fbpx
Narodowy Bank Polski Frankowicze

Banki proszą NBP o pomoc w sprawach frankowych

Banki, które przez wiele lat udzielały kredytów we frankach szwajcarskich, wysłały do członków zarządu Narodowego Banku Polskiego list z prośbą o wsparcie NBP w razie dojścia do skutku ugód z Frankowiczami.

Bankowcy proszą, by Narodowy Bank Polski porozumiał ze Szwajcarskim Bankiem Narodowym i skupił od niego franki poza rynkiem. Wówczas NBP mógłby odsprzedać je polskim bankom. Rozwiązanie to pozwoliłoby im na spłacenie finansowania frankowych kredytów i zamknięcie pozycji walutowej powstałej wskutek ugód i przewalutowań.

Jak informuje \”Rzeczpospolita\”, z listu bankowców do NBP wynika, że zgodnie z szacowaną skalą konwersji hipotek pozycja walutowa, która może wymagać domknięcia poprzez zakup za złote waluty i zawarcie transakcji zabezpieczających (SWAP lub CIRS), to około 14 mld CHF oraz do 1,3 mld euro, czyli odpowiednio 58 mld złotych i 5,8 mld złotych. Rozważana jest opcja z otwarciem dwóch „okien\” do przeprowadzenia transakcji, m.in. z tego powodu, że banki nie są jednakowo zaawansowane w przygotowaniu porozumień.

O ile ugody kosztować mogą sektor sektor bankowy od 30 do 40 mld złotych (zakładając konwersję 70 proc. umów), to banki powinny jednak to obciążenie udźwignąć. Należy bowiem mieć na względzie, że w przypadku korzystnego dla klientów wyroku Sądu Najwyższego, który ma zapaść 25 marca 2021 r., banki będą musiały ponieść znacznie większe koszty. W przypadku unieważnień umów, braku opłat za kapitał i przedawnienia roszczeń banków koszt sektora mógłby sięgnąć nawet 120 mld złotych.

Jeżeli wyrok Sądu Najwyższego okaże się dla Frankowiczów korzystny, nic nie będzie już stało na przeszkodzie, by chętniej kierowali sprawy do sądów przecwko bankom. To dlatego bankowcy deklarują, że przyśpieszają prace nad porozumieniami z Frankowiczami.

W całym 2020 r. w sprawach frankowych w Polsce zapadło 955 wyroków, z czego 92% było korzystnych dla Frankowiczów – banki wygrały w zaledwie 5% przypadków. Szacuje się, że pod koniec 2020 r. w sądach mogło toczyć się ponad 35 tys. spraw frankowych.

ul. Cieszyńska 3A lok. 608, 6 piętro
15-371 Białystok

ul. Hoża 86/410
00-682 Warszawa

505 906 905
kontakt@kancelariafenix.pl

Podziel się tym artykułem. Możesz go udostępnić klikając poniżej: