fbpx

Jak odzyskać pieniądze za kredyt we frankach?

Kredyty frankowe, które urosły do niespodziewanych rozmiarów są problemem dla wielu spłacających. Jak odzyskać pieniądze z kredytu we frankach? Wszystko zależy od etapu, na którym znajduje się Frankowicz. Najważniejsze jest jednak to, że nawet po zakończeniu umowy i spłacie całego kredytu można odzyskać nadpłacone kwoty. Pomóc w tym może doświadczona kancelaria prawna, taka jak Nasza. W artykule podpowiadamy, co można zrobić z kredytem we frankach szwajcarskich.

Spłacony kredyt frankowy — co z pieniędzmi?

Osoby, które terminowo lub chcąc uniknąć rosnących odsetek przed terminem, spłaciły już swój kredyt we frankach, zwykle nie wiedzą, co robić, by odzyskać niesłusznie nadpłacone bankom pieniądze. Często nie zdają sobie też sprawy z istnienia takiej możliwości. Tymczasem Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu, wydał w dniu 3 października 2019 roku decyzję C-260/18 TSUE zgodnie, z którą polskie banki nie mogą uzupełniać zawartych umów kredytowych indeksowanych i denominowanych średnim kursem NBP.

Jak uzyskać zwrot pieniędzy od banku?

Powołując się na powyższą decyzję Frankowicze, którzy spłacili już swoje kredyty, mogą żądać od banku zwrotu nienależnie pobranych środków. Ważną kwestię stanowi tu właściwe sformułowanie pozwu sądowego, które w tym przypadku musi ograniczyć się wyłącznie do zwrotu nadpłaconych rat kredytowych. W takiej sytuacji nie można żądać, aby w wyroku znalazła się również kwestia unieważnienia umowy. Doświadczony prawnik nie będzie miał problemu z przygotowaniem treści pozwu, a sąd i tak w toku postępowania zbada ważność umowy. Jeśli stwierdzi, że była nieważna, zasądzi na rzecz kredytobiorcy zwrot nadpłaconych rat.

Czy wcześniejsza spłata kredytu we frankach jest korzystna?

Frankowicze, którzy chcą pozbyć się problemu nadmiernego obciążenia w spłatach, jako jedno z rozwiązań widzą szybszą spłatę kredytu. Jednak czy opłaca się spłacić wcześniej kredyt hipoteczny we frankach? Przedstawiamy zalety i wady takiego rozwiązania.

Zalety wcześniejszej spłaty kredytu we frankach

Dla kredytobiorców wcześniejsza spłata to przede wszystkim komfort psychiczny. Znika duże stałe obciążenie, które wielu osobom spędza sen z powiek. Nie bez znaczenia jest też większa ilość pieniędzy, które zostają co miesiąc na koncie, a o ich przeznaczeniu można już decydować dowolnie. Nie trzeba też z niepokojem śledzić kursu franka szwajcarskiego i martwić się, czy znowu pójdzie w górę.

Dla osób, które zaciągnęły kredyt przy wysokich marżach, korzyścią jest oszczędność na odsetkach. Wreszcie po spłacie zobowiązania można złożyć wniosek o wykreślenie zapisu o hipotece w księdze wieczystej nieruchomości. Dzięki temu jej wartość wzrośnie, a dla potencjalnych kupujących będzie bardziej atrakcyjna.

Wady wcześniejszej spłaty kredytu we frankach

Według ekonomistów przy obecnym wysokim kursie franka nie opłaca się spłacać zaciągniętego w nim kredytu w całości. Przy najwyższej od lat wartości tej waluty, wcześniejsza spłata wiąże się z utratą kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych na różnicach kursowych.

Drugą kwestią jest bardzo niskie oprocentowanie kredytów frankowych, dzięki któremu bardziej niż ich spłata, opłacalna jest inwestycja przeznaczonych na to środków finansowych. Oprocentowanie składa się tutaj z dwóch składników: LIBOR i marży banku. Wobec wzrostu kursu tej waluty wskaźnik LIBOR mocno się obniżył, aż do ujemnych wartości. Wobec tego nawet najtańsza oferta kredytu w złotówkach jest teraz o 1-2% wyższa.

Co można zrobić, gdy nadal spłaca się kredyt?

