fbpx
uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne

Popularność uproszczonych postępowań restrukturyzacyjnych wzrasta

Najszybsze i najsprawniejsze postępowanie restrukturyzacyjne o zasadniczo pozasądowym charakterze cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Uproszczone postępowania pozasądowe stanowią obecnie 69% wszystkich postępowań, podczas gdy upadłości sądowe stanowią 18%, a restrukturyzacje – 13%. Warto przypomnieć, że te pierwsze wprowadzono pod koniec czerwca 2020 r., wraz z tarczą antykryzysową.

Uproszczone postępowania restrukturyzacyjne dają przedsiębiorcom, którzy są zagrożeni niewypłacalnością, szeroką ochronę przed egzekucją ze strony wierzycieli oraz wprowadzają pewną ochronę przed wypowiadaniem kluczowych umów przez kontrahentów, takich jak m.in. umowy najmu lub dzierżawy lokalu, umowy kredytu, leasingu czy ubezpieczeń majątkowych.

Upadłości i restrukturyzacje firm w I kwartale 2021 r.

Co prawda rządowe programy pomocowe utrzymują część firm na powierzchni, jednak mimo to w ostatnich miesiącach wyraźnie widać, że pogorszenie nastąpiło w większości branż. Z najnowszych danych wynika, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2021 r. padł rekord upadłości i restrukturyzacji firm w Polsce. Przedłużające się obostrzenia najbardziej widać w liczbie upadłości i niewypłacalności przedsiębiorstw, która w I kwartale 2021 wzrosła o 15% w porównaniu z ubiegłym kwartałem i aż o 122% w porównaniu z analogicznym kwartałem 2020 r. Cały czas utrzymuje się wysoka liczba upadłości w usługach, handlu czy budownictwie.

Z danych Coface, przytoczonych w raporcie mBanku, wynika, że największe pogorszenie w pierwszym kwartale 2021 r. miało miejsce w rolnictwie. Jednak w praktyce powodem mogą być nowe przepisy, które pozwalają przedsiębiorstwom rolnym na uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne.

Zdaniem autorów raportu, w drugiej połowie roku wraz z uruchomieniem środków unijnych oddech powinny złapać zarówno większe przedsiębiorstwa, jak i mniejsi podwykonawcy.

Upadłość konsumencka w I kwartale 2021 r.

Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej alarmuje z kolei, że co prawda w I kwartale 2021 r. mieliśmy do czynienia ze spadkiem upadłości konsumenckich w ujęciu kwartalnym, jednak w ujęciu rocznym cały czas widać silny trend wzrostowy (o 128%). W I kwartale na taką formę upadłości zdecydowało się 4726 podmiotów. Ekonomiści nie mają złudzeń – liczba upadłości konsumenckich może wzrosnąć jeszcze bardziej.

ul. Cieszyńska 3A lok. 608, 6 piętro
15-371 Białystok

ul. Hoża 86/410
00-682 Warszawa

505 906 905
kontakt@kancelariafenix.pl

Podziel się tym artykułem. Możesz go udostępnić klikając poniżej: