fbpx

Frankowicze: TSUE wypowie się w sprawie kredytów frankowych

29 kwietnia 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowie na pytania zadane przez polski sąd okręgowy. Eksperci są zdania, że orzeczenie to będzie miało duży wpływ na sytuację tysięcy polskich rodzin posiadających kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich.

Trybunał ma odpowiedzieć na pytania o termin przedawnienia oraz zasadność roszczenia banków związanego z wynagrodzeniem za korzystanie z kapitału przez kredytobiorcę po stwierdzeniu nieważności umowy. Kwestie te budzą duże kontrowersje, zaś orzecznictwo polskich sądów w tym zakresie nie jest jednolite.

Frankowicze i Sąd Najwyższy

Orzeczenie TSUE będzie miało duży wpływ na treść uchwały polskiego Sądu Najwyższego, którego posiedzenie ma odbyć się 11 maja 2021 r. Uchwała ta wpłynie również na orzecznictwo sądów w sprawach frankowych w całej Polsce. Zdaniem ekspertów w najbliższym czasie czeka nas prawdziwa lawina pozwów. A przecież już teraz (pod koniec kwietnia 2021 r. – przyp. red.) liczba kredytobiorców składających pozwy przeciwko bankom jest bardzo duża i co miesiąc rośnie o kilka tysięcy. Na wyrok w sprawach frankowych trzeba zaś czekać bardzo długo – dla pozwów złożonych w 2020 roku jest to nawet 2,5 roku.

Obecnie w sądach znajduje się aż 28 tysięcy pozwów w sprawach frankowych. Szacuje się, że w ciągu roku liczba spraw sądowych wytoczonych bankom przez Frankowiczów wzrosła o 148%. Tymczasem z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w połowie 2020 roku kredyty frankowe miało 768 tys. Polaków. Ich łączna wartość to 100-120 mld złotych.

Frankowicze w sądach

Już teraz wiadomo, że w maju i kolejnych miesiącach 2021 r. liczba pozwów w sprawach o kredyty frankowe znacznie się zwiększy. To zaś może zablokować sądy. Jednocześnie coraz więcej kredytobiorców zdaje sobie sprawę, że ugoda z bankiem nie jest dla nich najkorzystniejszym rozwiązaniem. Z najnowszych danych wynika, że zawarcie ugody na warunkach proponowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego powoduje spadek salda kredytu o około 20%. Zaskarżenie banku, którego efektem będzie odfrankowienie kredytu, może obniżyć saldo o około 2/3,  zaś w przypadku unieważnienia umowy saldo kredytu wyniesie 0 zł.

Jak pobrać raport BIK

Zakładanie konta w portalu BIK Kliknij tutaj aby założyć konto w BIK Aby skorzystać z usług BIK, należy założyć konto w portalu BIK i potwierdzić tożsamość. Twoje dane kredytowe nie mogą dostać się w niepowołane ręce. Dlatego BIK musi mieć pewność, że jesteś tą osobą, za którą się podajesz. W tym celu w trakcie procesu

Czytaj więcej »
Prawnicy upadłość konsumencka oddłużanie

Upadłość konsumencka a alimenty

Upadłość konsumencka a alimenty to zależność, która z pewnością znajduje się w kręgu zainteresowania zarówno osób uprawnionych do świadczeń, jak i zobowiązanych. Sprawy alimentacyjne należą do najczęściej rozstrzyganych przez sądy rodzinne. Część osób uchyla się od ich płacenia pomimo posiadanych środków, ale w wielu przypadkach niewystarczające dochody lub zadłużenie są przyczyną braku możliwości ich regulowania.

Czytaj więcej »