie ma cennych aktywów czy źródeł dochodu. Jak zatem wygląda upadłość konsumencka

Czytaj więcej »

Upadłość Getin Noble Bank S.A. – Jak Frankowicze mogą chronić swoje interesy

W obliczu niedawnej upadłości Getin Noble Bank SA, wielu klientów banku, zwanych „Frankowiczami”, może czuć się zaniepokojonych i niepewnych co do swojej sytuacji finansowej. Getin Noble Bank, będący jednym z najbardziej „ufrankowionych” banków na polskim rynku, miał ponad 10 tys. spraw wytoczonych przez kredytobiorców. Ogłoszenie upadłości 20 lipca wprowadza dla konsumentów dodatkowe komplikacje. Obecnie nie

Czytaj więcej »