fbpx

Frankowicze wygrywają z bankami w sporach o umowy kredytowe

W sądach znajduje się obecnie około 24,5 tys. spraw dotyczących umów o kredyty frankowe. W ponad 90% spraw rozstrzygnięcia sądu są korzystne dla klientów.

Co prawda zeszłoroczny lockdown ograniczył pracę polskich sądów, lecz mimo wszystko Frankowicze decydowali się składać pozwy przeciwko bankom. Wszystko wskazuje na to, że w 2021 r. chętnych na podjęcie tego typu działań będzie jeszcze więcej.

Jak wynika z najnowszych danych, w 2020 r. z 955 wszystkich spraw sądowych w Polsce aż 92,5% było wygranych przez Frankowiczów. W zdecydowanej większości przypadków stwierdzana była nieważność umowy.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że pod koniec 2020 r. przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski rekomendował bankom, by te zawierały ugody z Frankowiczami. KNF-owi zależy bowiem na jednolitym podejściu do spraw kredytów frankowych.

Jednak obserwując to, co dzieje się obecnie na rynku, można dojść do wniosku, że kredytodawcom niezwykle trudno będzie opracować porozumienie dotyczące ugód, które pozwoli na ich masowe proponowanie Frankowiczom

Jedno jest pewne – banki na daną chwilę nie mogą liczyć na pomoc ze strony Narodowego Banku Polskiego. Prezes tej instytucji, Adam Glapiński, oznajmił bowiem, że zarządy instytucji komercyjnych muszą same rozwiązać ten problem. W jego opinii banki poradzą sobie ze sporami sądowymi, choć może być to dla nich dotkliwe.

Banki ponoszą już finansowe koszty problemów z hipotekami frankowymi w postaci rosnących rezerw na ryzyko prawne. Ich wskaźnik sięga od 2 do 10%. Pierwszymi podmiotami, które o tym poinformowały, są BNP Paribas oraz BOŚ Bank.. BNP Paribas zwiększył rezerwy o 100 mln zł, natomiast BOŚ o blisko 20 mln złotych. Na chwilę obecną wiadomo również, że mBank przygotował rezerwę w wysokości blisko 440 mln złotych (dla porównania, w I kwartale 2020 r. rezerwa mBanku wynosiła 12,9 mln złotych).

Tymczasem w ostatnich tygodniach kurs CHF/PLN znów powrócił do poziomu 4,20 zł. Niestety dla osób posiadających umowy frankowe oznacza to ponowny wzrost miesięcznej raty kredytu.

Kto może, a kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej?

Podpowiadamy, kto może ogłosić upadłość konsumencką, a kto nie. Dzięki tej procedurze sądowej można zrealizować proces oddłużenia i uwolnić się od obciążeń finansowych. Aby jednak złożyć stosowny wniosek o upadłość, trzeba spełnić pewne kryteria. Z artykułu dowiesz się, jakie oraz kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej. Zapraszamy do lektury! Co to jest upadłość konsumencka?  

Czytaj więcej »

Ile trwa upadłość konsumencka bez majątku?

Podpowiadamy, ile trwa upadłość konsumencka bez majątku. Stanowi ona metodę na definitywne uwolnienie się od niemożliwego do spłaty zadłużenia. Mimo że głównym celem tej procedury jest zaspokojenie roszczeń wierzycieli poprzez sprzedaż majątku osoby zadłużonej, możliwe jest jej przeprowadzenie nawet w sytuacji, gdy dłużnik nie ma cennych aktywów czy źródeł dochodu. Jak zatem wygląda upadłość konsumencka

Czytaj więcej »

Upadłość Getin Noble Bank S.A. – Jak Frankowicze mogą chronić swoje interesy

W obliczu niedawnej upadłości Getin Noble Bank SA, wielu klientów banku, zwanych „Frankowiczami”, może czuć się zaniepokojonych i niepewnych co do swojej sytuacji finansowej. Getin Noble Bank, będący jednym z najbardziej „ufrankowionych” banków na polskim rynku, miał ponad 10 tys. spraw wytoczonych przez kredytobiorców. Ogłoszenie upadłości 20 lipca wprowadza dla konsumentów dodatkowe komplikacje. Obecnie nie

Czytaj więcej »