Upadłość konsumencka nieuczciwy kontrahent

Nieuczciwy kontrahent przyczyną niewypłacalności

Nieuczciwy kontrahent może pojawić się niespodziewanie i wpłynąć na kondycję finansową przedsiębiorstwa.

Spora część naszych klientów prowadziła kiedyś własną działalność gospodarczą. Pomimo aktywności na różnych obszarach i pracy w rozmaitych branżach, wszystkich przedsiębiorców zazwyczaj łączył jeden mianownik – spotkanie na swojej biznesowej drodze nieuczciwego kontrahenta.

Z problemem nierzetelnych kontrahentów najsłabiej radzą sobie mikro i małe przedsiębiorstwa, które nie mają jeszcze ugruntowanej pozycji na rynku. Jak wskazuje najnowszy raport „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”, dla przedsiębiorców najbardziej dolegliwe konsekwencje nieterminowości klientów to:

  • trudności z regulowaniem własnych zobowiązań,
  • konieczność ograniczania inwestycji.

Obowiązek ponoszenia stałych opłat związanych z prowadzoną działalnością, brak zysku z nieudanej współpracy, a na dodatek obowiązek odprowadzenia podatku od przeprowadzonej transakcji może być początkiem końca niejednego przedsiębiorcy.

Jak więc ustrzec się przed nieuczciwym kontrahentem i zabezpieczyć swoje interesy?

Po pierwsze – WERYFIKACJA

Jeśli zaczynamy współpracę z nowym partnerem, powinniśmy przeprowadzić wstępne rozeznanie na jego temat. Należałoby sprawdzić rejestr CEIDG (jest to katalog jednoosobowych działalności gospodarczych), KRS (jest to rejestr podmiotów gospodarczych, takich jak: spółki, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, fundacje, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej). Pomocny może okazać się również GUS z Bazą Internetową Regon (posiada ona dane firm, które dokonały wpisu w rejestrze REGON).
Informacje dotyczące wypłacalności dostępne są w Biurze Informacji Gospodarczej (BIG), które przechowuje, gromadzi oraz udostępnia dane nierzetelnych dłużników.

Po drugie – DOKUMENTACJA

Zarówno w przypadku naszych stałych kontrahentów, jak i tych, z którymi dopiero nawiązujemy współpracę, warto zadbać o dokumenty potwierdzające zawarcie transakcji. Wszelkie istotne informacje dotyczące kontraktu powinny być zawarte na piśmie. W znacznym stopniu ułatwi to udowodnienie ustaleń.

Po trzecie – ZABEZPIECZENIE UMOWY

Umowa powinna dobrze zabezpieczać nas na wypadek niewywiązania się z jej ustaleń przez drugą stronę. Warto sprawdzić zapisy dotyczące kar umownych, rękojmi za wady (w szczególności czy nie została wyłączona), odpowiedzialności za zapłatę podwykonawcom, kwestie zadatku czy zaliczki.

Po czwarte – PODPIS NA FAKTURZE

Mimo braku zobligowania do podpisywania faktur warto, jest jednak skłonić do tego swojego kontrahenta. Powoduje to tzw. zaakceptowanie rachunku przez dłużnika i zgodnie z brzmieniem art. 485 § 1 pkt. 2 KPC2 umożliwia wydanie przez Sąd nakazu zapłaty.

Po piąte – WEKSEL

Weksel in blanco stanowi w obrocie gospodarczym funkcję gwarancyjną i jest korzystnym instrumentem prawnym. W przypadku kiedy strony, które zawierają umowę, mają na celu zabezpieczenie ewentualnych roszczeń pieniężnych mogących z niej wyniknąć, a w chwili jej zawierania nie znają jeszcze wysokości tych roszczeń czy daty płatności. Strona będąca dłużnikiem roszczenia pieniężnego, które wynika z umowy (w tym wypadku nasz kontrahent), wystawia weksel in blanco. Odbywa się to poprzez podpisanie blankietu wekslowego czy nawet kartki papieru i upoważnienie drugiej strony (przedsiębiorcy-wierzyciela) do uzupełnienia weksla brakującymi elementami.

+48 22 602 29 00
kontakt@kancelariafenix.pl

+48 22 602 29 00
kontakt@kancelariafenix.pl

ul. Hoża 86/410
00-682 Warszawa

Konsultacje osobiste:

Piękna 24/26A | 00-549 Warszawa

Podleśna 1 lok. 14 | 15-227 Białystok

Podziel się tym artykułem. Możesz go udostępnić klikając poniżej: