fbpx

Jak wyjść z długów w 5 krokach?

Zadłużenie to poważny powód do zmartwień, dlatego podpowiemy Ci jak wyjść z długów w kilku krokach. Wystarczy dobry plan działania, by pozbyć się ich szybko i skutecznie. Zajmiemy się tutaj długami konsumenckimi, które najczęściej doprowadzają osoby zaciągające zobowiązania do kłopotów finansowych. Kredyty i pożyczki konsumpcyjne są wysoko oprocentowane i przeznaczane zwykle na pokrycie wydatków bieżących lub na własne przyjemności. Pominiemy kredyty hipoteczne, które są długoterminowymi zobowiązaniami, zaciąganymi na własne lokum i niżej oprocentowanymi od „chwilówek\” czy kredytów konsumenckich.

Nie wnikamy w przyczyny Twojego zadłużenia, bo wiemy, jak łatwo jest w nie wpaść i jak trudno jest wyjść ze spirali długów. Nie zawsze lekkomyślność czy brak umiejętności zarządzania finansami prowadzą do powstania zaległości. Często nagły wypadek, choroba czy utrata zatrudnienia powoduje spore zawirowania w życiu i skutkuje brakiem możliwości spłaty zobowiązań lub koniecznością zaciągania nowych „na przeżycie\”. Ważne, by w takiej sytuacji nie popadać w bierność, bo wtedy zadłużenie będzie się sukcesywnie zwiększać, a w efekcie finalnym osiągnie gigantyczne rozmiary. Zobacz, jak możesz pozbyć się długów.

Jak pozbyć się długów?

Przede wszystkim potrzebna jest świadomość problemu zadłużenia i chęć do jego rozwiązania . Wtedy można aktywnie poszukać pomocy i odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Warto też uświadomić sobie, że z podobną sytuacją mierzyło się wiele innych osób, którym udało się rozwiązać problem z dużym powodzeniem. Są już zatem sprawdzone sposoby jak uwolnić się od długów. Wystarczy tylko z nich skorzystać!

Krok 1: Rozpisanie długów

Po pierwsze zgromadź i wypisz wszystkie informacje o swoim zadłużeniu, Przygotuj także dokumentację, taką jak: rachunki, faktury, dokumenty umów kredytowych lub pożyczek. Zaloguj się na konta bankowości elektronicznej lub inne, by sprawdzić stan zaległości względem wierzycieli.. Przy kredytach i pożyczkach sprawdź także aktualne oprocentowanie swojego zadłużenia, czyli RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania).

Wszystko to pomoże Ci ustalić jakie kwoty i komu musisz oddać. Następnie zapisz ich saldo ogólne oraz terminy i wysokości miesięcznych płatności. Zaznacz również przeterminowane długi, czyli te, których termin zapłaty już minął. Koniecznie sprawdź informację o swoim zadłużeniu w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), gdzie znajdziesz szczegółowe informacje o zadłużeniu względem banków, firm pożyczkowych i leasingowych oraz w Biurze Informacji Gospodarczej (BIG), gdzie uzyskasz informacje o niezapłaconych rachunkach lub mandatach. Dzięki powyższym czynnościom nie pominiesz zobowiązań, których istnienie umknęło Twojej pamięci.

Krok 2: Ustalenie kolejności spłat

Pierwszy krok w drodze do wyjścia z długów został już zrobiony, teraz czas na ustalenie planu spłat. Najlepiej zacząć od długów z najwyższym oprocentowaniem, by zminimalizować jego narastanie. Wyjątek od tej reguły stanowią zobowiązania, które mogą narazić Cię na przykre konsekwencje, np. zajęcie konta przez komornika czy odcięcie różnych mediów, Jeśli takowe istnieją, ich spłata powinna stanowić priorytet przed zobowiązaniami długoterminowymi i wysokooprocentowanymi.

Jeśli chcesz zoptymalizować swoje zadłużenie, możesz rozważyć jego konsolidację, czyli zamienienie wielu drobnych długów na jeden większy. Wiąże się to jednak z zaciągnięciem w banku kolejnego kredytu tzw. konsolidacyjnego. Do plusów tego rozwiązania należą: zwiększenie przejrzystości w wydatkach osobistych, możliwe wydłużenie okresu spłaty oraz obniżenie oprocentowania.