Jak widać, wcześniejsza spłata nie zawsze jest dobrym ze względów finansowych rozwiązaniem, jeśli chodzi o kredyt frankowy. Co robić w takich przypadkach? W większości umów występują tzw. klauzule abuzywne, czyli zapisy, które są niedozwolone w obrocie z konsumentem i mogą powodować nieważność umowy. Na ich podstawie Frankowicze mogą żądać na drodze postępowania sądowego przewalutowania lub nawet unieważnienia umowy kredytowej.

Odfrankowienie kredytu i wyrażenie go w złotówkach pozwala na zaoszczędzenie od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych na kolejnych ratach. Jeżeli umowa kredytowa zostanie unieważniona, strony są zobowiązane do wzajemnego zwrócenia sobie świadczeń. Frankowicz musi zwrócić bankowi wyłącznie kwotę otrzymanego kredytu, bez odsetek i kosztów okołokredytowych. Natomiast bank zwraca mu wszystkie wpłacone dotąd środki. Najczęściej wygląda to tak, że kredytobiorca przez ostatnie lata wpłacił już na rzecz banku tyle, ile wyniosła kwota kredytu i nie musi nic więcej wpłacać.

Jeśli po unieważnieniu kredytu we frankach okaże się, że konsument dokonał nadpłaty, to bank musi zwrócić mu nadwyżkę. Podobnie dzieje się przy przewalutowaniu, jeżeli wartość wpłaconych do banku kwot jest wyższa od nowej wyrażonej w polskiej walucie.

Podsumowanie

Wiesz już jak odzyskać pieniądze za kredyt we frankach. Przy próbie pozbycia się tego obciążenia warto rozważyć wszystkie możliwe opcje, a najlepiej skorzystać przy tym z pomocy doświadczonych specjalistów. Kancelaria Prawna FENIX specjalizuje się w pomocy Frankowiczom, a także w upadłości konsumenckiej, restrukturyzacjach przedsiębiorstw oraz odszkodowaniach. Prawnik z naszej kancelarii przeanalizuje dokładnie zapisy umowy kredytowej z bankiem, by sprawdzić, czy zawiera niedozwolone klauzule. Następnie ustali strategię postępowania i będzie aktywnie reprezentował klienta w sądzie podczas procesu przeciwko bankowi. Nasi klienci zyskują dzięki nam spokój, pieniądze i wolność od uciążliwych, nadmiernie wysokich rat kredytów we frankach szwajcarskich.

 

 

Kto może, a kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej?

Podpowiadamy, kto może ogłosić upadłość konsumencką, a kto nie. Dzięki tej procedurze sądowej można zrealizować proces oddłużenia i uwolnić się od obciążeń finansowych. Aby jednak złożyć stosowny wniosek o upadłość, trzeba spełnić pewne kryteria. Z artykułu dowiesz się, jakie oraz kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej. Zapraszamy do lektury! Co to jest upadłość konsumencka?  

Czytaj więcej »

Ile trwa upadłość konsumencka bez majątku?

Podpowiadamy, ile trwa upadłość konsumencka bez majątku. Stanowi ona metodę na definitywne uwolnienie się od niemożliwego do spłaty zadłużenia. Mimo że głównym celem tej procedury jest zaspokojenie roszczeń wierzycieli poprzez sprzedaż majątku osoby zadłużonej, możliwe jest jej przeprowadzenie nawet w sytuacji, gdy dłużnik nie ma cennych aktywów czy źródeł dochodu. Jak zatem wygląda upadłość konsumencka

Czytaj więcej »

Upadłość Getin Noble Bank S.A. – Jak Frankowicze mogą chronić swoje interesy

W obliczu niedawnej upadłości Getin Noble Bank SA, wielu klientów banku, zwanych „Frankowiczami”, może czuć się zaniepokojonych i niepewnych co do swojej sytuacji finansowej. Getin Noble Bank, będący jednym z najbardziej „ufrankowionych” banków na polskim rynku, miał ponad 10 tys. spraw wytoczonych przez kredytobiorców. Ogłoszenie upadłości 20 lipca wprowadza dla konsumentów dodatkowe komplikacje. Obecnie nie

Czytaj więcej »