

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne to najprostsze i najszybsze postępowanie restrukturyzacyjne, które – w odróżnieniu od postępowania sądowego – jest otwierane przez przedsiębiorcę z udziałem doradcy restrukturyzacyjnego.
Uproszczona restrukturyzacja ma charakter tymczasowy. Zgodnie z tarczą 4.0. można z niej skorzystać do 30 czerwca 2021 roku. Do końca kwietnia 2021 r. z tej możliwości skorzystało już ponad 700 firm, głównie mikroprzedsiębiorcy i gospodarstwa rolne. Większość tych spraw zakończyła się układem z wierzycielami i czeka na zatwierdzenie przez sąd.
Z uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego skorzystać mogą wszystkie podmioty, które mają tzw. zdolność restrukturyzacyjną. Są to przedsiębiorcy, czyli osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne prowadzące we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.
Zalety uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne daje przedsiębiorstwu pełną ochronę przed wszczynaniem egzekucji, przed zajmowaniem należących do niego rachunków, a także ochronę przed wypowiadaniem umów. W ten sposób przedsiębiorca zyskuje czasową ochronę przed wierzycielami. Samo postępowanie trwa cztery miesiące, po których następuje etap sądowy.
Celem uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego jest wypracowanie jak najbardziej korzystnego porozumienia z wierzycielami. Należy tu podkreślić, że oczekiwania wierzycieli powinny być sformułowane w sposób racjonalny oraz przede wszystkim możliwe do wykonania przez dłużnika.
Najbardziej korzystnym rozwiązaniem, zarówno dla dłużnika, jak i dla wierzycieli, jest rozłożenie zobowiązań na raty możliwe do spłaty. Warto zaznaczyć, że podczas głosowania nie wszyscy wierzyciele muszą się zgodzić na zawarcie układu – decyduje zwykła większość posiadająca co najmniej 2/3 sumy wierzytelności.
Udana restrukturyzacja przedsiębiorstwa
Jednym z najlepszych sposobów na jej uwiarygodnienie chęci zmiany kondycji przedsiębiorstwa jest doprowadzenie do poprawienia jego sytuacji finansowej. Restrukturyzacja może dotyczyć różnych aspektów funkcjonowania firmy. W grę wchodzą takie działania, jak sprzedaż przedsiębiorstwa, przejęcie udziałów przez inwestora czy fuzja, zaś uzyskane w ten sposób środki finansowe mogą znacznie ułatwić negocjacje z wierzycielami.
Jak się okazuje, skuteczność uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego jest dużo większa niż postępowań sądowych – w przypadku procedury uproszczonej możemy mówić o 60-procentowej skuteczności, podczas gdy w postępowaniach sądowych wynosi ona około 20 procent.