Inną metodą jest zastosowanie efektu zwanego „kulą śnieżną\”, czyli spłacanie kolejno długów od najmniejszych do największych. Rozwiązanie to przynosi więcej korzyści psychologicznych niż finansowych, jednak świadomość eliminacji jednego długu po drugim może dawać siłę do dalszej walki z zadłużeniem.

Można także połączyć powyższe strategie, konsolidując część długów, a pozostałe spłacając od mniejszych do większych. Wybór należy już do Ciebie, musisz tylko dobrze rozważyć plusy i minusy każdego z rozwiązań.

Krok 3: Oszczędzanie

Realnym sposobem na to, jak szybko wyjść z długów jest szukanie oszczędności w domowym budżecie. Możesz to zrobić na wiele sposobów, np. rezygnując z karty kredytowej, dzięki czemu zyskasz większą kontrolę nad wydatkami. Dobrym sposobem jest też ograniczenie lub wyeliminowanie na jakiś czas ze swoich zakupów rzeczy, bez których z łatwością można się obejść, a także robienie zakupów w sposób ściśle racjonalny.

Nawet drobne kwoty, odkładane regularnie przyniosą realne oszczędności i pozwolą na zbudowanie pewnej bezpiecznej poduszki finansowej. Można ją przeznaczyć na spłatę długów lub trzymać na nieprzewidziane wydatki. Wtedy zostanie wykorzystana zamiast zaciągania kolejnej pożyczki. Warto, aby w miarę pozbywania się zadłużenia przeznaczać coraz to większe kwoty na oszczędzanie. Zwiększy to Twoje bezpieczeństwo finansowe w przyszłości!

Krok 4: Dodatkowe wpływy

Jak jeszcze można wyjść z długów wynikających z pożyczek „chwilówek” czy też obciążeń komorniczych? Szukając dodatkowych źródeł dochodów! Wszystko zależy tu od Twoich umiejętności, możliwości zarobkowych w Twoim miejscu zamieszkania oraz ilości czasu wolnego. Można szukać dodatkowych prac dorywczych, zleceń lub brać nadgodziny, jak również zmienić pracę na bardziej dochodową.

Innym sposobem jest pozbycie się niepotrzebnych rzeczy. Jeśli mają one jakąś wartość ich sprzedaż może pomóc Ci załatać dziurę w budżecie. Czasami dodatkowe wpływy sam płyną na Twoje konto w postaci premii lub nagród. Warto przeznaczyć je również w pierwszej kolejności na spłatę długów.

Krok 5: Upadłość konsumencka

Co zrobić w przypadku, gdy nie możesz znaleźć oszczędności ani zwiększyć dochodów, by spłacić swoje długi? Sposobem na to, jak wyjść z pętli zadłużenia przy braku środków finansowych, może być ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jest to specjalna procedura skierowana do osób fizycznych, które nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie ze spłatą długów. Rezultatem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest ich całkowite lub częściowe umorzenie oraz uregulowanie ciążących na dłużniku zobowiązań wobec wierzycieli. Wniosek o upadłość można składać po spełnieniu odpowiednich przesłanek, przede wszystkim braku możliwości opłacania swoich rachunków przez okres co najmniej trzech miesięcy (stan niewypłacalności).

Jeśli chcesz bardziej szczegółowo dowiedzieć się, czym jest upadłość konsumencka, zapoznaj się z naszymi artykułami:

Podsumowanie

Wiesz już, jak wyjść z zadłużenia przy pomocy małych kroków. Jeśli Twoje problemy Cię przerastają, nie bój się skorzystać z pomocy specjalistów od oddłużania. Kancelaria Prawna FENIX pomaga osobom fizycznym, które popadły w kłopoty finansowe m.in. przez kredyty frankowe, a także podmiotom gospodarczym w restrukturyzacji przedsiębiorstw. Przeprowadzimy w Twoim imieniu mediacje i negocjacje z wierzycielami, przygotujemy sprzeciwy od nakazów zapłaty, pomożemy w zgłoszeniu do Krajowego Rejestru Zadłużonych. Reprezentujemy także dłużników przed sądem. Naszym klientom oferujemy pomoc na każdym etapie postępowania oddłużeniowego. Dzięki nam skutecznie wyjdziesz z długów!

ul. Cieszyńska 3A lok. 608, 6 piętro
15-371 Białystok

ul. Hoża 86/410
00-682 Warszawa

505 906 905
kontakt@kancelariafenix.pl

Podziel się tym artykułem. Możesz go udostępnić klikając poniżej: