fbpx

Popularność uproszczonych postępowań restrukturyzacyjnych wzrasta

Najszybsze i najsprawniejsze postępowanie restrukturyzacyjne o zasadniczo pozasądowym charakterze cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Uproszczone postępowania pozasądowe stanowią obecnie 69% wszystkich postępowań, podczas gdy upadłości sądowe stanowią 18%, a restrukturyzacje – 13%. Warto przypomnieć, że te pierwsze wprowadzono pod koniec czerwca 2020 r., wraz z tarczą antykryzysową.

Uproszczone postępowania restrukturyzacyjne dają przedsiębiorcom, którzy są zagrożeni niewypłacalnością, szeroką ochronę przed egzekucją ze strony wierzycieli oraz wprowadzają pewną ochronę przed wypowiadaniem kluczowych umów przez kontrahentów, takich jak m.in. umowy najmu lub dzierżawy lokalu, umowy kredytu, leasingu czy ubezpieczeń majątkowych.

Upadłości i restrukturyzacje firm w I kwartale 2021 r.

Co prawda rządowe programy pomocowe utrzymują część firm na powierzchni, jednak mimo to w ostatnich miesiącach wyraźnie widać, że pogorszenie nastąpiło w większości branż. Z najnowszych danych wynika, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2021 r. padł rekord upadłości i restrukturyzacji firm w Polsce. Przedłużające się obostrzenia najbardziej widać w liczbie upadłości i niewypłacalności przedsiębiorstw, która w I kwartale 2021 wzrosła o 15% w porównaniu z ubiegłym kwartałem i aż o 122% w porównaniu z analogicznym kwartałem 2020 r. Cały czas utrzymuje się wysoka liczba upadłości w usługach, handlu czy budownictwie.

Z danych Coface, przytoczonych w raporcie mBanku, wynika, że największe pogorszenie w pierwszym kwartale 2021 r. miało miejsce w rolnictwie. Jednak w praktyce powodem mogą być nowe przepisy, które pozwalają przedsiębiorstwom rolnym na uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne.

Zdaniem autorów raportu, w drugiej połowie roku wraz z uruchomieniem środków unijnych oddech powinny złapać zarówno większe przedsiębiorstwa, jak i mniejsi podwykonawcy.

Upadłość konsumencka w I kwartale 2021 r.

Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej alarmuje z kolei, że co prawda w I kwartale 2021 r. mieliśmy do czynienia ze spadkiem upadłości konsumenckich w ujęciu kwartalnym, jednak w ujęciu rocznym cały czas widać silny trend wzrostowy (o 128%). W I kwartale na taką formę upadłości zdecydowało się 4726 podmiotów. Ekonomiści nie mają złudzeń – liczba upadłości konsumenckich może wzrosnąć jeszcze bardziej.

Kto może, a kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej?

Podpowiadamy, kto może ogłosić upadłość konsumencką, a kto nie. Dzięki tej procedurze sądowej można zrealizować proces oddłużenia i uwolnić się od obciążeń finansowych. Aby jednak złożyć stosowny wniosek o upadłość, trzeba spełnić pewne kryteria. Z artykułu dowiesz się, jakie oraz kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej. Zapraszamy do lektury! Co to jest upadłość konsumencka?  

Czytaj więcej »

Ile trwa upadłość konsumencka bez majątku?

Podpowiadamy, ile trwa upadłość konsumencka bez majątku. Stanowi ona metodę na definitywne uwolnienie się od niemożliwego do spłaty zadłużenia. Mimo że głównym celem tej procedury jest zaspokojenie roszczeń wierzycieli poprzez sprzedaż majątku osoby zadłużonej, możliwe jest jej przeprowadzenie nawet w sytuacji, gdy dłużnik nie ma cennych aktywów czy źródeł dochodu. Jak zatem wygląda upadłość konsumencka

Czytaj więcej »

Upadłość Getin Noble Bank S.A. – Jak Frankowicze mogą chronić swoje interesy

W obliczu niedawnej upadłości Getin Noble Bank SA, wielu klientów banku, zwanych „Frankowiczami”, może czuć się zaniepokojonych i niepewnych co do swojej sytuacji finansowej. Getin Noble Bank, będący jednym z najbardziej „ufrankowionych” banków na polskim rynku, miał ponad 10 tys. spraw wytoczonych przez kredytobiorców. Ogłoszenie upadłości 20 lipca wprowadza dla konsumentów dodatkowe komplikacje. Obecnie nie

Czytaj więcej »